Orašje

Na SOS telefon stiglo 577 prijava

Na SOS telefon stiglo 577 prijava
14.12.2016.
u 09:00
Pogledaj originalni članak

Kao nastavak borbe protiv zlostavljanja djece, odnosno aktivnosti zaštite djece od zloupotrebe preko informacijskih i komunikacijskih tehnologija, Međunarodni forum solidarnosti Emmaus realizira projekt “Prevencija zlostavljanja i eksploatacija djece posredstvom informacijskih i komunikacijskih tehnologija”.

Cilj projekta “Prevencija zlostavljanja i eksploatacija djece posredstvom informacijskih i komunikacijskih tehnologija” je podizanje svijesti  među ciljanom populacijom o tom problemu, a osobito među djecom, mladima, roditeljima i nastavnim kadrom. U okviru projekta jedna od pet planiranih radionica u Federaciji BiH održana je u Orašju.

Sigurno dijete

Iza chata, surfanja, društvenih mreža, online igrica, e-pošte... uvijek se krije mogućnost neprimjerenih internetskih radnji. Tijekom radionice objašnjeno je kako prepoznati neprimjeren sadržaj i kako se zaštititi, te je objašnjen i način prijave neprimjerenog sadržaja, odnosno kako isti mogu najučinkovitije prijaviti mjerodavnim tijelima, a da ne budu izloženi određenim vidovima neugodnosti.

Predstavnica MFS-a Emmaus Ajla Omerbegović u izjavi za javnost objasnila je važnost radionica koje se održavaju u Federaciji BiH:

- Cilj nam je podići svijest javnosti o značaju prevencije kada je u pitanju zlostavljanje i eksploatacija djece preko informacijskih i komunikacijskih tehnologija.

Danas u ovom dijelu svijeta kao da nismo svjesni globalnog problema online zlostavljanja djece, kao da smo nesvjesni u kolikoj se dimenziji zapravo širi. Zbog toga je Emmaus u suradnji s drugim partnerskim projektima napravio web stranicu Sigurno dijete (www.sigurnodijete.ba).

SOS linija

Sadržaj web stranice www.sigurnodijete.ba prilagođen je roditeljima, djeci i tinejdžerima, ali postoji i dio namijenjen za profesore, nastavnike i pedagoge koji trebaju izvršiti posebnu prijavu.

- Jako je važno da na toj web stranici postoji i anonimna SOS linija za pomoć da bi se prijavio neprikladan sadržaj na internetu. Do sada smo imali 577 anonimnih prijava od kojih je 77 potvrđenih slučajeva online zlostavljanja i zloupotrebe djece u svrhu pornografskog materijala. Bilo je slučajeva krađe identiteta, lažnog predstavljanja, razmjena seksualnih poruka te primjera kada zlostavljač traži dodatno seksualni materijal od žrtve pod ucjenom da će ga javno objaviti. Nedavno smo imali prijavu za Facebook stranicu koja je ugašena u roku od 48 sati u suradnji s Interpolom (proslijeđena je prijava iz Beograda iz jedne organizacije).

Ove su radionice, koje se održavaju u sklopu projekta “Prevencija zlostavljanja i eksploatacija djece posredstvom informacijskih i komunikacijskih tehnologija” osmišljene na području Federacije BiH da bi se roditelji, učenici i nastavnici upoznali bolje o ovom globalnom i rastućem problemu koji se, nažalost, još uvijek u Bosni i Hercegovini gura pod tepih, smatra predstavnica Emmausa Omerbegović. •

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.