provedeno istraživanje

Napuštanje obrazovanja – problem koji treba sustavno rješenje

Napuštanje obrazovanja – problem koji treba sustavno rješenje
24.04.2018.
u 12:28
Pogledaj originalni članak

Izostanak podrške roditelja, nedostatak materijalnih sredstava, preseljenje i neophodnost rada u cilju preživljavanja, ali i nezainteresiranost za obrazovanje, osnovni su razlozi koje djeca navode za napuštanje školovanja.

Riječ je rezultatima istraživanja koje je provela organizacija Save the Children u partnerstvu s Omladinskim centrom "Vermont“ iz Brčkog i Udruženjem "Žene sa Une“ iz Bihaća. Istraživanje je provedeno u okviru projekta "Bright4All - Osnovno pravo na obrazovanje za svu djecu u BiH“ koji financira Europska unija u iznosu od 350.000 eura. 

- Danas u BiH postoji određeni broj djece koja, zbog različitih razloga, ne pohađaju osnovnu školu. S obzirom na to da je osnovno obrazovanje zakonski obvezno, postavlja se pitanje - kako je ovo moguće te koji su to razlozi zbog kojih neka djeca u BiH ne upisuju osnovnu školu? Proveli smo lokalno akcijsko istraživanje o razmjerama i uzrocima ovog fenomena. Očekujemo da će predstavljeni nalazi i preporuke doprinijeti kreiranju učinkovitih programa namijenjenih smanjenju broja djece i mladih van školskih sustava - ističe izvršna direktorica Udruženja “Žene sa Une” Aida Behrem.

U istraživanju provedenom tijekom 2017. godine sudjelovala su djeca, mladi i odrasli, te stručnjaci iz oblasti obrazovanja i socijalne zaštite. Općine u kojima se provodilo istraživanje su Bihać, Bijeljina, Brčko, Bužim, Cazin, Prijedor, Srebrenik i Velika Kladuša.

Direktorica organizacije Save the Children za sjeverozapadni Balkan Andrea Žeravčić istaknula je da provedeno istraživanje potvrđuje da su odabrali dobar pravac u planiranju ove intervencije.

- Raspolažemo kvalitativnim i kvantitativnim podacima koji ukazuju na postojanje problema prijevremenog prekida školovanja u cilјnim zajednicama. Prikuplјene informacije ukazuju na razloge iz kojih djeca i mladi napuštaju obrazovni sustav u BiH. Identificiran je određeni broj faktora koji će olakšati intervenciju u odabranim zajednicama. Na osnovu datih faktora, u svakoj od zajednica mogu se planirati relevantne aktivnosti u cilјu adekvatnog odgovora na utvrđene probleme i pružanja podrške svoj djeci u ostvarivanju njihovog osnovnog prava na obrazovanje – ističe Žeravčić.

Istraživanje nudi informacije o tome na koji način djeca koja redovito pohađaju školu doživljavaju obrazovnu ustanovu, koliko su zadovoljni školskim sustavom i odnosom nastavnika prema njima, zatim, kako doživljavaju svoju obitelj, odnose u njoj, kako percipiraju sebe, te koliko kod sebe prepoznaju neadekvatne oblike ponašanja, emociju bijesa i hostilnost.

- Provedeno istraživanje od velike je važnosti, jer je pomoglo da identificiramo kategorije djece koja napuštaju obrazovanje ili su u riziku da ga napuste. Sve aktivnosti kroz ovaj projekt imaju za cilj rješenje ovog problema, na početku samu identifikaciju i evidenciju, a kasnije rad sa ciljanom populacijom kako bi se utjecalo na njegovo smanjenje - navodi direktor Omladinskog centar "Vermont" Damir Radenković.

Cilj projekta Bright4All - Osnovno pravo na obrazovanje za svu djecu u Bosni i Hercegovini je da se utvrde uzroci odustajanja od obrazovanja i pruže podaci o obimu ovog problema u pet ciljanih regija - Unsko-sanska županija, Tuzlanska županija - FBiH, Prijedor i Bijeljina – RS i Distrikt Brčko BiH, upozori na nedostatak sustavnog pristupa ovom problemu i iniciraju sustavna rješenja za sprečavanje ranog napuštanja školovanja među djecom iz ranjivih grupa, priopćeno je iz organizacije Save the Children.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.