što novi Zakon o osiguranju propisuje

Nova pravila u nadzoru i radu osiguravateljskih kuća u FBiH

Nova pravila u nadzoru i radu osiguravateljskih kuća u FBiH
03.12.2016.
u 07:00
Pogledaj originalni članak

Vlada Federacije BiH utvrdila je prijedlog Zakona o osiguranju koji uređuje osnivanje, poslovanje, nadzor i prestanak društava za osiguranje i reosiguranje osnovanih u FBiH, kao i podružnica koje nemaju sjedište u FBiH, piše Večernji list BiH.

Minimalni standardi

- Donošenje ovog zakona nužno je i radi utvrđivanja minimalnih standarda solventnosti društava za osiguranje, osim tehničkih rezervi kao uspostavljanja dodatnog kapitala. Prijedlog novog Zakona o osiguranju na cjelovit i sveobuhvatan način uređuje tržište osiguranja u Federaciji BiH, uz transponiranje odredbi smjernica Europske unije u domaći pravni sustav, s izbalansiranim pristupom u pogledu ključnih oblasti koje su uređene zakonom i bližeg uređivanja posebnih pitanja podzakonskim aktima, stoji u obrazloženju. Novi zakon uređuje osnivanje, poslovanje, nadzor i prestanak društava za osiguranje osnovanih u FBiH, kao i onih koja nisu osnovana u FBiH, a usluge pružaju preko podružnice. Istodobno se na ovaj način pravni poredak Federacije BiH usklađuje sa smjernicama Europske unije, što će svakako biti jedan od budućih ciljeva iz okvira zakonodavne aktivnosti predviđene akcijskim planom za realizaciju prioriteta iz europskog partnerstva, na čije se ispunjenje obvezala BiH.

Poslovi osiguranja, u prijedlogu ovoga zakona, su sklapanje i ispunjavanje ugovora o neživotnom i životnom osiguranju, osim obveznih socijalnih osiguranja.

Tako neživotna osiguranja mogu biti: osiguranje od nesreće, zdravstveno osiguranje, osiguranje cestovnih vozila, tračnih vozila, zračnih letjelica, osiguranje plovila, robe u prijevozu, osiguranje od požara i elementarnih šteta, ostala osiguranja imovine, zatim od odgovornosti za upotrebu motornih vozila, osiguranje kredita, jamstava, raznih financijskih gubitaka te osiguranje troškova pravne zaštite, pomoći i druga.

Pod životna osiguranja spadaju: osiguranje života za slučaj smrti, dodatno osiguranje od posljedica nesreće uz životno osiguranje, zatim ono u slučaju vjenčanja, rođenja i druga. Kada su u pitanju dioničari, stoji kako uplaćeni dionički kapital ne može biti manji od: 4,000.000 KM ako društvo posluje s jednom ili više vrsta osiguranja, 2,000.000 KM ako društvo posluje s jednom ili više vrsta osiguranja, 6,000.000 KM ako društvo posluje sa životnim osiguranjem i 6,000.000 KM ako društvo obavlja poslove reosiguranja.

Također je naglašeno kako sredstva dioničkog kapitala društva za osiguranje odnosno društva za reosiguranje ne smiju potjecati iz zajmova ili kredita niti biti opterećena na bilo koji način.

Društvo za osiguranje ne smije u suosiguranje preuzeti rizike u opsegu koji prelazi njegove vlastite udjele prema pojedinim vrstama osiguranja sukladno tablicama maksimalnog pokrića.

Federalno ministarstvo financija objedinilo je primjedbe predstavnika zainteresirane javnosti dostavljene na nacrt Zakona o osiguranju tijekom javne rasprave provedene u 2014. godini. Također su uzeti u razmatranje prijedlozi prilikom rasprave pri usvajanju u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH.

Jasnija regulativa

Tijekom pripreme prijedloga Zakona o osiguranju obavljene su i konzultacije s Agencijom za nadzor, koja je pozitivno ocijenila nacrt i podržala njegovo usvajanje, ocijenivši da će predstavljati pozitivan kvalitativni iskorak u reguliranju ove oblasti.

- Donošenje ovog zakona izraz je potrebe za jasnijom regulativom na temelju iskustva u provedbi Zakona o društvima za osiguranje u privatnom osiguranju.

U obzir je uzet i javni interes za konzistentnijom regulativom u ovoj oblasti, kao i uklanjanje određenih nedostataka u postojećem, a koji predstavljaju smetnje učinkovitijoj provedbi nadzora i reguliranju rada društava za osiguranje, istaknuli su iz Vlade Federacije BiH.•

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.