Održavajte higijenu

Najčešći razlozi nastanka karijesa unatoč dobroj oralnoj higijeni

Najčešći razlozi nastanka karijesa unatoč dobroj oralnoj higijeni
16.10.2021.
u 13:55
Pogledaj originalni članak

Kada je u pitanju oralna higijena, vi ste odgovorni - redovno perete zube, koristite zubni konac i specijalizirane četkice. Međutim, kad se pojavi karijes, iznenađeni ste i pitate se gdje ste pogriješili. 

Pranje zuba i čišćenje koncem i posebnim četkicama samo su dio bitke u borbi protiv karijesa. Da, čak i uz dobar režim oralnog zdravlja i dalje je moguće razviti stomatološke probleme poput karijesa.

Pravilna oralna higijena nužna je za zdrave zube i desni. A posebno je važna za osobe sklone karijesu, piše Livestrong.

Stomatolog dr. David Mitola, glasnogovornik Državnog stomatološkog udruženja u New Yorku naveo je nekoliko razloga nastanka karijesa unatoč dobroj oralnoj higijeni, kao i što biste mogli učiniti da smanjite rizik za nastanak karijesa.

Genetika

Ako su vaši članovi obitelji skloni karijesu, možda ćete se zapitati ima li vaša DNK veze s vašim zubnim problemima. Postavlja se pitanje može li se netko roditi s takvom predispozicijom? Odgovor je u nekoj mjeri potvrdan.

Dok stvari poput oralne higijene i prehrane mogu značajno doprinijeti nastanku karijesa, istraživanje pokazuje da genetika također može imati ulogu u riziku od razvoja karijesa, kaže dr. Mitola i dodaje:

“Geni povezani s karijesom najčešće su uključeni u stvaranje cakline, stvaranje pljuvačke ili imunološki odgovor”, kaže dr. Mitola. Genetika također može djelomice odrediti vrstu bakterija koje žive u vašim ustima, što vas može učiniti, u manjoj ili većoj meri, podložnim karijesu i bolestima desni.”

Povlačenje desni

Jeste li primijetili da vam se desni u posljednje vrijeme povlače? Vjerojatno je došlo do povlačenja desni, stanja kod kojeg postaje vidljiv dio korijena zuba koji je osjetljiv na podražaje jer nije prekriven zaštitnim, najtanjim i najtvrđim slojem zuba koji se zove caklina.

Povlačenje desni može nanijeti štetu vašim zubima i oralnom zdravlju uopće.

“Faktori poput parodontopatije, neprikladnih proteza i upotrebe duhana, između ostalih, mogu povećati šanse za povlačenje desni”, kaže stomatolog.

Škrgutanje zubima

Škrgutanje zubima, poznato i kao bruksizam, uobičajena je navika koja može narušiti vaše oralno zdravlje.

“Pritisak koji se primjenjuje na zube, kod ove pojave može izazvati prijelome u postojećim plombama i na samim zubima, čineći ih podložnijim stvaranju karijesa”, kaže dr. Mitola.

Bruksiza je također povezan i s povlačenjem desni, što, kao što već znamo, može povećati rizik od razvoja karijesa.

Štitnici za zube koji se nose dok spavate, mogu bitiu efikasan način za smanjenje negativnih učinaka bruksizma.

Prehrana

“Usprkos dobrim oralnim zdravstvenim navikama, loša prehrana često će dovesti do razvoja karijesa”, kaže dr. Mitola.

Vjerojatno već znate da sokovi, sportski napitci, mineralna voda i slatkiši mogu doprinijeti nastanku karijesa. Ali dr. Mitola kaže da postoje i druge vrste hrane koje su loše za zube jer mogu povećati šanse za razvoj karijesa.

Ako često jedete hranu ili konzumirate pića s visokim sadržajem kiseline (gazirana pića ili paradajz umak), to može izazvati propadanje zuba, izazivajući razgradnju cakline.

Ljepljiva hrana, poput putra od kikirikija ili sušenog voća, može se zalijepiti za caklinu čime se povećava vrijeme izlaganja i vjerojatnost razvoja karijesa.

Rafinirani ugljikohidrati poput tjestenina, bijelog kruha i krumpira razgrađuju se u šećer kada su izloženi bakterijama u ustima, što također može nanijeti štetu zubima.

Ne morate u potpunosti izbjegavati ovu hranu, ali razmislite o tome da ograničite konzumiranje ako ste skloni karijesu.

Smanjeno lučenje pljuvačke

“Ljudi s kronično suhim ustima mogu biti u većem riziku od karijesa jer ne proizvode dovoljno pljuvačke koja prirodno ispire zube”, kaže dr. Mitola.

Kako su suha usta često nuspojava drugog zdravstvenog problema, poput dijabetesa, ali i lijekova, važno je razgovarati s liječnikom ili stomatologom koji može pomoći  identificirati osnovni uzrok.

“Da biste ublažili nugodnosti koje uzrokuju suha usta, možete koristiti tekućine za ispiranje usta i pastile koje ne sadrže alkohol, a koje pomažu da usta budu vlažna”, kaže dr. Mitola.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.