Porast mjesečne naknade nije jedina promjena koja u ovoj godini čeka roditelje njegovatelje, kojih je u Federaciji BiH više od 1550. Naime, odlukom o najnižoj plaći za ovu godinu u visini od 1000 KM, koju je Vlada Federacije BiH donijela krajem prošle godine, i mjesečna naknada roditelju njegovatelju povećava se za 381 KM u odnosu na godinu prije jer je ona, u skladu sa zakonom koji je definira, promjenjiva, odnosno veže se uz iznos najniže plaće.
Koje su ključne promjene
Prema riječima federalnog ministra rada i socijalne politike Adnana Delića, koji se obratio javnosti prije nekoliko dana, pripremljene su izmjene i dopune Zakona o roditeljima njegovateljima u Federaciji BiH koje će, osim omogućavanja isplate novog iznosa, donijeti još neke novine kada je u pitanju ova kategorija. Prema njegovim riječima, predložene izmjene zakona imaju za cilj dodatno unaprjeđenje prava roditelja njegovatelja i otklanjanje administrativnih prepreka koje su uočene u dosadašnjoj primjeni zakona.
Naveo je kako se ključne promjene odnose na proširenje kategorija osoba koje mogu steći status roditelja njegovatelja, tako da će pravo na ostvarivanje statusa imati roditelji, bračni i izvanbračni partneri te srodnici djeteta ili pastorka i brat/sestra. Prijedlog izmjena zakona podrazumijeva i potpuno ukidanje satnice boravka djeteta u odgojno-obrazovnim ustanovama, koja je u trenutačnom zakonu ograničena na četiri sata.
Naime, prema trenutačnom zakonskom rješenju, roditelju se priznaje status roditelja njegovatelja kada osoba s invaliditetom boravi manje od četiri sata dnevno u predškolskoj, obrazovnoj ili zdravstvenoj ustanovi, ustanovi socijalne zaštite ili kod drugog pružatelja usluga boravka ili ako boravi više od četiri sata, ali joj roditelj tijekom tog boravka pruža pomoć i njegu. Dodano je kako su izmjenama zakona predložena i tri modela za povećanje mjesečne naknade kako bi se ona dijelom uskladila s realnim troškovima života. Kako bi ostvarili pravo na mjesečnu naknadu, roditelji moraju podnijeti zahtjev u nadležni centar za socijalni rad. Inače, Zakon o roditeljima njegovateljima u Federaciji BiH svjetlo dana ugledao je u rujnu 2021. godine, kada je i stupio na snagu, ali se s njegovom primjenom počelo od 30. prosinca. Roditelj njegovatelj u smislu ovog zakona je roditelj osobe sa 100-postotnim invaliditetom prouzročenim bolešću ili poremećajem u razvoju, kao i slijepe osobe čiji je ostatak vida na oba oka ispod 0,05 s korekcijom, odnosno roditelj osobe koju se, prema nalazu Instituta za medicinsko vještačenje zdravstvenog stanja, ne može osposobiti za samostalan život niti može samostalno zadovoljavati barem jednu od sljedećih osnovnih životnih potreba: kretanje u stanu i izvan stana, konzumiranje hrane, odijevanje i svlačenje, održavanje osobne higijene ili obavljanje drugih fizioloških potreba.
Statusi, invalidnost...
- Status roditelja njegovatelja pod uvjetima utvrđenim ovim zakonom priznaje se jednom od roditelja osobe s invaliditetom sa 100-postotnim oštećenjem organizma i pravom na dodatak za njegu i pomoć od druge osobe prve skupine, utvrđenim u skladu sa Zakonom o osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite obitelji s djecom - stoji u Zakonu o roditeljima njegovateljima u Federaciji BiH. Zakonom je propisano da ovaj status može steći samo jedan od roditelja. Iznimno, ako u obitelji postoji dvoje djece sa stopostotnom invalidnosti, tada pravo mogu ostvariti oba roditelja.
Roditelju osobe s invaliditetom može se priznati status roditelja njegovatelja ako je nezaposlen i prijavljen na evidenciju nadležne službe za zapošljavanje ili ako dostavi od Porezne uprave dokaz da nije osiguran u jedinstvenom sustavu registracije, kontrole i naplate doprinosa. Status roditelja njegovatelja može se priznati roditelju do njegove navršene 65. godine života. •