BANJA LUKA

Odluke koje je visoki predstavnik stavio izvan snage ipak stupile na snagu u RS-u

Odluke koje je visoki predstavnik stavio izvan snage ipak stupile na snagu u RS-u
11.07.2023.
u 14:21
Pogledaj originalni članak

Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriju Republike Srpske od jučer je na snazi, a osam dana od objavljivanja u Službenom glasniku stupit će na snagu zakon koji se odnosi na odluke visokog predstavnika, izjavio je vršitelj dužnosti direktora Službenog glasnika Miloš Lukić i dodao kako bi njihovo neobjavljivanje bilo kršenje zakona.

Zbog tog poteza uglavnom su pristizale reakcije iz političkoga Sarajeva, no sve ipak s manjom dozom agresivnosti zbog obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici, što je ipak bilo u prvom planu.

Činilo se da su zbog toga, barem trenutačno, primirene užarene poruke koje su se mogle čuti posljednjih dana uglavnom na relaciji službene Banje Luke, Sarajeva i međunarodne administracije u BiH. U izjavi za javnost novi direktor Službenoga glasnika objasnio je kako je njegova zakonska obveza, među ostalim, objavljivati zakone i ukaze institucija Republike Srpske te da bi drukčije postupanje predstavljalo kršenje zakona.

- Sve ostalo je obična politička manipulacija i tako se prema njoj odnosim - rekao je Lukić nakon što je prethodnoga dana potpisao odluke o objavljivanju ukaza predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika o proglašenju zakona da se odluke visokog predstavnika ne objavljuju u Službenom glasniku i da se odluke Ustavnog suda ne primjenjuju na teritoriju tog entiteta.

Govoreći pak o navodima da je u Tužiteljstvu Bosne i Hercegovine formiran predmet protiv dužnosnika Republike Srpske, a mediji prenose da je istragom obuhvaćena i odgovorna osoba u Službenom glasniku, Lukić je istaknuo kako je riječ o političkim pritiscima koji nemaju uporište u pravnom sustavu.

- Gledam na to kao na dio posla koji je netko odabrao raditi, a nema veze ni s pravom ni pravnim sustavom u Bosni i Hercegovini i Republici Srpskoj. Prema tome se odnosim na taj način. Ne osjećam pritisak, moje je raditi, redovito i pravodobno objavljivati sve odluke koje se tiču institucija i građana, ali i obavljati sve ostale djelatnosti Službenog glasnika - istaknuo je Lukić u komentaru za novinsku agenciju Republike Srpske (Srna).

On je podsjetio kako je Službeni glasnik u nedjelju objavio svoj 60. broj, u kojem je objavljen ukaz predsjednika Republike Srpske nakon što su zakoni, odnosno izmjene postojećih sa zaključcima usvojeni u Narodnoj skupštini.

- Zakoni se odnose na neprimjenjivanje odluka Ustavnog suda BiH na teritoriju Republike Srpske i zakon o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa Republike Srpske, koji se odnosi na to da Službeni glasnik nema obvezu objavljivati odluke visokog međunarodnog predstavnika - objasnio je Lukić.

Većinom glasova Narodna skupština Republike Srpske nedavno je donijela izmjene zakona kojim osporava primjenu odluka Ustavnoga suda Bosne i Hercegovine te se nalaže zabrana objava odluka visokog međunarodnog predstavnika. Ključni prijepor oko Ustavnoga suda BiH odnosi se na državnu imovinu za koju vlasti Republike Srpske tvrde da je u vlasništvu entiteta, a ne države. Pri tome se pozivaju na odredbe Daytonskog sporazuma navodeći kako to pitanje tamo nije eksplicitno navedeno te da je sve što ne pripada državi u nadležnosti entiteta.

Takav stav je, međutim, posebnim zakonom kojim se zabranjuje raspolaganje državnom imovinom osporio bivši visoki predstavnik Paddy Ashdown 2005. godine, a to je potvrdio i Ustavni sud BiH unatoč protivljenju srpskih sudaca. U međuvremenu je zatraženo da ovo pitanje razriješi državni Parlament posebnim zakonom koji pak nikada nije donesen. Kako je Ustavni sud u nekoliko navrata osporavao pokušaje vlasti RS-a da preuzmu raspolaganje državnom imovinom, iz ovoga entiteta odbili su imenovati suca Ustavnoga suda BiH nakon što je prošle godine Miodrag Simović otišao u mirovinu te je drugom Srbinu - Zlatku Kneževiću "sugerirano" da ode u mirovinu. Što je on i nagovijestio.

U međuvremenu je Ustavni sud promijenio pravilnik o načinu donošenja odluka i izbacio potrebu da sjednicama nazoči ijedan srpski sudac. Takva je odluka razbjesnila vlasti u RS-u koje su donijele prijeporne zakone. Reagirao je visoki međunarodni predstavnik Christian Schmidt poništavajući zakone donesene u Narodnoj skupštini RS-a, no njegovu odluku oni ne poštuju. Jučer je predsjednik Narodne skupštine RS-a Nenad Stevandić rekao da bi bilo najrealnije da OHR bude potpuno zatvoren i da se pretvori u ured EU-a koju vodi Јohann Sattler. Po njemu bi to vodilo unutarnjem dijalogu.

- U Republici Srpskoj postoje odluke Narodne skupštine RS-a koje su svakom stanovniku dopustile da ima pravo na svoje mišljenje i da zbog svog mišljenja ne može biti kriminalizirano. To je nešto slično kao kada se u SAD-u pozovu na četvrti i drugi amandman - rekao je Stevandić.

Stevandić je pak odbacio mogućnost eskalacije situacije.

- Kada bi Schmidt imao neku snagu, trebalo bi sankcionirati ljude koji stalno pozivaju na nasilje. Republika Srpska ni jednom nije pozivala na nasilje. Akti koji su doneseni u Parlamentu RS-a su suštinski poziv da se eliminiraju strani suci iz odlučivanja jer je to predviđeno nakon Daytonskog sporazuma te visoki predstavnik jer se u procesu pristupanja EU ne može s njim - istaknuo je Stevandić.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.