Vlada Federacije BiH zadužila je Federalno ministarstvo financija i Poreznu upravu Federacije BiH da u sljedećih 60 dana pripremi prijedloge rješenja i zakonskih izmjena kako bi se konačno krenulo u rješavanje problema naplate poreznih dugovanja.
U informaciji o poreznim dužnicima, koju je Porezna uprava Federacije BiH pripremila za današnju sjednicu Federalne vlade, a koja je predstavljena i novinarima, navodi se kako na dan 31. ožujka 2016. ukupni dug u prisilnoj naplati iznosi 2,34 milijarde maraka, od čega se 1,1 milijarda odnosi na poduzeća u većinskom vlasništvu Federacije BiH.
Pored duga u prinudnoj naplati, postoji i tekući dug od milijardu maraka koji nije prispio za prinudnu naplatu, što u konačnici znači kako ukupna porezna dugovanja u Federaciji BiH iznose oko 3,3 milijarde maraka.
Kako je na konferenciji za novinare u Mostaru kazao federalni premijer Fadil Novalić, aktualna vlada odlučila je "uhvatiti se u koštac s ovim problemom", istaknuvši kako od uspješnosti rješavanja problema poreznog duga ovisi i 30 000 radnih mjesta u 164 tvrtke koje se nalaze na popisu dužnika.
Popis najvećih dužnika predvode Željeznice FBiH s dugom od 198 milijuna maraka, slijede KJKP Gras sa 116 milijuna maraka duga, Rudnici "Kreka" s dugom od 110 milijuna maraka, Rudnik mrkog ugljena "Kakanj" s dugom od 77 milijuna maraka, Hidrogradnja d.d. s dugom od 58 milijuna maraka te Sveučilišno klinička bolnica Mostar čiji porezni dug iznosi 54 milijuna maraka.
- Obvezali smo se da u sljedećih 60 dana donesemo sistemske mjere kojima ćemo definirati i blokade računa, pa čak i pitanje stečaja. Moramo voditi računa i o socijalnoj osjetljivosti ovog seta propisa koji donosima, ali neka će poduzeća sigurno završiti u stečaju - kazao je premijer Novalić.
Naglasio je kako je pred Vladom Federacije BiH iznimno težak zadaka kojim su se bavile i sve prošle vlade, ali ni jedna nije uspjela riješiti problem poreznih dužnika.
- Ja bih volio reći da je danas došao kraj neplaćanju poreza, ali bih to preoblikovao u konstataciju da je ovo početak kraja neplaćanju poreza. Ovaj problem nije nastao za jedan dan pa ga sigurno ne možemo ni riješiti za jedan dan - dodao je federalni premijer.
Federalna ministrica financija Jelka Milićević kazala je kako će se u sljedećih 60 dana analizirati u kojem smjeru treba krenuti, nakon čega će Vlada morati donijeti "važne i teške odluke".
- Vlada mora zajedno s Poreznom upravom iznaći najbolja rješenja i opredijeliti se za početak rješavanje ove agonije, kako za 30 000 zaposlenih u poduzećima - poreznim dužnicima, tako i za Vladu i Poreznu upravu - poručila je Milićević.
Dodala je kako je Vlada Federacija BiH svjesna socijalne i ekonomske važnosti tih poduzeća, kao i činjenice da sve dosadašnje mjere nisu uspjele riješiti problem.
- To je uistinu pitanje koje mi sami ne možemo riješiti. Ta poduzeća moraju imati neki unutarnji proces restrukturiranja, a mi smo pozvali i Svjetsku banku da na osnovi svojih iskustava iz svijeta, pokuša rasvijetliti tu problematiku i pokuša nam pomoći donijeti određene odluke. Vjerojatno će to biti čitav set zakona, kojim će se rješavati i pitanje uvezivanje staža, restrukturiranje, financijska konsolidacija - zaključila je ministrica Milićević.
Naglasila je kako Vlada mora biti oprezna da svojim odlukama ne pošalje poruku kako su oni koji redovito izmiruju svoje porezne obveze na neki način kažnjeni.