POSKUPLJENJA

Na jesen kilogram mesa 20 KM, voće i kruh poskupljuju

Foto: Hrvoje Jelavić/Pixsell
Na jesen kilogram mesa 20 KM, voće i kruh poskupljuju
09.06.2014.
u 09:37
Ako je meso sada između 8 i 12 maraka, očekivati je da će na jesen biti oko 20 maraka
Pogledaj originalni članak

Nakon katostrofalnih poplava, slijede i katastrofalne posljedice, i to ne samo za nesretnike kojima su imanja i kuće poplavile, već i cjelokupnom bh. stanovništvu, točnije za većinu njih.

Dolazi “gladna godina”

Naime, građane BiH očekuje “gladna godina” jer su vremenske nepogode uništile većinu ili cjelokupan ovogodišnji rod gotovo svih privrednih kultura, a ono što je ostalo, značajno je smanjena kvaliteta!

Samo na prostoru Federacije BiH tijekom poplava je uginulo 263.788 životinja, a uništena je trećina zasijanih površina; bilo zasijano 79.304 hektara zemlje, a poplavljeno je 27.944 hektara.

Zasadi žitarica su bespovratno izgubljeni, prinosi voća i povrća prepolovljeni, a stočni fond uništen, te se očekuju neminovna poskupljenja. Osnovne životne namirnice, meso, voće i povrće, prema najavama poljoprivrednika, bit će znatno skuplje!

Ako je meso sada između 8 i 12 maraka, očekivati je da će na jesen biti oko 20 KM. Slično je i s drugim proizvodima. Peciva i proizvodi od brašna će sigurno mijenjati cijenu i nema mogućnosti da kruh ostane na 1,30 KM. A voće i povrće moglo bi biti skuplje i 50 posto.

Poljoprivrednici, voćari, povrtlari, mlinari i drugi, nisu nimalo optimistični kada su u pitanju prognoze o kvaliteti i cijenama na tržnicama i u trgovinama do kraja ove godine, te razočarano ističu da ih je strah i pomisliti kako će, ionako osiromašeni kućni proračuni građana, to sve podnijeti.

Domaćim voćkama ove godine ništa nije išlo “na ruku”, krenuvši od visokih temperatura tijekom zime, preko obilnih padalina i visoke vlage i čestoga grada.

Voćari najugroženiji

Voćari ističu da će prinosi biti prepolovljeni, ovisno o vrsti voća. Loša vijest je da će ono što uspije dozrijeti, biti znatno lošije kvalitete.

- Voću ove godine ništa nije pogodovalo. Nakon visokih temperatura na početku godine, a onda problema zbog obilnih kiša i grada, biljke su pretrpjele velike stresove koje ne mogu podnijeti. Došlo je do ranog cvjetanja i oplodnje i samo na ovom što smo do sada imali, rod je smanjen za 50%, a nije još prošlo ni lipanjsko čišćenje. Što će dalje biti, strah me je i pomisliti.

Činimo sve da spasimo ovo što nam je ostalo, da barem zadrži neku kvalitetu, ali malo toga još možemo uraditi – kazao je predsednik Udruženja voćara RS Dragoja Dojčinović.

Nepovoljni uvjeti će utjecati na rast cijena voća, te će se tržište značajno oslanjati na uvoz, a iz stranih zemalja stiže voće staro i po dvije, tri godine koje ima dampinške cijene.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.