Nakon Sarajevske županije, i kod mnogih školaraca u RS-u pojavile su se uši, na što su roditelji djece koja su ih dobila upozorili na društvenim mrežama, međusobno razmjenjujući savjete kako se izboriti s njima, a takva pojava vrlo je moguća i u predškolskim ustanovama, piše Večernji list BiH
Šampon rješava problem
I dok roditelji za tu pojavu kod djece školske i predškolske dobi okrivljavaju redukcije vode, u Domu zdravlja Banja Luka kažu kako djeca s ušima u kosi dolaze kontinuirano tijekom cijele godine, međutim, nije primjetan porast broja djece s tim problemom početkom školske godine. Iz nekoliko banjolučkih ljekarni potvrdili su za Nezavisne kako se šamponi protiv ušiju češće kupuju tijekom školskog razdoblja te da je njihova cijena od 4 do 30 KM, što ovisi o dužini kose, proizvođaču ili češlju koji dođe uz šampon.
- Uglavnom roditelji to sami rješavaju i ne vode djecu svaki put liječniku, već se obraćaju farmaceutima - kazali su iz jedne banjolučke ljekarne.
Pitanje higijene
Nadležni poručuju roditeljima kako trebaju voditi više računa o higijeni djece kako bi se takvu pojavu spriječilo. - To je stvar roditelja. Ako djeca već dobiju uši, trebaju im oprati kosu posebnim šamponom koji se može naći u svakoj ljekarni. Trebaju ih prekontrolirati te, dok se ne očiste od ušiju, ne trebaju ići u školu ili vrtić jer se na taj način uši mogu prenijeti na drugu djecu - ističu.
I roditelji na društvenim mrežama pozivaju na oprez te da se redovito pregleda djeca koja su u kolektivu kako bi se navrijeme reagiralo i spriječilo eventualno širenje.
- Moje djevojčice su dobile uši i odmah sam o tome obavijestila školu kako bi u razdoblju njihove odsutnosti bila pregledana i druga djeca iz odjeljenja jer ništa ne postižemo ako istrijebimo uši samo kod svog djeteta, a lanac se ne presiječe - rekla je majka iz Banje Luke. •