Veleposlanik SAD-a u Bosni i Hercegovini Michael Murphy obratio se na konferenciji Instituta za geopolitiku, ekonomiju i sigurnost (IGES) “Strateško partnerstvo BiH – Euroatlantski svijet”.
"Prije svega, čast mi je što mogu još jednom potvrditi posvećenost Sjedinjenih Američkih Država suverenitetu, teritorijalnom integritetu i multietničkom karakteru Bosne i Hercegovine, kao i njenoj budućnosti u euro-atlantskoj zajednici zemalja", kazao je Murphy na početku obraćanja.
Naveo je kako Sjedinjene Američke Države pružaju podršku Bosni i Hercegovini već 28 godina, a da ta podrška dolazi od administracija predvođenih i republikancima i demokratama. Konačno, taj pristup se nije promijenio pod administracijom predsjednika Bidena, niti će se promijeniti.
"Kao što je jasno navedeno u Strategiji nacionalne sigurnosti administracije Biden-Harris, svijet se nalazi na prekretnici. Demokratska društva i autokratska društva nadmeću se da pokažu koji je sistem vlasti najbolji za građane i cijeli svijet. Velike sile natječu se da oblikuju osnovne zakone i principe za odnose među državama", rekao je Murphy, piše Klix.ba.
Poručio je da najhitniji strateški izazov sa kojim se svijet suočava dolazi od autoritativnih vlada koje propagiraju revizionističku vanjsku politiku i vode ili pripremaju agresiju, podrivaju demokratske procese u drugim zemljama, koriste tehnologiju i lance opskrbe radi prisile ili represije, te propagiraju neliberalan model međunarodnog poretka.
"Rusija predstavlja direktnu prijetnju slobodnom i otvorenom međunarodnom sustavu, bezobzirno ismijava osnovne zakone međunarodnog poretka, što je jasno vidljivo iz njene brutalne agresije protiv Ukrajine. Za razliku od Rusije, Narodna Republika Kina ne samo da namjerava preoblikovati međunarodni poredak, nego sve više koristi ekonomsku, diplomatsku, vojnu i tehnološku silu za postizanje tog cilja", kazao je Murphy.
Spomenuo je da u nekim dijelovima svijeta postoji nelagoda zbog natjecanja između Sjedinjenih Država i najvećih svjetskih autokratija, ali da razumiju tu zabrinutost.
"Također želimo izbjeći svijet u kojem će ovo nadmetanje prerasti u svijet rigidnih blokova. Sjedinjene Države ne traže sukob, niti novi Hladni rat. Ustvari, mi nastojimo osigurati da sve zemlje imaju mogućnost da slobodno odlučuju o tome što je u njihovom najboljem interesu. To je ključna razlika između Sjedinjenih Država, koje nastoje sačuvati autonomiju i prava slabijih država, i Rusije i Narodne Republike Kine koje to ne rade. Sjedinjene Države žele slobodan, otvoren, prosperitetan i siguran međunarodni poredak koji će omogućiti ljudima da uživaju u osnovnim, univerzalnim pravima i slobodama, koji će osnažiti sve zemlje da kontinuirano podižu životni standard svojih građana i u kojem neće biti agresije", poručio je Murphy.
Naglasio je kako je pristup BiH je u potpunosti u skladu s ovim ciljevima i da su s ponosom uz građane BiH koji su izabrali budućnost u euro-atlantskoj zajednici zemalja i koji su izgradili neophodne državne institucije kako bi postigli taj cilj. Podvukao je da uspostava pravosudnih, financijskih, sigurnosnih i ostalih državnih institucija predstavlja povijesno postignuće za ovu zemlju i veliki korak ka ispunjenju obećanja uspostave jake, demokratske i prosperitetne Bosne i Hercegovine.
"Sjedinjene Države su imale vodeću ulogu u svakom od ovih koraka, te smo marljivo radili i nastavljamo ulagati naše diplomatske i razvojne resurse u održavanje i nadogradnju ovih uspješnih priča. Kao dokaz naše trajne posvećenosti Bosni i Hercegovini i njenim građanima, Sjedinjene Države investirale su preko dvije milijarde dolara od 1995. kao podršku institucijama zemlje, te demokratskom, društvenom i ekonomskom napretku na svim razinama vlasti. Nastavljamo ulagati i danas. Naprimjer, u proteklih nekoliko mjeseci najavio sam dva velika programa Vlade SAD-a čiji je cilj poboljšanje lokalne uprave u BiH i privlačenje investicija bh. dijaspore u lokalne zajednice širom zemlje", rekao je Murphy.
Naglasio je kako je partnerstvo SAD sa BiH rezultiralo mnogim uspjesima, ali da je možda najveći uspjeh formiranje multietničkih Oružanih snaga BiH.
"Danas Bošnjaci, Hrvati, Srbi i Ostali ponosno služe u zemlji i izvan nje u jedinstvenim oružanim snagama i pružaju sigurnost BiH i njenim građanima. Od podrške obuci za časnike, nabavke ključne opreme i materijalnih sredstava do provedbe zajedničkih vježbi, Sjedinjene Države su bile najbliži partner OS BiH u protekla dva desetljeća. Ranije ove godine sam najavio novu veliku investiciju SAD u OS BiH, što naglašava našu trajnu posvećenost OS BiH. Radujemo se daljem jačanju tog strateškog partnerstva u narednim godinama i nastavit ćemo zagovarati da OS BiH dobiju sredstva potrebna za izvršavanje svoje misije", istaknuo je Murphy,
Nije izostavio ni da je bilo problema i padova, i da postoje lideri koji nastoje iskriviti povijest, poništiti napredak koji je postignut u prošlih 28 godina, i još kontrolirati institucije radi osobnih koruptivnih interesa podrivaju Bosnu i Hercegovinu.
"Mi smo jasno izrazili svoje nezadovoljstvo ovakvim ponašanjem i glasno progovorili protiv njega. Djelovali smo i ulaganjem u programe borbe protiv njihovog malignog utjecaja, uključujući ulaganje u neovisno novinarstvo, civilno društvo i antikorupcijske inicijative, poput ureda za borbu protiv korupcije. Svi ovi programi namijenjeni su jačanju demokratskih snaga Bosne i Hercegovine i eliminaciji najgoreg djelovanja antidemokratskih i korumpiranih političkih aktera. Drugim riječima, mi ulažemo u ovo da bismo zaštitili interese građana ove zemlje i njihovu demokratsku i prosperitetnu budućnost", poručio je veleposlanik SAD-a.
Rekao je i kako djeluju također i ulaganjem u pomirenje i zacjeljivanje rana iz prošlosti i borbu protiv nastojanja nekih političkih lidera da dalje dijele ovu zemlju ili za svoje uske političke interese iskorištavaju događaje iz razdoblja 1992-1995.
"Osobno se najviše ponosim našim partnerstvom sa Memorijalnim centrom Potočari što je odraz moje osobne posvećenosti odavanju počasti žrtvama genocida i ratnih zločina. To je počelo kada sam bio ovdje od 2006. do 2009. i pomagao da se obilježi mjesto stradanja u Bratuncu", naglasio je Murphy.
Podsjetio je da aktivnosti uključuju i sankcioniranje pojedinaca uključenih u antidaytonsko, antidemokratsko ili koruptivno djelovanje.
"Vjerujem da ste primijetili da je moja vlada pojačala korištenje sankcija u posljednjih 18 mjeseci što je dio njene opredjeljenosti da aktere čije je djelovanje loše pozovu na odgovornost. Kritičari će reći da sankcije ne znače ništa – čak i dok pozivaju EU da ih nametne. Vjerujte mi da znače. Što god da oni koji su pod sankcijama govore javno, kada su daleko od očiju javnosti, nastoje pronaći načine da se one uklone", rekao je Murphy.
Murphy je spomenuo kako su čuli tvrdnje iz nekih krugova da Sjedinjene Države nisu ni prijatelj ni partner Bosne i Hercegovine, ili da Sjedinjene Države teže savezništvu sa jednom etničkom grupom ili političkom strankom nauštrb ostalih.
"Neki su čak govorili da Sjedinjene Države žele podjelu zemlje. Ništa nije dalje od istine. Angažman Sjedinjenih Država u Bosni i Hercegovini i s njom, povijest tog angažmana koju sam upravo izložio, jasno ukazuje da ti kritičari ili nisu dobro informirani ili su zlonamjerni", rekao je Murphy.
Tvrdi da je bio dirnut kada je vidio da ljudi u Bosni i Hercegovini shvaćaju snagu američke posvećenosti i da su prozreli jeftine pokušaje širenja straha da bi se njima manipuliralo.
Upozorio je da postoje strani akteri koji imaju maligni utjecaj i aktivno rade na odvraćanju BiH s njenog euro-atlantskog puta te kako oni ne žele stabilnost, sigurnost ni prosperitet za Bosnu i Hercegovinu i njene građane.
"Oni ih žele lišiti budućnosti u euro-atlantskoj zajednici država na koju imaju puno pravo. Neki od tih stranih malignih aktera rade sa ovdašnjim političarima koji žele stvoriti okruženje nestabilnosti i oduzeti građanima njihova osnovna prava. Istovremeno, i ovdje postoje političari koji nastoje uspostaviti partnerstva sa stranim akterima malignog utjecaja da bi ostali na vlasti. Oni opravdavaju ove pokušaje tvrdnjama da su Sjedinjene Države napustile građane ove zemlje, naročito Bošnjake. Opet kažem, ništa nije dalje od istine", rekao je Murphy.
Istaknuo je da će sa saveznicima koji isto razmišljaju, Sjedinjene Države nastaviti se boriti protiv stranih malignih aktera u Bosni i Hercegovini i podržavati lidere koji nastoje voditi vašu zemlju u euro-atlantsku budućnost kao što su radili posljednjih 28 godina.
"Nastavit ćemo davati podršku suverenitetu, teritorijalnom integritetu i multietničkom karakteru Bosne i Hercegovine. I nećemo samo davati podršku integraciji vaše zemlje u euro-atlantske institucije, nego ćemo raditi s vama da bismo vam pomogli da ostvarite taj cilj. Mi imamo istu viziju Bosne i Hercegovine kao i njeni građani, a to je da ona bude dijelom euro-atlantske zajednice država i ponosni smo da radimo s njima na postizanju tog cilja", zaključio je Murphy.