Onkološki pacijenti u Federaciji očajni

Oboljeli na listi čekanja mogli bi i umrijeti dok ne dođu na red za lijek

Foto: Ilustracija
Oboljeli na listi čekanja mogli bi i umrijeti dok ne dođu na red za lijek
24.09.2023.
u 17:45
Pogledaj originalni članak

Točan broj oboljelih od raka u Bosni i Hercegovini nije poznat jer na razini države ne postoji registar onkoloških pacijenata. Prema podacima globalne zdravstvene statistike Globocan, broj novooboljelih od raka u 2020. godini u BiH iznosio je 14.637, piše Večernji list BiH.

Otkrivanjem raka u početnoj fazi te što bržim početkom liječenja postoje veliki izgledi da će se pacijent izliječiti. Za to lijek ne smije biti luksuz, ali izgleda da kod nas jest. Vlasti Federacije tisućama oboljelih ne osiguravaju besplatne lijekove, pa ih oni moraju plaćati u tisućama maraka. Na listi čekanja je i veliki broj oboljelih čija je bolest uznapredovala i nalaze se u metastazi.

Iz Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH za Buku kažu kako ovaj problem traje godinama, a svake godine broj oboljelih povećava se za čak 30%. - Trenutačno se na listama čekanja za lijekove koji se financiraju sredstvima Fonda solidarnosti nalaze 1023 pacijenta, i to za: citostatike 800 pacijenata, multiplu sklerozu 191 pacijent, hepatitis C 28 pacijenta i Chronovu bolest 4 pacijenta - rekla je za Buku ravnateljica Zavoda Vlatka Martinčević. U okviru citostatika najveći broj pacijenata odnosi se na karcinom dojke, i to 455 pacijenata, ostala onkološka oboljenja 261 pacijent, hematološka oboljenja 66 pacijenata i melanom 18 pacijenata.

- Vezano uz zdravstvene usluge, lista čekanja je evidentirana samo na programu kardiologije i kardiokirurgije, gdje je evidentirano 748 pacijenata na listi čekanja - kaže Martinčević. Četiri udruge stupile su u akciju od srpnja kada su vidjele da Vlada u rebalansu nije ostavila novac Fondu solidarnosti. U Parlament FBiH uputili su inicijativu za amandman na rebalans proračuna za 2023. kako bi za potrebe liječenja najtežih oboljenja bila izdvojena nužna sredstva. Predstavnik Udruge oboljelih od melanoma FBiH Fikret Operta za 24. rujna najavio je prosvjede ispred Parlamenta. A nije prvi put da na ulici traže pravo na život. Mjesečna terapija iznosi i do 6000 maraka, u međuvremenu, kažu iz udruge – pacijenti koji su na rubu života svakodnevno putem grupa na društvenim mrežama traže lijekove na dar, piše N1. Dok se čeka da vlasti reagiraju, oboljeli se snalaze na razne načine.

Nažalost, mnogi lijek dobiju tek kad netko tko ga je dobio prekasno premine. Enida Glušac, predsjednica Udruge osoba oboljelih i liječenih od tumora dojke "Renesansa", kaže da nedostatak lijekova u slučaju najteže oboljelih pacijenata koji su u ovom slučaju u pitanju ne samo da otežava liječenje već dovodi do smrti pacijenata.

- Jer već smo imali slučajeve da su pacijentice umrle na listama čekanja. A i one koje dobiju lije, ali ga ne dobiju navrijeme, liječenje je znatno teže jer je bolest uznapredovala i organizam više ne reagira na lijek onako kakav bi bio odgovor da je lijek primijenjen pri uspostavljanju dijagnoze - kaže Glušac za Buku.

Pacijentice tako čekaju ili da s liste čekanja naprave korak bliže lijeku ili da umru. Lijek je moguće kupiti i komercijalno, ali malo je onih koji sebi mogu priuštiti tu terapiju. - To su skupi lijekovi, koštaju više od šest tisuća maraka i rijetko tko može izdvojiti toliku svotu da bi ih kupio jer se radi o mjesečnoj terapiji, a ne postoji mogućnost refundiranja novca od zavoda za kupnju ovih lijekova - dodaje Glušac. Sead Sefić, predsjednik Udruge oboljelih od raka prostate FBiH, naglašava da je situacija sada dramatična.

Prema saznanjima oboljelih od raka raznih indikacija, utvrđeno je da je 1590 osoba u potrebi za liječenjem, odnosno za medicinskom skrbi. - Ukupno 842 s datumom 31. 7. imaju potrebu urgentnog liječenja, a radi se o metastaznim oboljenjima raznih indikacija – melanom, pluća, rak prostate itd. Ta brojka je danas puno veća i bliža je sigurno 1000 nego je evidentirano. Znači da imamo 1000 ljudi koji se trebaju liječiti, oni su na listi čekanja i to je nedopustivo - podcrtao je Sefić.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.