Mostar ih je skinuo, Sarajevo i Banja Luka još se uvijek ponose "svojim" zločincima

Mostar ih je skinuo, Sarajevo i Banja Luka još se uvijek ponose "svojim" zločincima
25.02.2023.
u 18:23
Pogledaj originalni članak

- Sarajevo ima i imat će Ulicu Srđana Aleksića - izjavila je gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić opovrgavajući navode predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika koji je ustvrdio kako je u glavnome gradu BiH uklonjen naziv ulice po mladiću heroju koji je izgubio život kako bi u ratu pokušao spriječiti nasilje nad sugrađaninom Bošnjakom. Naime, Dodik je ustvrdio kako se uklanjanjem naziva ulice po Srđanu Aleksiću pokazalo da Srbi nemaju mjesta u Sarajevu. Da se gradonačelnica Karić zadržala na prvoj rečenici svoga komentara na Facbooku, bilo bi posve dovoljno i točno, no onda je nastavila šireći mit koji nema nikakve veze s realnošću.

Posljednji je Alagić

- Sarajevo je bilo, jest i bit će višenacionalni grad. Tu činjenicu oni koji slave presuđene ratne zločince i fašiste iz Drugog svjetskog rata nikada neće moći shvatiti - napisala je. Sarajevo ni blizu nije višenacionalni grad kako je bio slučaj prije rata. Svega trećina od prijeratnog broja Hrvata živi u ovome gradu i tek nekoliko posto Srba, piše Večernji list BiH. No, najprjepornije su tvrdnje kako drugi slave ratne zločince i fašiste iz II. svjetskog rata. Kao da je u pitanju potpuna amnezija prožeta prešutnim obilježavanjem i slavljenjem zločinaca iz redova vlastitog naroda. Čak i u mandatu koji je obilježio vladanje Benjamine Karić, najmanje jedna ulica dobila je naziv koji je u najmanju ruku prijeporan. U pitanju je odluka da se jedna ulica u Sarajevu nazove po optuženiku za ratne zločine Mehmedu Alagiću, koji je bio zapovjednik i zloglasne VII. Muslimanske brigade, u čijem su se sastavu borili mudžahedini. Naime, sve probošnjačke stranke podržale su odluku da se ulica u naselju Nova Otoka u općini Novi Grad u Sarajevu nazove Ulicom "generala Mehmeda Alagića" po "istaknutom vojskovođi i heroju Armije BiH". Iako je ovu inicijativu krajnje nekritički prenijela većina medija te su ga "krstili" kao heroja, u američkom Veleposlanstvu, OHR-u i Misiji Organizacije za europsku sigurnost i suradnju nisu dijelili jednake emocije. Dapače, iz američkog Veleposlanstva ocijenili su da građani Sarajeva zaslužuju bolje "nego da se ratnim zločincima ukazuje čast tako što se po njima imenuju ulice u gradu". - Sarajevska županija nije trebala nazvati jednu sarajevsku ulicu po optuženom ratnom zločincu Mehmedu Alagiću. To je uvreda za žrtve i njihove obitelji - naveli su nedavno. No, na takvo što nije reagirala Karić, njezin SDP, kao ni druge probošnjačke stranke. Sarajevo još uvijek nije raskrstilo s nasljeđem iz II. svjetskog rata pa se uporno nalaze alibiji za nacističke zločince i pristaše iz vlastitoga naroda. Nikada nije promijenjen naziv osnovne škole nazvane po nacističkom propagandistu Mustafi Busuladžiću upravo zato što je prigrljen kao jedan od vodećih "bošnjačkih intelektualaca" toga vremena. Iz vremena NDH tu su i Husein Đoze, koji je bio imam 28. regimente Handžar-divizije, ili Muhamed efendija Pandža, gorljivi zagovornik nacističkog režima, te Sulejman Pačariz, pukovnik i zapovjednik SS muslimanske milicije, Osman ef. Rastoder, pripadnik i aktivist muslimanske milicije, reis Fehim Spaho, koji je pozvao muslimane da pozdrave rađanje NDH.

Pritisak na Mostar

Ništa bolje stanje nije ni u Banjoj Luci gdje su četnici i nacistički suradnici poput Radoslava Rade Radića, Stevana Moljevića, Uroša Drenovića rado viđeni. Jednako kao i Ravnogorska ulica nazvana po vođi četničkog pokreta Draži Mihailoviću, kojega su komunističke vlasti proglasile ratnim zločincem te ga pogubile. U tome rangiranju simpatiziranja raznih zločinaca i nacista Mostar je svojedobno prednjačio. Ulice Mile Budaka, Vokića i Lorkovića, Rafaela Bobana, Đure Spuževića, Jure Francetića i Ive Zelenike teško su kompromitirale, prije svega, Hrvate. No, ti su nazivi uklonjeni jednoglasnom potporom i ovaj grad lakše diše. Najmanje što bi međunarodna zajednica trebala raditi jest nastaviti pritisak na Mostar kako bi prihvatio nove trule kompromise, sada oko Statuta, te inzistirati da se Sarajevo i Banja Luka riješe "svojih" zločinaca. Mostar ne zaslužuje nove podjele iz kojih na ulicama mogu izrasti novi nacisti i zločinci.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.