Bosna i Hercegovina je na 61. mjestu na rang-listi Globalnog indeksa mira (GPI), izvješća koje svake godine objavljuje Institut za ekonomiju i mir sa sjedištem u Sydneyju. Zahvaljujući niskoj stopi kriminala, ali i niskoj vojnoj potrošnji te niskoj stopi međunarodnih sukoba, Island je već godinama najsigurnija zemlja na svijetu. Prvo mjesto drži još od 2008. godine. Na listi od ukupno 163 zemlje samo je Srbija, na 65. mjestu, nesigurnija od Bosne i Hercegovine, dok su u boljoj situaciji Crna Gora (45.), Albanija (40.), Sjeverna Makedonija (38.) te Hrvatska, koja je zauzela 14. mjesto. Bosna i Hercegovina je u odnosu na prošlogodišnje izvješće nazadovala. Naime, prošle godine nalazila se na 58. mjestu ljestvice. GPI rangira države na osnovi istraživanja 23 pokazatelja, od domaćih i unutarnjih sukoba, militarizacije, razine nasilja do stanja u oblasti kriminala i terorizma.
Ocijenjena 23 pokazatelja
Kompozitni indeks, koji mjeri sigurnost zemalja sastavljen je od 23 kvantitativna i kvalitativna pokazatelja, od kojih je svaki ponderiran na ljestvici od 1 do 5. Što je niži rezultat, to je zemlja mirnija. Ukupan rezultat Bosne i Hercegovine je 1,89, a najlošiju ocjenu - 3,5 dobili smo u segmentu kvalitativne procjene političke nestabilnosti unutar zemlje. Taj pokazatelj bavi se stupnjem do kojeg su političke institucije dovoljno stabilne da podrže potrebe svojih građana, poduzeća i inozemnih ulagača te u segmentu civilne policije i procjena intenziteta sukoba/konflikata unutar zemlje.
Slijedi kvalitativna procjena intenziteta sukoba/konflikata unutar zemlje s ocjenom 3,285 te kvalitativna procjena dostupnosti malog i lakog oružja (SALW) s ocjenom i kvalitativna ocjena odnosa sa susjednim zemljama. Bosna i Hercegovina je u ovim pokazateljima ocijenjena ocjenom 3. Pozitivno je što smo po pitanju terorističkih aktivnosti, odnosno smrtnih slučajeva, ozlijeđenih i materijalne štete prouzročene terorizmom u posljednjih pet godina ocijenjeni najvišom mogućom ocjenom - 1. Istu ocjenu dobili smo po pitanju smrtnih slučajeva u unutardržavnim sukobima te prijenosu oružja i tehnologije u neku zaraćenu zemlju. Zanimljivo je da je većina europskih zemalja, među kojima je i BiH, miroljubivija od SAD-a, koji je tek na 133. mjestu. Deset zemalja koje su najlošije i najmanje sigurne za posjetitelje su Afganistan, Jemen, Sirija, Rusija, Južni Sudan, Demokratska Republika Kongo, Irak, Somalija, Srednjoafrička Republika i Sudan.
BiH ipak napreduje
Iako smo nazadovali u posljednjih godinu dana, znatno smo bolji u odnosu na stanje prije deset godina. Naime, 2013. godine, prema Svjetskom indeksu mira, Bosna i Hercegovina nalazila se na 71. mjestu. Dakle, deset mjesta niže nego danas. Od zemalja u regiji i tada je najbolje pozicionirana bila Slovenija, koja se nalazila na 13. mjestu. Srbija se nalazila na 62. mjestu, Hrvatska na 28., a Crna Gora na 73. mjestu. Sjeverna Makedonija je, prema istraživanju, bila na 79. mjestu.
Izvješće naglašava alarmantan trend opadanja indeksa globalnog mira, pri čemu 84 zemlje doživljavaju pogoršanje u usporedbi sa 79 zemalja koje bilježe poboljšanja. Građanski nemiri, politička nestabilnost i regionalni sukobi porasli su nakon COVID-a, pogoršavajući sveukupno pogoršanje mira. Ovo je trinaesto pogoršanje u posljednjih petnaest godina.
Tijekom proteklih petnaest godina globalna prosječna ocjena mira pogoršala se za pet posto, što upućuje na pad mira u cijelom svijetu.