U BiH zakonom zabranjeno, parovi idu u inozemstvo

Na međunarodnoj internetskoj stranici za surogat-majčinstvo ima oglasa i više žena iz BiH

Na međunarodnoj internetskoj stranici za surogat-majčinstvo ima oglasa i više žena iz BiH
29.03.2025.
u 19:32
U posljednjih nekoliko godine više od 600 parova s Balkana, među kojima određen broj njih iz BiH, raspitivalo se o surogat-majčinstvu s obzirom na to da u našoj zemlji ono zakonom još nije odobreno.
Pogledaj originalni članak

Ove su podatke prije izvjesnog vremana za medije iznijeli iz Agencije za koordinaciju izvantjelesne oplodnje. - Obraćaju nam se parovi koji žive u BiH, ali i koji žive i rade u inozemstvu s pitanjima i savjetima. Budući da smo jedina agencija na ovim prostorima koja nudi informacije i kompletnu koordinaciju programa sa surogat-majkom u inozemstvu, od trenutka počinjanja programa do rođenja djeteta, na našem jeziku, pronalaze nas ljudi iz svih krajeva svijeta i kontaktiraju za pomoć - rekla je za radiosarajevo.ba Sanja Jovanović iz Agencije za koordinaciju izvantjelesne oplodnje.

Prema njezinim riječima, vjenčani parovi surogat-majke najčešće pronalaze u Ukrajini i Gruziji zbog najpouzdanije zakonske regulative. Za samohrane očeve i majke situacija je malo drugačija. Oni svoje programe mogu realizirati na Cipru i u Meksiku. Inače, Zakonom o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom u Federaciji BiH zabranjeno je objavom oglasa ili na bilo koji drugi način tražiti ili nuditi uslugu rađanja djeteta za drugoga (surogat-majčinstvo).Također, zabranjeno je ugovarati ili provoditi biomedicinski potpomognutu oplodnju radi rađanja djeteta za druge osobe i predaje djeteta rođenog nakon biomedicinski potpomognute oplodnje (surogat-majčinstvo). - Ugovori, sporazumi ili drugi pravni poslovi o rađanju djeteta za drugog (surogat-majčinstvo) i o predaji djeteta rođenog nakon biomedicinski potpomognute oplodnje, uz novčanu naknadu ili bez naknade, su ništavni - navodi se u spomenutom zakonu. U Republici Srpskoj je surogat-majčinstvo regulirano Zakonom o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom. Kako je ovim zakonom propisano, u postupcima oplodnje dopušteno je korištenje vlastitih spolnih stanica bračnih i izvanbračnih partnera, odnosno dopuštena je homologna oplodnja. - Zabranjeno je darivanje spolnih stanica, spolnih tkiva i embrija koje nije obavljeno između bračnih odnosno izvanbračnih partnera, a zabranjeno je i darivanje ljudskih embrija za primjenu postupaka biomedicinski potpomognute oplodnje - stoji u tom zakonu. Surogat-majčinstvo je, prema slovu ovog zakona, izričito zabranjeno, a zabranjena je i bilo kakva reklamacija objavom oglasa ili na bilo koji drugi način. Unatoč činjenici da je zakonom zabranjeno, sudeći prema oglasima objavljenim na najpoznatijoj međunarodnoj internetskoj stranici za surogat-majčinstvo findsurrogatemother.com, žene iz BiH nude ovu vrstu usluge parovima koji se ne mogu ostvariti kao roditelji.

Prema podacima s navedene stranice, bilo je prije izvjesnog vremena osam oglasa žena s adresom u BiH, a riječ je o Sarajevu, Mostaru, Banjoj Luci, Doboju, Zenici, Tuzli i Zvorniku. Iz podataka navedenih u oglasima nije vidljivo jesu li osobe koje nude ovu uslugu imale prethodnih iskustava sa surogat-majčinstvom. Kao razloge zbog kojih su se odlučile na ovaj korak uglavnom navode kako žele pomoći parovima koji sami ne mogu dobiti dijete.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.