Europski povjerenik za susjedstvo i proširenje Olivér Várhelyi susreo se jučer s trojicom vodećih hrvatskih, bošnjačkih i srpskih političara, čelnicima HDZ-a BiH i HNS-a Draganom Čovićem, SDA Bakirom Izetbegovićem i Miloradom Dodikom s kojima je razgovarao o provedbi reformi, što uključuje i dogovor o izbornim prijeporima, kako bi BiH nakon izbora mogla uspostaviti vlast te dobiti kandidacijski status s EU-om. Sastanci su bili odvojeni. Prvi se s europskim povjerenikom susreo Čović koji mu je zahvalio jer je učinio jedan novi napor kako bi okupio predstavnike triju konstitutivnih naroda kako bi otvorili ona pitanja koja su bila zapreka kandidacijskom statusu, piše Večernji list BiH.
Katastrofalne poruke
- To je onih 14 uvjeta i osnova svega toga je Izborni zakon te eventualno ograničene izmjene Ustava BiH kako bi se ovi izbori mogli održati u jednom potpuno demokratskom ozračju, a ono što je najvažnije jest to da se nakon izbora mogu provesti izborni rezultati i osigurati da imamo legitimne predstavnike konstitutivnih naroda. U tome duhu razgovarali smo dosta dugo. On želi napraviti jedan napor - rekao je Čović iz Bruxellesa za Večernjak. Dodao je kako je najveći izazov povezan uz sljedeće izbore i najave bošnjačkih stranaka koje žele Hrvate ukloniti iz vlasti. - Ja sam vrlo jasno naglasio da je, što se nas tiče, poglavito u Federaciji BiH, te odnose potrebno riješiti jer to primarno vidimo iz predanih lista, tj. da postoje veće aspiracije bošnjačkih političkih stranaka, odnosno političkog Sarajeva da ovladaju samo članom Predsjedništva uime Hrvata, pa da imaju dva bošnjačka člana Predsjedništva, kako je to bilo i do sada, nego da uđu u Klub Hrvata u Domu naroda. To bi bilo katastrofalno za BiH i za sve odnose - dodao je Čović. On smatra da je zbog toga potrebno napraviti iskorak te uz potporu posrednika riješiti prijepore prije izbora. - U tome smislu imali smo jedno zajedničko razmišljanje - da je sada vrijedno napraviti dogovor kako bi se mogao provesti kroz pripremni izborni ciklus te kako bi mogli odmah nakon izbora provesti izborne rezultate - naveo je Čović. Ključ prijepora je kako provesti presudu Ustavnoga suda BiH u predmetu “Ljubić” jer sada ne postoje uvjeti za izbor izaslanika u Dom naroda kako su izbrisane odredbe u Izbornome zakonu. Objasnio je kako taj dogovor mora podrazumijevati provedbu Ustava BiH i odluke Ustavnoga suda BiH. - Koji oblik, koja forma, to tek netko treba vidjeti. Sve ono što može jamčiti da ćemo imati provedbu izbornih rezultata u skladu s izmjenama koje podrazumijevaju legitimne predstavnike u vlasti svakoga od triju konstitutivnih naroda meni je prihvatljiva forma ako se to radi kroz institucije EU-a. Vrijeme nam istječe. Opredijelili smo se izići na izbore iako smo svjesni da smo uskraćeni za osiguranje svojih prava jer brojniji narod može provesti majorizaciju u Domu naroda i Predsjedništvu BiH. Ali zato duboko vjerujemo u institucije Europske unije, odnosno da će nam pomoći kako bismo otklonili te nedostatke kako bismo nakon izbora izišli iz krize koja jako dugo traje - rekao je čelnik HNS-a BiH za Večernjak. Upitan o ulozi SAD-a oko ove inicijative, Čović je objasnio kako svaki razgovor podrazumijeva i njihovo angažiranje.
Uključen i SAD
- Ni jedan razgovor unutar EU-a se ne vodi, a da tu nije zastupljena i američka administracija. To je svojevrsni paket razmišljanja kako izići iz ove trenutačne situacije. Nitko ne želi da se misli kako nismo u stanju provesti izborne rezultate. Ili da imamo probleme koje smo imali na proteklim izborima 2018. - objasnio je. Prema njegovu mišljenju dogovor o izbornim prijeporima otvorio bi prostora za stjecanje kandidacijskog statusa s EU-om. - Oni su tu prijatelji koji žele pomoći, ali mi moramo povući ključne poteze, provesti reforme i izbalansirati odnose kako bi do kraja godine imali kandidacijski status. Sa svoje strane rekao sam da ćemo činiti sve, ali da je za nas Hrvate prioritet svih prioriteta izmjena Izbornog zakona kako bi se osiguralo legitimno predstavljanje. Onda iza toga, kako je to navelo i Europsko vijeće, moglo bi se krenuti s realizacijom ovoga drugog dijela paketa od 14 uvjeta. Tu je navedeno Visoko sudbeno i tužiteljsko vijeće, odnosno zakon koji definira tu oblast, zatim sukob interesa, javne nabave. Na taj bi način kandidacijski status postao realnost - poručio je. •
Coviću , pozdravlja te Zdravko Marošević U ratu je stekao časnički čin u vojsci Bosne i Hercegovine i kao takav otišao u mirovinu. U dva izborna ciklusa, 2004-2008 i 2012-2016 biran za Predsjedavajućeg Općinskog vijeća Vareš. Na lokalnim izborima 2016. godine izabran za Načelnika općine Vareš.