Iako je do početka adventa ostalo manje od dva tjedna, u zraku se već lagano osjeti blagdanski duh. Adventske kućice već polako zauzimaju svoje “pozicije” u gradovima diljem BiH, pripremaju se i kupuju lampice, božićna drvca, ukrasi… kako bi već na početku najsvečanijih dana u prosincu sve bljesnulo, piše Večernji list BiH.
Gradovi i općine već su objavili natječaje za izlaganje na već tradicionalnoj adventskoj manifestaciji. Jedan od njih je i Mostar koji je već objavio poziv za zakup kućica za izlaganje, prodaju i prezentaciju proizvoda te usluga za vrijeme trajanja adventa, koji će se ove godine održati od 15. prosinca do 10. siječnja iduće godine.
Neizostavno darivanje
Neizostavno je već početkom prosinca prelistavanje recepata za pripremu najljepših blagdanskih delicija, kao i osmišljavanje darova. Naravno, prvo se planira kućni proračun, koji se tijekom prosinca posebno mora prilagoditi jer se više troši. Iščekivanje ovoga Božića i Nove godine je posebno, kažu sugovornici, jer će se, za razliku od prošle godine, kada je koronavirus članove obitelji zarobio unutar država u kojima su na privremenom radu, svi okupiti.
- Božić će ove godine, kako sada stvari stoje, biti sličan onima koji su se slavili prije tri-četiri godine, kada je cijela obitelj bila zajedno na Banju večer. Djeca i unuci već planiraju dolazak u domovinu, što nas posebno raduje. Iako smo mi i lani bili povezani videolinkom, zajedno večerali, nije to taj ugođaj na koji smo navikli. Mi smo ipak tradicionalna obitelj koja voli zajedno proslavljati blagdane. I ove godine će, nadam se, tako i biti. Kada je pak riječ o pripremi, supruga i ja smo već počeli birati darove za djecu i unuke. A već neko vrijeme prelistava i stare bilježnice, tražeći recepte kako bi pripremila za svakoga ponešto - objašnjava nam sugovornik, dodajući kako “prava” priprema počinje početkom prosinca. Sugovornik iz Gruda podijelio je s nama kakvi su planovi njegove obitelji za pripremu za Božić.
- Planiram kupiti namirnice za blagdansku trpezu koja je sadržajnija nego tijekom ostatka godine jer će nam doći gosti i prijatelji. Što se tiče samih darova, ideja za ove blagdane je opskrbiti se tehnikom. Primjerice, robotski usisivači su mi privlačni zbog činjenice da će kuća cijelo vrijeme biti čista, a današnji imaju mogućnost suhog i mokrog čišćenja, tako da je na nama ukućanima samo gledati što on radi - kazao nam je sugovornik iz Gruda, dodajući kako za ukrase ove godine neće izdvajati novac jer je tu kupnju obavio prošle godine.
Koliko treba novca?
Provjerili smo i kakvo je stanju u trgovačkim centrima.
- Budući da je prošla godina bila specifična, ljudi su još uvijek na oprezu. Za ozbiljniju blagdansku kupnju još je rano, ali kupaca ima, već se pomalo biraju darovi, pitaju hoće li biti sniženja… - objašnjava nam djelatnik jednog trgovačkoga centra u Hercegovini.
- Igračke su - objašnjava - rezervirane za djecu, pa se već na listama željenih proizvoda nalaze lutke koje plaču, autići na daljinski upravljač, bicikli, romobili, koturaljke… - kazao nam je, navodeći kako će već od idućeg tjedna imati poseban program koji se odnosi na drvca, nakit, ukrase i sve detalje, koji će ove godine upotpuniti blagdansku čaroliju.
Primjerice, drvce s češerima visoko 180 cm lani se moglo kupiti po odličnoj cijeni od 50-ak KM. Čizma, jedna od najdražih dječjih dekoracija, stajala je oko 6 KM, a za kočiju veličine 120 cm bilo je potrebno izdvojiti oko 80 KM. Zvijezde, ukrasi za drvce, po kutiji, u kojoj su tri komada, stajale su oko tri KM, isto toliko i srca.
Dva anđela koja se mogu koristiti kao ukras na drvcu ili nekom drugom predmetu bilo je moguće kupiti po cijeni od oko dvije KM. Plišane dekoracije i figurice stoje od 10 do 20 KM.
Bogate su ponude i lampica, pa se tako stotinjak sitnih lampica može kupiti po cijeni od 3 KM, dok je za 10 metara LED kabela potrebno izdvojiti oko 50 KM. Zavjese koje su napravljene od LED lampica moguće je kupiti po cijeni od oko 35 KM, svjetlećega Djeda Božićnjaka za 15-ak KM... •