Ured visokog povjerenika UN-a za izbjeglice UNHCR i Crveni križ koordiniraju napore s drugim humanitarnim organizacijama kako bi bila pružena pomoć izbjeglicama iz Ukrajine. Međutim, navode da su najvažnija pomoć koja je ovim ljudima potrebna odgovorne i odgovarajuće odluke nadležnih institucija.
- Smjernica o privremenoj zaštiti mora biti usvojena što je prije moguće, a također je i od ključne važnosti da im se pruže informacije o mogućnostima koje oni kao izbjeglice imaju kako bi se izbjeglo nepotrebno daljnje raseljavanje. Iako je trebalo djelovati od prvog dana kada su ukrajinske izbjeglice počele pristizati, još ima vremena da se reagira, da se barem zaštite izbjeglice koje se još uvijek nalaze u zemlji - priopćeno je iz UNHCR-a.
Podsjećaju da je više od 25 europskih zemalja usvojilo smjernicu EU-a o privremenoj zaštiti koja Ukrajincima nudi pravo na legalan boravak i pristup uslugama jer uobičajene procedure azila koje postoje u većini zemalja ne zadovoljavaju potrebe priljeva ovih izbjeglica u europske zemlje u ovom trenutku.
- Nažalost, vlasti u BiH još uvijek nisu uzele u razmatranje ovo rješenje za ukrajinske izbjeglice. Nekima od ovih ljudi kojima je potrebna međunarodna zaštita prošlo je 30 dana boravka u BiH i većina ih se odlučila nastaviti put izvan BiH u nadi da će pronaći državu koja im može pružiti bolju pravnu zaštitu i rješenja. Ponovno su na putu izloženi brojnim rizicima - ističu iz UNHCR-a.
Smatraju da BiH, uz pomoć domaćih i međunarodnih organizacija, može ponuditi adekvatnu potporu i pomoć kako bi se osiguralo da ugrožene izbjeglice iz Ukrajine ne budu dalje izložene brojnim rizicima kretanjem na nova putovanja tražeći zaštitu. •