O cvjetovima bazge znamo već gotovo sve. Uživamo u prefinom, osvježavajućem soku od bazge, cvjetove sušimo za čaj, a i odlična su slatka poslastica cvatovi bazge pohani u gustom tijestu za palačinke i posuti šećerom u prahu.
No puno manje ljudi zna da su iskoristive i bazgine bobice koje zriju baš u ovo doba godine. Bazgine bobice bogate su alkaloidima, karotenom, taninima, organskim kiselinama, vitaminima A, B, C i E, flavonoidima... Dakle, sadrže tvari koje jačaju imunološki sustav te time pomažu u borbi protiv gripe i prehlade. One su jedno od najboljih prirodnih sredstava za jačanje imunološkom sustava.
Oprez! Bazgine bobice moraš termički obraditi
U prehrambene svrhe koristi se samo crna bazga (sambucus nigra) i nipošto je ne valja zamijeniti s primjerice crvenom bazgom koja sadrži velik postotak cijanovodične kiseline.
Također, ne preporučuje se konzumirati bazgine bobice bez termičke obrade jer su u tom stanju blago otrovne, odnosno mogu prouzročiti ozbiljne crijevne smetnje, proljev, povraćanje… Bazgine bobice treba prije konzumacije termički obraditi, čak i za izradu sirupa za razrjeđivanje ob bazginih bobica.
Donosimo nekoliko načina kako bazgine bobice možeš spremiti za zimu, a naši omiljeni su – sirup i džem.
Džem od bazginim bobica toliko je ukusan, a prepun zdravlja da se isplati i trijebljenje bobica s peteljki – jedan od najnapornijih, najdugotrajnijih i najdosadnijih poslova kod pripreme zimnice općenito...
Sastojci
- Bazga, plod 1 kg
- Šećer kristal 700 g
- Voda 200 ml
Postupak
- Odvoji plodove od peteljki i dobro ih operi.
- Na površinu vode će isplivati svi oštećeni plodovi, nečistoće, ali i nezreli, crveni plodovi koje je potrebno odstraniti.
- Od vode i šećera napravi sirup u koji ćeš, dok još ključa, ubaciti plodove bazge.
- Prokuhaj 10 minuta i pusti da se prohladi, da prestane ključati.
- Postupak ponovi još dva puta, i svaki put pusti da se prohladi.
- Skuhani džem pakiraj u sterilne teglice i čuvaj na hladnom i tamnom mjestu.