Proturječne informacije i optužbe

Neizvjesno prelazi li BiH na Turski tok i pod ruski utjecaj

Neizvjesno prelazi li BiH na Turski tok i pod ruski utjecaj
31.03.2021.
u 12:32
Pogledaj originalni članak

Ne stišava se plinski rat oko Bosne i Hercegovine i pogodovanja za ostvarivanje ruskih interesa i Gazproma, u što su upetljani Energoinvest i ministar energetike, industrije i razvoja Nermin Džindić, koji se pokušao “oprati” tvrdnjama kako uopće nije znao za promjenu toka opskrbe plinom obilaženjem Ukrajine, a, s druge strane, iz Energoinvesta krivnju su pokušali smjestiti u kompaniju BH-Gas, koja je jedina čista u cijelome slučaju. Naime, Energoinvest je, očito uz Džindićev blagoslov, dogovorio da od 1. travnja ove godine plin, umjesto preko Ukrajine, Mađarske i Srbije, ide prema BiH Turskim tokom, čime se zaobišla Ukrajina koju Rusija nastoji ekonomski potkopati upravo ovakvim potezima, a čemu su se oštro usprotivili iz američke administracije, piše Večernji list BiH.

Hadžialjević: Šteta FBiH

U međuvremenu je direktorica Energoinvesta Bisera Hadžialjević, koja je potpisala aneks ugovora s Gazpromom, ustvrdila kako je “rezultat više sile” odluka da se plin ipak isporučuje za FBiH, odnosno BiH, preko Turskog toka. Objasnila je kako je kompanija BH-Gas napravila štetu time što je o svemu izvijestila mađarsku stranu i tražila odgovor od nje. 
- BH-Gas napravio je štetu Energoinvestu i Federaciji BiH - ustvrdila je. Iz BH-Gasa na njezine su izjave ustvrdili kako je “dezavuirala cjelokupnu javnost o trenutačnom stanju glede eventualnog prelaska na Turski tok”. 
- Ovo je samo nastavak iznošenja netočnih podataka o trenutačnom stanju eventualnog prelaska na Turski tok, koje su započele u prosincu 2020. godine i koje se sada iznose ne samo prema Vladi FBiH već i prema cjelokupnoj javnosti. Gđa Hadžialjević u svom je nastupu, i to od prve do posljednje rečenice, iznijela podatke koji nemaju nikakve veze s dokumentima koje je izdala Vlada FBiH, kao i dokumentima koje upućuju transporteri FGSZ i Transportgas Srbija. Što je konačni cilj Energoinvesta, BH-Gasu nije jasno, osim što znamo da Energoinvest nema dodirnih točaka s procedurama u nabavi plina i znamo da Energoinvest nije potpisao nikakav ugovor s Gazprom Exportom, već je potpisan aneks na ugovor iz 1997. godine, i to bez supotpisnika BH-Gasa - istaknuo je v. d. direktora BH-Gasa Jasmin Salkić koji je posve doveo u pitanje realizaciju ovoga Energoinvestova računa bez krčmara. U međuvremenu oglasio se i Džindić, koji je ustvrdio kako nema ništa protiv Južne plinske interkonekcije, iako je očito kako se BiH potezima koje vuče Energoinvest praktički zarobljava u okvir Gazproma. Postavlja se pitanje zašto Džindić nije poštovao stav Vlade vezano uz pismo suglasnosti za realizaciju ovih izmjena, kao i zašto nije podnio zahtjev za manju cijenu plina od 20 posto, kao što je najavljivao ranije. A da “nije upoznat” s potezima Energoinvesta, koji je prerastao u proruskog igrača, najbolje govore njegove ranije izjave. 
- Nakon što opskrba bude prebačena na Turski tok, plin bi mogao biti jeftiniji jer se trenutačno izdvajaju značajna sredstva za transportne usluge - rekao je Džindić početkom ove godine. Samo malo ranije potvrdio je kako će Energoinvest “potpisati novi ugovor s ruskim Gazpromom o promjeni rute za isporuku plina BiH”, što pak najbolje govori kako je itekako bio upoznat s potezima kompanije u čije se prostorije također sumnjivo uselila federalna Vlada, gdje joj je danas sjedište. 


Uvjet Mađara

- Nama je cilj dobiti bolju cijenu plina i to su upute koje je dobio Energoinvest. Moramo pokušati prevladati štetan ugovor s Mađarskom, a koji je potpisan prije mandata ove Vlade FBiH.

Taj ugovor mora se zaustaviti i nekad se mora platiti šteta, na ovaj ili onaj način, a kako bismo mogli dobiti novu i povoljniju cijenu - tvrdio je Džindić opravdavajući ovaj potez iza kojega, očito, stoji isključivo i jedino ruski interes. Valja reći kako službeno o ovim potezima Vlada, odnosno njezini vodeći ljudi, nije bila informirana.

To najbolje potvrđuje kako se ne radi o poslovima koji su transparentni niti su u interesu Federacije Bosne i Hercegovine, a posebice njezinih potrošača. •

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

PP
ppp
14:51 31.03.2021.

Ruski plin dolazi preko Ukrajine i preko Turske,o čemu vi pričate? Ruski utjecaj?! Ljudska glupost nema kraja