Prim. dr Željko Ler, voditelj službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo FBiH za N1 je potvrdio da usprkos jednom smrtnom slučaju od virusa AH1N1 nema opasnosti od epidemije, kao ni od zika virusa - koji još uvijek ne prijeti ni BiH ni regiji.
Podsjećamo, jedna pacijentica zaražena virusom AH1N1 preminula je na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu od posljedica virusa. Radi se o pacijentici inicijala R.E (1984. godište), kod koje je potvrđen virus AH1N1. Među zaraženim pacijentima zaraženih virusom AH1N1 najviše ih je iz Srednjobosanske i Zeničko-dobojske županije.
"Mogu samo reći, uz dužno poštovanje prema preminuloj, da je došlo do komplikacije stanja prouzročenog virusom. Klinički centar će izvijestiti o detaljima", kazao je Ler. On je pojasnio da još uvijek nema opasnosti od epidemije, jer nema značajnih pokazatelja da je u pitanju epidemijski potencijal.
"Svinjska gripa je sezonska grupa koju smo očekivali. Cjepivo koje je preporučila Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) se distribuira na području cijele BiH, i ovo nije ništa neočekivano", pojasnio je.
"U prvea četiri tjedna ove godine povećan je broj akutnih i respiratornih infekcija. Smanjen je broj bolesti sličnih gripi, a nemamo dramatičnu situaciju koja bi ukazivala na ekstenzivno veliku epidemiju", izavio je prim. dr. Ler za N1.
A kako se treba ponašati u ovom razdoblju?
"Kao i kod svake druge kapljične infekcije, jer je i ovdje riječ o jednoj takoj - izbjegavati velike skupove u zatvorenim prostorijama, provjetravati prostorije u kojima se boravi, obogatiti ishranu vitaminima i kaloričnom hranom, a sve tegobe koje osjetite prijaviti liječniku", kazao je Ler.
Ukupno je 11 osoba zaraženo AH1N1 virusom, a jedna osoba se još uvijek nalazi u kritičnom stanju, a Ler je savjetovao kako da se ponašaju oni koji dolaze u kontakt s oboljelima.
"Treba izbjegavati kontakt, u slučaju posjeta ili dodira nositi zaštitnu masku. Kapljični prijenos virusa je 1,5 metara - i to je osnovna prevencija u ovom trenutku".
"Kada imamo desetine oboljelih u kratkom vremenskom razdoblju na jednom ili više područja. Ako se to dogodi u jednoj županiji, epidemija se proglašava na razini županije, ako je na dva ili više - proglašava se epidemija na razini FBiH. Nekoliko slučajeva oboljelih ne znače epidemiju, iako je jedan letalan ishod podgrijao situaciju", kazao je Ler.