Teška socijalna situacija i složeni društveni odnosi pogoduju ozračju u kojem je moguće nekažnjeno kršiti zakone

Na zaštitu na radu gleda se kao na nepotreban trošak, lani poginulo 20 radnika

Na zaštitu na radu gleda se kao na nepotreban trošak, lani poginulo 20 radnika
13.08.2023.
u 14:01
Pogledaj originalni članak

Zaštiti na radu u BiH još uvijek se ne posvećuje dovoljno pozornosti, što za posljedicu ima česte nesreće, od kojih su neke i sa smrtnim ishodom, posebice na gradilištima, u rudnicima i oblasti šumarstva, piše Večernji list BiH. Samo ovaj tjedan dogodile su se dvije nesreće na gradilištima. Jedna se dogodila u Sarajevu kada je radnik smrtno stradao, a druga u Banjoj Luci, gdje je radnik pao s visine od 7 metara i zadobio teže tjelesne ozljede. Da se zaštiti na radu ne pridaje dovoljno pozornosti, pokazuju i podaci Federalne uprave za inspekcijske poslove, prema kojima je u prošloj godini samo u FBiH zabilježeno 13 smrtno stradalih radnika. U istom razdoblju u RS-u se dogodilo sedam ozljeda na radu sa smrtnim ishodom, od čega jedna u elektroprivredi, jedna u građevinarstvu, četiri u šumarstvu i drvnoj industriji te jedna u ostalim oblastima.

Kršenje zakona

Mjesečno u BiH smrtno strada barem jedan radnik. Kada je riječ o poštivanju propisa, situacija na terenu nije najbolja. Samo u ovoj godini u USŽ-u su život izgubile tri osobe obavljajući radne zadatke. Za sedam mjeseci prošle godine u RS-u je zabilježeno pet smrtnih ozljeda, od čega su dvije u građevinarstvu, dvije u elektroprivredi i jedna u šumarstvu i drvnoj industriji, dok se u oblasti nadzora tehničke inspekcije u rudarstvu dogodila jedna ozljeda sa smrtnim ishodom. Teška socijalna situacija i složeni društveni odnosi u BiH pogoduju ozračju u kojem je moguće nekažnjeno kršiti zakone i pravilnike o zaštiti na radu. Značajnijih pomaka neće biti sve dok se sigurnost radnika doživljava kao nepotreban trošak poslodavcu. Nedopustivo je da u 21. stoljeću radnici u BiH ginu samo zato što na glavi nisu imali kacigu ili nisu bili osigurani adekvatnom opremom na visini, a da je pri tome zaštitna oprema široko dostupna i priuštiva. Ključno pitanje je koliko vrijedi život radnika u BiH. Država i društvo koji ne shvate da je njegov najveći resurs radno sposobno stanovništvo i da napretka bez zdravih radnika nema, ne može se nadati boljitku. U Udruzi za zaštitu zdravlja i sigurnosti na radu smatraju kako se zaštita ne može svesti samo na opremu. To je mnogo kompleksniji proces. - Oprema je najmanja stavka u odnosu na druge. Treba uraditi kvalitetnu analizu rizika, redovite sistematske zdravstvene preglede, zatim tehničke preglede radnih prostorija s gledišta fizičkih i kemijskih izvora štetnosti... - kazao je ranije Hajrudin Subašić iz Udruge za zaštitu zdravlja i sigurnosti na radu BiH.

Zakonski definirano

Ako se samo na federalni Zakon o zaštiti na radu čekalo 28 godina, jasno je da je sve to teško provesti. Ključna će biti i veća odgovornost radnika. Prema nacrtu Zakona o zdravstvenom osiguranju, za ozljede na radu u FBiH više neće biti odgovoran poslodavac, a umjesto dosadašnja 42 dana, snosit će troškove za tek 15 dana bolovanja svojih radnika, piše BHRT. Unatoč zakonima koji reguliraju zaštitu radnika na gradilištima, nesreće se ipak događaju. Da Zakon o radu definira alate za zaštitu radnika na radu, podsjećaju i iz Ministarstva rada i socijalne politike FBiH. - Pravila i općenito zakoni i podzakonski akti definitivno su dobro definirali oblast zaštite na radu kada su radnici u pitanju. Definirali su nadležnosti, odgovornosti i obveze samih poslodavaca i samih radnika u cilju prevencije bilo kakvih ozljeda, zaštite zdravlja i svega ostalog, ali, nažalost, kao i u svim drugim oblastima, i u ovoj se događaju određeni propusti - kazao je Adnan Delić, ministar za rad i socijalnu politiku Federacije BiH. Tijekom 2023. godine 316 je utvrđenih nepravilnosti.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.