Kako smo u najžešće ratno doba pomogli Hrvatima srednje Bosne

Odašiljač s Karamatića brijega bio je klica rađanja Radio Kiseljaka i TV KISS

Odašiljač s Karamatića brijega bio je klica rađanja Radio Kiseljaka i TV KISS
19.07.2024.
u 13:39
Pogledaj originalni članak

Izvršni odbor Hrvatskog kulturnog društva “Napredak” podružnica Kiseljak na svojoj sjednici od 24. studenoga 1991. godine donio je odluku kojom prihvata imenovanje radne skupine-povjerenstva za provedbu Projekta osnivanja Radio postaje Kiseljak i HRT televizije TV KISS. (Ivo Miro Jović – predsjednik, Mladen Molinar – dopredsjednik, Franjo Bakula – dopredsjednik i članovi Leopold Tolo, Mato Arar, Ljubo Dadić i Šime Bakula.

Stanje u kome se našao hrvatski narod u ova vremena, bez medija, posebno onih na hrvatskom jeziku, tražilo je žurnu djelovanje. Već 14. studeni 1991. godine za vrijeme provođenja humanitarne akcije, HKD “Napredak” Kiseljak (prikupljeno i taj dan dopremljeno u Split šest tegljača (šlepera) za pomoć opkoljenom Dubrovniku, članovi Odbora su uvidjeli značenje radija kao glasila jer se 15. studenoga 1991. godine odvijao napad JNA na Split.

Kontakt s Posušjem

Već u siječnju naredne godine izaslanstvo “Napretka” odlazi u Zagreb tražiti potporu za utemeljenje radijske postaje. Izaslanstvo su činili: Ivo Miro Jović, Mladen Molinar i dr. Franjo Bakula. U prvom planu je bilo tražiti od političkih dužnosnika i uprave tvornice “Končar” dodjelu jedne pokretne postaje, koje su već proizvodili. Kako nam je objašnjeno da je prednost ustupiti tehniku gradovima uz rijeku Drinu, Zvorniku, Višegradu, Goraždu, itd., tada nismo realizirali naš naum. Uspjelo se uz potporu dobrih ljudi u gospodarskim tvrtkama Zagreba čiji voditelji su bili prijatelji gosp. Jovića kao što su Tvornica Duhana, Voće i povrće, ZET-u, itd., gdje smo lijepo primljeni i dobili jedan iznos novca preko banke u Splitu što nas je ohrabrilo i ponukalo za dalji rad.

Predviđeni plan se nije mijenjao u želji da postignemo cilj. Predsjednik HKD gosp. Jović stupa u kontakt sa predsjednikom Podružnice Posušje prof. Matom Orečom s idejom i prijedlogom da se za utemeljenje radio Kiseljaka ustupi srednjovalni odašiljač, koji se nalazi u polju ispod grada. Odlukom Općinskog stožera Posušje. Prijatelji iz Posušja, koji su razumijeli naše potrebe žurno su reagirali i pozvali da za dva dana u večernjim satima, poradi sigurnosti, jer zrakoplovi tzv. JNA nadlijeću i bombardiraju ovaj kraj, dođemo u cilju preuzimanja odašiljača na kojem je Radio Posušje prestalo emitirati iz sigurnosnih razloga. Općinski Stožer HVO Kiseljak odobrava članovima povjerenstva Ivi Miri Joviću, Mladenu Molinaru i Franji Bakuli odlazak u Posušje u cilju preuzimanja i dovoza odašiljača u Kiseljak. Izaslanstvo je stiglo u predvečer 17. lipnja 1992. god. Ratni stožer zasjeda u 23 sata i u kratkom zasjedanju donosi pozitivnu Odluku.

Već u zoru uz pomoć djelatnika Radija Posušja i članova HKD izvršili smo utovar i pod okriljem mraka napustili Posušje. Prijevoz je vršio član naše Podružnice i vlasnik kombija Ivana Novaka iz Kiseljaka. Ostajemo trajno zahvalni kako članovima Ratnog stožera Posušje tako prof. Mati Oreču te ravnatelju Radio postaje Posušje Tihomir Begiću na velikom zalaganju i potpori u ovim aktivnostima. Treba napomenuti da je naš dolazak u Posušje pao dan poslije kada su zrakoplovi tzv. JNA uništili antenski stup ponad Posušja. Na izlasku iz Mostara u naselju Raštani na udaljenosti 50 m, prije hidrocentrale “Mostar” izbjegli smo granatu srpskog topništva. Ostajemo zahvalni nepoznatom bojovniku HVO koji nas je zaustavio na 20 sec. i tako uz njegovu i Božju pomoć izbjegli sigurni pogodak i našu smrt. Tako smo sretno stigli u Kiseljak.

Već sutra (18. lipnja 1992. godine), uz pomoć stručne skupine predvođena Antom Boticom i Marinkom Ivankovićem, nastavlja se s radovima na smještaju odašiljača neposredno uz dimnjak bivše ciglane Kiseljak, koji je poslužio kao antenski stup te kopanjem oko 900 m kanala za smještaj “protu tega”. U isto vrijeme radi se na uređenju studija u prostorijama hotela “Dalmacija”. Odobrenje ravnatelja Hrvatske pošte Ante Raguža za korištenje posebnog telefonskog voda između studija i odašiljača (oko 3 km) stvoreni su preduvjeti za početak emitiranja programa. Već su radovi na uređenju studija i režije Hrvatske postaje Kiseljak. bili urađeni. Radove na studiju i režiji su izveli Marko Budimir i Dragan Lala Marušić, a opremu je ustupilo HKD “Napredak” podružnica Kiseljak - radio razglas, pojačalo, četiri mikrofona i stalke.

Krenulo emitiranje 1992.

Potkraj lipnja 1992. godine Radio Kiseljak počinje emitirati eksperimentalni program. Usporedo s radovima na uspostavi Radija isti članovi rade na utemeljenju i Televizije. Veliku pomoć smo dobili nakon oslobađanja planinskog vrha Čubren kod Kiseljak na kome se nalazili sustav veze i sustavi kontrole zrakoplova te instalirani radio i tv odašiljači RTV Sarajevo. Postrojba tzv. JNA, koja je primorana bila napustiti ovu lokaciju, su zapalili i minirali objekte. Na svu sreću ostali su nedirnuti sustav veze i antenski stupci koji su mogli ubrzo uz pomoć tehničara Marinka Ivankovića biti stavljeni u funkciju. HKD Kiseljak je izuzeo, od Srednje škole kameru VHS-Panasonic, stativ, reflektor i mikrofon. Već u kolovozu 1992. godine snimaju se prve emisije i tako u rujnu probijamo medijsku blokadu u kojoj su se našli Hrvati srednje Bosne. Uz vlastiti program emitira se i program HRT-a. TV Kiseljak na prijedlog Namika Čolakovića dobiva ime TV KISS (eng. poljubac.). Napomenuti treba da su ova dva emitera dali kroz svoje programe u teškim okolnostima Domovinskog rata nemjerljiv doprinos u informiranju, podizanju ponosa i ohrabrenja kako bojovnika tako i našega puka. Kiseljak je bio u okruženju MOS-a (Muslimanskih oružanih snaga) punih trinaest mjeseci. Emitiranje programa radija i TV KISS su trajali do unatrag nekoliko godina u odnosu kada pišemo ovaj tekst. Radio je nastavilo emitiranje u drugoj vlasničkoj strukturi, a TV KISS je jedna od okosnica u tehničkom smislu novonastale RTV Herceg-Bosne sa sjedištem u Mostaru.•

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.