Premijerka Republike Srpske Željka Cvijanović smatra da će odluka Velike Britanije o izlasku iz EU sigurno izazvati lančanu reakciju na različite načine.
Sada će, kaže, neke države članice EU možda poželjeti da i one organizuju referendum i izađu iz EU.
Drugo pitanje je, kaže, šta se dešava na nacionalnom terenu u nekim državama koje su složenog karaktera, prenosi Fena.
- Evo jedna od njih je Velika Britanija koja je odlučila da izađe iz EU i pitanje je šta će se sada dešavati sa njenim konstitutivnim dijelovima. Vidimo da ima problem u Škotskoj, koja je za ostanak u EU zato što je prethodno glasala protiv izlaska iz Velike Britanije jer se plašila da će time izgubiti status u EU – istakla je Cvijanović.
Po njenim riječima, treći problem za sve zemlje koje pretenduju da se nađu u članstvu EU jeste da je približavanje ili priključenje EU sada zaista na nekom dugom čekanju, jer će Europi biti potrebno nekoliko godina da se i sama konsoliduje i da izvrši reforme koje je inače trebalo da izvrši prije nekoliko godina da se ne bi dešavale ovakve stvari.
Cvijanović je u izjavi novinarima rekla da je tu cijeli niz problema koji se sada otvara, dodavši da je EU jedna birokratizovana struktura, napomenuvši da je teško donositi odluke o članstvu koje ima 28 država.
- Njima sada predstoji vrijeme reorganizacije institucija, reformiranje, mijenjaju se određena pravila i propisi, pravit će se vjerovatno relaksiranija struktura u odnosu na ovu kakva je sada, dodala je.
Predviđa i da će se Europa sada polako vraćati svom povjesti kada je to bila jedna jaka ekonomska zajednica.
- Gledano dugoročno, mislim, da će sigurno ostati namjera svih zemalja zapadnog Balkana da se kreću ka EU i vjerujem da će ona biti reformirana i praktično biti siguran kišobran za sve koji budu htjela unutar nje da žive, posluju, putuju i osiguraju slobodan protok robe, ljudi, kapatala - ocijenila je predsjednica Vlade RS-a.