Poskupljenja, što ona vidljiva, što nevidljiva, postala su naša svakodnevica. Inflacija, globalna kretanja, ratovi, burzovne špekulacije samo su neki od čimbenika koji utječu na rast cijena. Plaće i mirovine ne prate ta poskupljenja. Građani svakodnevno brinu kako preživjeti iz mjeseca u mjesec. Život je sve skuplji, a novčanici sve tanji. Luksuza i malih zadovoljstava većina se već odrekla, a život se sveo na kalkuliranje od prvog do prvog. Po svemu sudeći, već od samog početka godine građani će se suočiti s poskupljenjem brašna, a vreća će poskupjeti za 2,50, možda čak i 3 KM.
Najave poskupljenja
Kako poručuju mlinari, čimbenici koji će utjecati na ovaj rast cijene brašna su poskupljenje struje, povećanje minimalca te, eventualno, poskupljenje goriva o kojem se uvelike priča. Trenutačno vreća brašna u prosjeku stoji 25 KM, a čim zakoračimo u novu godinu njezina cijena će, najvjerojatnije, otići na 27,50 ili 28 KM. - Struja sigurno ide prema gore, a ne vjerujemo da će i minimalac ostati na istoj razini kao ove godine. Riječ je o dva izvjesna udara na gospodarstvo. Čekamo da vidimo za koliko će poskupjeti struja i porasti minimalac, pa ćemo napraviti izračun o novim cijenama. Također, u najavi je i poskupljenje goriva, što bi, također, poskupilo proizvodnju - kaže predsjednik spomenute udruge Zoran Kos. Prema njegovim riječima, cijena vreće brašna u RS-u bit će od iduće godine povećana bar za 10%. - Također, Rusija je povećala izvozne carine za žito za oko 35 dolara po toni, pa se čeka kako će druge burze reagirati. I to bi, eventualno, moglo dovesti do poskupljenja pšenice, samim time i žita - poručuje Kos. Pekari poručuju da, unatoč poskupljenju brašna, cijene pekarskih proizvoda neće značajnije porasti. - U proizvodnom procesu mlinara troškovi struje značajna su stavka. Zato ne čudi što sa svakim povećanjem cijene struje poskupi i brašno. S druge strane, ne očekujemo neko značajnije povećanje minimalne plaće - ističe Saša Trivić, vlasnik pekarske industrije. Dodaje da, iz ove perspektive, ne vidi da će pekarski proizvodi poskupjeti. - Naravno, može se dogoditi da sporadično negdje cijene porastu, ali ne očekujemo neka veća poskupljenja - ističe Trivić, prenosi Srpskainfo.
Sve je postalo luksuz
Poskupljenja se samo nižu. Nestabilnost na tržištu kave u svijetu postala je konstanta, a cijene ovog mnogima omiljenog napitka mogle bi porasti za čak od 25 do 30% u idućoj godini. Da su nove cijene neizbježne, potvrđuje i Dragan Grbić, glavni pržioničar u tvrtki Caffemio. - Na postojeća poskupljenja najavljeno je još 30% zbog klimatskih uvjeta u Brazilu i Vijetnamu, koji su najveći proizvođači kave na svijetu, a od njih uvozimo najviše kave - rekao je nedavno Grbić te dodao kako će se to sigurno odraziti i na naše tržište, gdje se trenutačno pola kilograma kave prodaje za oko 10 KM ili više. Iz godine u godinu hrana je sve skuplja, tako da mnoge namirnice, koje su u razvijenim zemljama dostupne svima, za naše građane predstavljaju pravi luksuz. Među njima su, svakako, i suhomesnati proizvodi, čije su cijene unatrag desetljeće drastično porasle. Prema podacima Zavoda za statistiku RS-a, u listopadu 2014. kilogram suhog vrata u RS-u u prosjeku je stajao 18,50, a u istom mjesecu ove godine gotovo 23 KM. U ovom razdoblju cijena šunkerice je s 13,10 porasla na 16,40 KM, a mortadele s 12,90 na čak 17,20 KM. Čajna kobasica je unatrag desetljeće u prosjeku skuplja za 4,70 KM po kilogramu s obzirom na to da je 2014. za kilogram trebalo izdvojiti 20,20, a ove godine 28,90 KM. U spomenutom razdoblju značajno je porasla i cijena tvrdog sira - s 11,40 na 15,80 KM. Jedan od najvidljivijih aspekata ovog poskupljenja su cijene čokolade, koja nije osnovna namirnica, ali je postala simbol rasipništva. U kolovozu 2023. kilogram mliječne čokolade stajao je u prosjeku 25 KM, što je povećanje od 5 KM u odnosu na prošlu godinu. Čokolada je poskupjela za čak 35,3% u samo jednoj godini. U rujnu su cijene ponovno porasle s čokoladom od 80 grama koja se sada prodaje po cijeni između 2,40 KM i 3,60 KM, dok se čokolada s rižom od 220 grama prodaje za 9,10 KM. Poskupljenja su zabilježena i kod drugih prehrambenih proizvoda. Kilogram džema u kolovozu 2023. stajao je 9 KM, dok je u istom mjesecu 2021. bio 5 KM. Cijena meda također se povećala, s prosječnih 17,40 KM na 20 KM, a neki pčelari već traže 30 KM za kilogram.