federalni premijer

Novalić: Predložen je povijesni proračun u Federaciji BiH

Novalić: Predložen je povijesni proračun u Federaciji BiH
27.01.2023.
u 18:45
Pogledaj originalni članak

Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Fadil Novalić, obrazlažući Prijedlog proračuna FBiH za 2023. godinu izaslanicima na današnjoj sjednici Doma naroda Federalnog parlamenta, kazao je da nakon što su financijski zahtjevi po pojedinačnim ekonomskim kodovima detaljno analizirani i po potrebi korigirani, proračun za 2023. predložen je u iznosu 6.725.847.563,00 KM, što je za 20,1 posto više od prošlogodišnjeg proračuna, odnosno za 1,1 milijardu KM.

Strukturu proračuna za 2023. karakterizira rast poreznih prihoda, kazao je Novalić, a posebno prihoda iz doprinosa za mirovinsko i invalidsko osiguranje od oko 21 posto te prihoda od neizravnih poreza od oko 23 posto u bruto iznosu. Preračunato u neto iznos, to je oko 8 posto.

Razlog za to, ističe Novalić, jeste što je u ovoj godini značajno uvećano servisiranje vanjskog duga te je rast raspoloživog proračunog prihoda po ovom osnovu znatno manji.  Na drugoj strani, planiran je porast iznosa proračunskog rashoda.

Iako su revidirane projekcije prihoda povoljne i optimistične, uz smanjenje primitaka od financijske imovine i zaduživanja, značajan iznos sredstava predviđen je za izdatke za otplate dugova u odnosu na prethodnu fiskalnu godinu.

Dakle, dva su osnovna razloga za ovo povećanje proračuna - prvi je rast prihoda od poreza, a drugi je porast servisa vanjskog duga, konstatirao je premijer te ovogodišnji predloženi proračun nazvao povijesnim, budući da je najveći u Federaciji ikad.

Govoreći o planiranim rashodima, Novalić ističe kako se tu najveće povećanje odnosi na tekuće transfere pojedincima za isplatu mirovina po više zakonskih osnova i to za cca. 400 mil KM. Ovaj iznos sadrži sva planirana povećanja mirovina u ovoj godini, a uobziru je i izvanredno povećanja najnižih mirovina od studenoga 2022. godine za 5 posto. U postotcima je povećanje ukupnih sredstava za isplatu mirovina 25 posto u odnosu na prošlu godinu. 

Tekući transferi pojedincima za invalidnine planiran je u iznosu od 278  mil KM i veći je za 6,3 mil KM.

Također, na razdjelu Federalnog ministarstva za pitanja branitelja i invalida obbrambeno-oslobodilačkog rata planirali su veće izdvajanje financijskih sredstava za isplate mirovina ostvarenih po osnovu Zakona o prijevremenom povoljnijem umirovljenju branitelja obrambeno-oslobodilačkog rata u iznosu do 22,2 mil KM i za invalidnine za 6,3 mil KM. 

Tekući transferi drugim razinama vlasti i fondovima, u proračunu Federacije BiH za 2023. godinu planirani su u iznosu od 506,5 mil KM te su veći za 65,5 mil KM ili 15 posto u odnosu na financijska sredstva planirana u proračunu Federacije BiH za 2022. godinu. Planirana su sredstva za niže razine vlasti, i to za županije 200 mil KM i općine 10 mil KM, kao što je bilo i u 2022. godini, kazao je premijer.

Zatim je dodao da je u okviru tekućih transfera drugim razinama vlasti i fondovima, planiran novi transfer na ime projekta -  Podrška Europske unije Bosni i Hercegovini u cilju ublažavanja negativnog socio-ekonomskog utjecaja energetske krize u iznosu od 90,4 mil. KM. Ovaj paket financijske pomoći EU se sastoji iz tri segmenta: (i) Paket pomoći ugroženim kategorijama stanovništva kroz subvencije troškova grijanja, (ii) Paket pomoći stanovništvu odnosno domaćinstvima kroz pomoć u projektima energetske efikasnosti i (iii) Paket pomoći malim i srednjim poduzećima kroz projekte energetske efikasnosti.

Dalje, na razdjelu Federalnog ministarstva rada i socijalne politike, za provođenje Zakona o podršci porodicama sa djecom roditeljima njegovateljima u Federaciji BiH je planirano  28  mil KM, čime je povećan za 10,5 mil KM, zatim za transfer za osobe s invaliditetom – neratni invalidi, iznos od 160  mil KM koji je također povećan za 18  mil KM i transfer pojedincima za implementaciju Zakona o podršci obitelji sa djecom u Federaciji BiH u iznosu od 106 mil KM, koji predstavlja povećanje za 56 mil  KM u odnosu na fiskalnu 2022. godinu. Implementacijom ovih zakona, FBiH nastavlja financiranje ili sufinanciranje financijskih obaveza nižih razina vlasti te im na taj način oslobađa značajan iznos sredstava za druge mjere i aktivnosti, obrazlaže Novalić.  

-  Izdvajamo i dva tekuća transfera na razdjelu Federalnog ministarstva zdravstva, jedan prema  Zavodu za zdravstveno osiguranje i reosiguranje Federacije BiH koji je planiran u iznosu od 33,5 mil KM, što je povećanje za 5 mil KM, a drugi u svrhu implementacije Zakona o biomedicinski potpomognutoj oplodnji u iznosu od 10 mil KM, koja se prvi put financira iz proračuna Federacije BiH. Bitno je za istaknuti i da nastavljamo za financijskom konsolidacijom zdravstva te smo za tu namjenu planirali 75 milijuna KM.

- Uzimajući u obzir rast cijena hrane koje su u prošloj godini predstavljale značajan teret našim građanima, u više navrata sam rekao da ćemo u narednim godinama raditi na tome da postanemo neovisniji u uvoza i da osnažimo našu domaću proizvodnju. Zadovoljan sam što ovogodišnji proračun to i ocrtava. 

Dakle, na razdjelu Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva planirano je povećanje na ime Subvencije privatnim poduzećima i poduzetnicima – Poticaj za poljoprivredu planiran u iznosu od 160  mil. KM, to jest za 54 mil KM više od iznosa u proračunu Federacije BiH za prethodnu godinu, što je na tragu opredjeljenja Vlade FBiH da Federacija BiH u dogledno vrijeme sama može osigurati osnovne prehrambene namirnice – Novalićeve su riječi. 

Prema njegovim daljnjim navodima, nastavlja se praksa podrške Vlade  nastavkom financiranja stambene kreditne linije putem Union banke, usmjerene za mlade, i to u iznosu od dodatnih 15 mil KM, čemu će Union banka pridružiti i vlastiti novac.

- Podsjećam da je na ovaj način, u razdoblju 2018-2022. godina odobreno 143,3 mil KM, odnosno 1.388 korisnika stambenih kredita. Međutim, efekti su puno veći jer su i ostale banke reagirale poboljšanjem svojih kreditnih uvjeta za rješavanje prvog stambenog pitanja – kazao je federalni premijer. 

Nastavlja se i  subvencija javnim poduzećima kao što su Željeznice Federacije, zračne luke Mostar, Tuzla i Bihać, kao i subvencije prema JP Elektroprivreda BiH po osnovu subvencija troškova električne energije za najugroženije kategorije stanovništva. Što se zračnih luka u Tuzli, Mostaru i Sarajevu tiče, predviđena je subvencija u ukupnom iznosu od 1,3 mil KM na ime unapređenja zračnog prometa u FBiH, dok je za Bihać, uz novac za izgradnju, predviđeno i dodatnih 170 tisuća KM. 

U proračunu Federacije BiH za 2023. godinu, plaće, naknade troškova zaposlenih i doprinosi poslodavca i ostali doprinosi planirani su u ukupnom iznosu od 339  mil KM.

Bruto plaće i naknade po osnovu redovitog rada planirane su za 8.441 zaposlenika uz primjenu osnovice za obračun plaća od 385  KM i boda za obračun koji iznosi 1,0. Ovo povećanje osnovice za obračun plaće sa 330 KM na 385 KM se temelji na Sporazumu koji su potpisali Vlada Federacije BiH i Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika u organima vlasti u FBbiH, kojim se plaća zaposlenih efektivno povećava za 11,2 posto u odnosu na predhodnu godinu.

-   Ovaj rast je i dalje niži od stope inflacije i smatramo da predstavlja dobar balans između naših dugogodišnjih napora da ograničimo rast plata u javnom sektoru, ali i objektivne potrebe da se svim zaposlenima nadoknadi barem dio izgubljenog životnog standarda usljed inflacije. 

Ukupno planirana financijska sredstva u proračunu Federacije BiH za 2023. godinu na ovoj poziciji iznose 268,8 mil KM, što predstavlja povećanje od 31,4 mil KM ili 13,0 posto u odnosu na iznos u proračunu Federacije BiH za 2022. godinu. Ovaj iznos također uključuje i sredstva za novouposlene, odnosno nova radna mjesta kod pojedinih proračunskih korisnika, kao što su interni revizori, sudski policajci, povećan broj izaslanika u Domu naroda te druge zakonske obaveze - ističe Novalić.

Subvencije privatnim poduzećima i poduzetnicima planirane su, po njegovim riječima,  u iznosu 178  mil KM, što je za 57,6 mil KM više u odnosu na proračun Federacije BiH 2022. 

Osim značajnijeg izdvajanja za poljoprivredu, povećani su rashodi na uvezivanje radnog staža za 1 mil KM te povećane i subvencije za pokrivanje troškova kamate preko Garantnog fonda za 2 mil KM.

Podrška za održivi povratak izbjeglih i prognanih osoba s područja regije Srebrenica planirana je u iznosu od 5  mil KM u cilju snažnije podrške povratku i održivosti povratka u općinama regije Srebrenica u razdoblju 2023.-2025. godina. Plan je implementacija više projekata pomoći kroz obnovu i izgradnju putne, vodovodne i kanalizacione infrastrukture, objekata vjerskog, obrazovnog, sportskog i kulturnog karaktera te izgradnju infrastrukture za gospodarski razvoj u regiji Srebrenica. 

Izdaci za otplate dugova sa kamatama su planirani u iznosu od 1.260,5 mil KM i značajno su veći, odnosno za 306,2 mil KM u odnosu na proračun Federacije BiH za 2022. godinu. Samo je vanjski dug, koji uključuju glavnicu i kamate, povećan za ukupno 297,3 milijuna KM.

Bez obzira na mnoge globalne neizvjesnosti i izazove, ipak postoji nekoliko razloga za optimizam, smatra premijer. 

Prvi razlog je rekordan rast izvoza, što je rezultat otpornosti i konkurentnosti domaćeg gospodarstva, poremećaja u lancima opskrbe, a samim time i rastom tražnje. Drugi se odnosi na relativno nisku zaduženost koja državi (a posebno Federaciji BiH) omogućava da u narednom, izazovnom razdoblju, budu poduzete velike investicije.
 
-  Kada govorimo u javnom dugu kao udjelu u BDP-u, još jednom ću istaći da je javni dug FBiH na kraju III kvartala 2022. godine iznosio 24,6 posto BDP-a, odnosno 12 posto ukoliko govorimo u razini centralne Vlade FBiH. Ovaj udio će se dodatno umanjiti nakon što budu objavljeni podaci o BDP-u za IV kvartal. Ovdje poseban fokus treba staviti na pitanje energetske tranzicije. Nadam se da će ovaj parlament, u što skorijem roku, usvojiti novi paket energetskih zakona i tako udariti temelje značajnih investicija u obnovljive izvore energije, posebno kada su u pitanju solar i vjetar. Ovi ne samo što ćemo povećati našu neovisnost i konkurentnost, već ujedno i naš budući razvojni potencijal – Novalićeve su riječi.  

U iščekivanju smanjenja inflatornih pritisaka, neophodno je nastaviti mjere očuvanja kupovne moći građana. Posebna pažnja se mora posvetiti ugroženim kategorijama stanovništva. Iako održavanje kupovne moći, kroz povećanje raznih naknada, predstavlja nekonvencionalni instrument borbe protiv inflacije, jer u suštini djeluje stimulativno na potrošnju, ovo je u narednom razdoblju neophodno nastaviti činiti kako bi se ugroženim kategorijama pomoglo da premoste ovo teško razdoblje, najavio je premijer. 
 
Nema sumnje da se kod nas uglavnom radi o uvezenoj inflaciji, tako da razdoblje usporavanja svjetske ekonomije, a kao rezultat mjera za ublažavanje inflacije, treba maksimalno posvetiti internim ulaganjima u sektore gospodarstva, koji imaju najveći potencijal za rast, a koji istovremeno predstavljaju našu komparativnu prednost. U kontekstu toga, poseban fokus treba staviti na sektore poljoprivrede, energetike, putne, željezničke i aerodromske infrastrukture, rekao je Novalić.

Federalni premijer se osvrnuo i na neke od amandmana koje je jučer uz Prijedlog proračuna za 2023. odobrio Zastupnički dom, a mijenjanju značajnije određene segmente proračuna i mogu, po  Novalićevim riječima, proizvesti negativne posljedice.

-  Primjera radi, subvencija prema JP Željeznice je bila predviđena u iznosu od 24,5 mil KM, no nažalost i nakon naših upozorenja na sjednici Zastupničkog doma, došlo je do umanjenja te pozicije za 10 mil KM, što će imati velike posljedice po funkcioniranje JP Željeznice FBiH, ali i po gospodarski sustav u cjelini. Teško je reći je li amandman nespretno formuliran ili se ipak radilo o namjeri da se izazove problem u JP. Datom izmjenom će se ugroziti sigurnost željezničkog prometa, što može imati ne samo materijalne, nego čak i ljudske posljedice. Željeznice predstavljaju kičmu gospodarskog razvoja jedne države, tako da će se, eventualnim usvajanjem ovih amandmana, negativno utjecati na cjelokupan gospodarski razvoj.

Na veliku žalost svih trenutnih i potencijalnih korisnika Garantnog fonda, amandmanima je planirani iznos umanjen za 18,7 mil KM, odnosno za 93,5 posto. Također su umanjena i sredstva za regres kamata, i to za 2 mil KM. Ovim činom je opredjeljenje ka konstantnom jačanju trajnog revolving fonda, koji bi posredstvom komercijalnih banaka, našim gospodarskim subjektima omogućavao vrlo povoljan izvor sredstava, dobrim dijelom devalvirano i obezvrijeđeno. Hoću da vjerujem i nadam se da će ovo biti samo privremenog karaktera, te da će se pogreške brzo uvidjeti i ispraviti – rekao je Novalić.

Jednim od jučerašnjih amandmana je predloženo i umanjenje sredstava za troškove arbitraže u postupku INA/MOL (u kojem je FBiH skoro pa dobila slučaj u svoju korist) u iznosu od 4,7 mil KM, kojim se ozbiljno ugrožava postupak arbitraže i značajno povećava rizik gubitka slučaja, čime bi Federacija BiH potencijalno mogla da izgubi preko 115 mil KM, koliko u svom odštetnom zahtjevu traži INA/MOL. Ovaj iznos će naravno biti uvećan i za troškove kamata koji nisu zanemarivi. Dokle god postoji mogućnost o pravnom lijeku, krajnje je nekorektno uskratiti mogućnost da se izbjegne šteta, ističe Novalić.

-  Jučerašnjim amandmanima je čak i iznos za nabavku letjelica za gašenje požara umanjen za 20 mil KM, što predstavlja umanjenje od 67 posto.Usvojeno je još dosta amandmana, koji su danas pred vama, no sami ćete donijeti odluku kako se ponašati u skladu s tim.Želim još istaći da će nam svima, predložene izmjene, nedvojbeno, nanijeti štetu. Ponoviću da se iskreno nadam da su ove predložene i štetne izmjene samo privremenog karaktera. Međutim, zbog odgovornosti prema svim kategorijama, koje svoja prava ostvaruju iz proračuna, neophodno je da se proračun usvoji – kazao je premijer izaslanicima. 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.