Vijest da je BiH dobila jednoglasnu potporu 27 šefova država i vlada zemalja EU-a, koji su joj odobrili status kandidata za EU, dočekana je s iznimnim odobravanjem u BiH, a rastući optimizam koji se mogao iščitati iz izjava nadležnih jasno je upućivao na spremnost da domaće političke i društvene snage zajedno kroz dijalog i tražeći kompromis triju konstitutivnih naroda naprave toliko potreban iskorak.
Rad na reformama
Dodjela kandidacijskog statusa dodatni je vjetar u leđa domaćim vlastima da s obnovljenom energijom krenu u ispunjavanje preostalih prioriteta sadržanih u Mišljenju Europske komisije, a čije je ispunjavanje preduvjet za početak pregovora. Među njima je, podsjećamo, i onaj koji govori o poštivanju presuda Ustavnog suda, pa tako i one iz predmeta "Ljubić" koja govori o legitimnom političkom predstavljanju.
Na putu ispunjavanja 14 prioriteta ključno je imati jasno posložene prioritete nove države, entitetskih i županijskih vlasti, a ako je suditi prema potpisanim sporazumima HDZ-a BiH, "osmorke" i SNSD-a, postoji velika mogućnost da se u godini koja je pred nama bude radilo ubrzanim tempom. Tomu svjedoče i poruke o potrebi osiguranja dijaloga i kompromisa, a koje stižu iz hrvatskog, bošnjačkog i srpskog političkog korpusa.
Kada je riječ o financijskim prednostima dobivanja statusa, iako EU ne pravi razliku u pogledu dostupnosti sredstava za kandidate i potencijalne kandidate, iz Izaslanstva EU-a u BiH nedavno su za Večernji list objasnili da, kako zemlja napreduje na putu k EU i provodi reforme, dobiva i više prilika za korištenje pretpristupnih fondova, posebno iz okvira IPA III, koja je konkurentnija i nagrađuje rezultate. Za to vrijeme iz brojnih reakcija domaćih i međunarodnih dužnosnika jasno se iščitava da je riječ o povijesnom događaju koji otvara novu priliku za BiH. Kako je kazao predsjednik Europskog vijeća Charles Michel, kandidacijski status daje snažan signal bh. građanima i podvlači kako EU očekuje da BiH provede reforme i radi na jačanju državnih institucija. Čestitkama se pridružila i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen poručivši kako to predstavlja ohrabrenje za zemlju da zadrži svoj fokus na europskom putu. Iz Veleposlanstva SAD-a u BiH pozdravili su odluku Europskog vijeća.
- Ljudi ove zemlje to zaslužuju, čak i ako su politički lideri zemlje učinili malo da to ostvare. Ti lideri u novim vladama koje sada formiraju moraju pokazati da je njihova predanost europskoj perspektivi stvarna usvajanjem reformi potrebnih za otključavanje prednosti statusa kandidata i osiguravanjem svojim biračima demokratske i prosperitetne budućnosti koju žele i zaslužuju – naglasili su iz Veleposlanstva SAD-a.
Šef Izaslanstva EU-a u BiH i posebni predstavnik EU-a u BiH, veleposlanik Johann Sattler, ovom je prilikom poručio kako BiH i EU počivaju na istim temeljima – načelu "ujedinjeni u različitosti", a to su zajednička vrijednost, snaga i bogatstvo.
- Kandidacijski status je naš znak da vjerujemo u ovu zemlju i da dijelimo vaše nade za bolju budućnost. Snažnija zaštita ljudskih prava, više povjerenja, djelotvorna borba protiv korupcije, funkcionalne javne institucije, jača ekonomija, bolja zdravstvena zaštita i obrazovanje - naglasio je Sattler. Politički predstavnici iz BiH u svojim su istupima ukazali na potrebu da se nastavi raditi iskorak u smjeru ubrzanja koraka k punopravnom članstvu, a preduvjet za to je jačanje međunacionalne tolerancije i razumijevanja.
Dati doprinos
Predsjednik HDZ-a BiH i HNS-a dr. Dragan Čović naglasio je kako je dobivanje statusa kandidata izuzetna vijest za sve i snažna poruka svim narodima i građanima BiH da je europska budućnost nadohvat ruke.
- Trebamo je snažno i bez zadrške prigrliti, vjerodostojno uzvratiti iskazano povjerenje i pruženu ruku prijateljstva naših budućih partnera s kojima ćemo dijeliti sudbinu pod institucionalnim okriljem najvećeg mirovnog i demokratskog projekta u povijesti čovječanstva. Svi možemo i moramo dati svoj doprinos. Stoga s našim partnerima preuzimamo odgovornost za budućnost ove zemlje, duboko svjesni rizika i uloga. Nećemo pokleknuti, odustati ili pokolebati se - poručio je Čović. On je na Twitteru poručio i kako status dolazi kao prva velika prekretnica nakon prijave 2016. te je uputio iskrenu zahvalnost EU partnerima koji su prepoznali važnost ovoga koraka, a posebice hrvatskom premijeru Andreju Plenkoviću.
- Odluka o kandidacijskom statusu za članstvo BiH u EU ohrabrenje je za sve građane i narode naše domovine - naglasio je član Predsjedništva BiH Denis Bećirović, dodavši kako je statusom kandidata napravljen iskorak u procesu europskih integracija, iako predstoji još mnogo posla do samog otvaranja pregovora o članstvu BiH u EU. Predsjedateljica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je Srni kako mora izraziti zadovoljstvo što je BiH konačno dobila kandidacijski status, naglasivši kako u statusnom smislu to znači veću povezanost BiH i EU. - Moguće je i to da će postojati veći dotok sredstava podrške iz fondova EU-a, ali u biti ništa se neće dogoditi preko noći - navela je Cvijanović. Optimizam u izjavama, ali i poruke nakon potpisivanja programske osnove za ustroj nove vlasti nagovještavaju nove, pozitivne vjetrove.