Šef Misije OESS-a u BiH

Moore: Ne pokrećite reviziju tužbe protiv Srbije jer za to nemate uvjete

Moore: Ne pokrećite reviziju tužbe protiv Srbije jer za to nemate uvjete
09.02.2017.
u 14:00
Pogledaj originalni članak

Šef Misije OESS-a u Bosni i Hercegovini Jonathan Moore prokomentirao je mogućnost pokretanja revizije tužbe BiH protiv Srbije za agresiju i genocid. On je bh. političarima poručio da ne pokreću reviziju tužbe jer za to ne postoje uslovi, prenosi Klix.ba

"Podržavam traženje pravde, ali u ovakvim uslovima, kada je veoma upitna punomoć Sakiba Softića, kada nema novih dokaza i kad je moguće da će biti puno političkih posljedica bez rezultata, naš savjet je da se to zaustavi i da se sve snage skoncentriraju na budućnost", rekao je Moore. 

Pohvalio je način na koji surađuju BiH, Hrvatska i Srbija, ističući da su intenzivirani sastanci državnih službenika, ali da je ipak potrebno nešto i konkretno uraditi. 

"Potrebno je nešto konkretno uraditi, a ne samo govoriti o mogućnostima posebno kada nema osnova za reviziju", kazao je Moore. 

Zaključio je da Misija OESS-a u BiH ne govori samo u svoje ime s obzirom na to da su obavili konsultacije o ovom pitanju i s kolegama iz međunarodne zajednice.

"Za pravu i uspješnu reviziju BiH mora imati nove i konkretne dokaze. Jasno je čak i prije roka da je kasno za obnavljanje. Upitan je i Softićev mandat, a mi smo od određenih stručnjaka čuli da je njegov mandat završen 2007. godine", rekao je Moore. 

Bh. političarima je poručio da odustanu od revizije tužbe protiv Srbije za agresiju i genocid i da se posvete konkretnim stvarima poput Vijeća ministara BiH.

Podsjećamo, 27. veljače istječe rok za pokretanje revizije tužbe BiH protiv Srbije i Crne Gore za genocid pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu, a agent naše zemlje u ovom sporu je Sakib Softić. 

BiH je tužila Srbiju 1993. godine i to kao prva država u povijesti koja je tužila drugu državu zbog kršenja Konvencije o genocidu. Sud je nakon vođenja 14-godišnjeg spora odbacio odgovornost Srbije za genocid, ali je potvrdio da se u Srebrenici desio genocid. 

Tako je Srbija kao prva država u svijetu proglašena krivom zato što nije spriječila genocid. Na presudu izrečenu 2007. godine nije bilo prava na žalbu, a našoj zemlji dat je rok od deset godina za podnošenje zahtjeva za reviziju.
 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.