Novi propisi

Odluke o gradnji oko nacionalnih spomenika idu na višu razinu

Odluke o gradnji oko nacionalnih spomenika idu na višu razinu
09.02.2016.
u 09:00
Pogledaj originalni članak

Umjesto općina, gradova i županija, u budućnosti će postupke za izdavanje odobrenja za zaštitu, konzervaciju, prezentaciju i rehabilitaciju nacionalnih spomenika izdavati Federalno ministarstvo prostornog uređenja, piše Večernji list BiH. Ovakvu odluku donijela je nedavno Vlada Federacije BiH pozivajući se na odredbe Zakona o provedbi odluka Povjerenstva za zaštitu nacionalnih spomenika, uspostavljenih u skladu s potpisanim Daytonskim sporazumom. Navodno je u ovom osjetljivom području od kulturne važnosti bilo raznih nedorečenosti, makinacija i sve nauštrb zaštite spomenika od kulturno-povijesne važnosti. Bilo je do sada primjera gdje su se pri gradnji prometnica, objekata, zaštite i konzervacije kulturnih spomenika kršili temeljni principi i pravila koje je propisala Organizacija za zaštitu spomenika UNESCO i u koje se moraju uklopiti i BiH i Federacija.

“U skladu s odredbama Zakona o prostornom planiranju i korištenju zemljišta na razini Federacije BiH, kao i ‘lex specialis’ Zakona o provedbi odluka Povjerenstva za zaštitu nacionalnih spomenika, Federalno ministarstvo prostornog uređenja izdaje akte o građenju za građevine i zahvate na prostorima u granicama nacionalnog spomenika koje su utvrđene odlukom Povjerenstva za zaštitu nacionalnih spomenika ili građevine i zahvate na područjima upisanim na privremenu listu nacionalnih spomenika u granicama koje kao privremene odlukom utvrdi Povjerenstvo, kao i u zonama zaštite koje su precizirane tim odlukama”, stoji u odluci federalne Vlade. U odluci su objašnjene izmjene i dopune Zakona o provedbi odluka Povjerenstva za zaštitu nacionalnih spomenika: “Nadležni organi za odobravanje građenja izvan granica nacionalnih spomenika utvrđenih odlukom Povjerenstva, odnosno izvan privremenih granica, kao i provođenje mjera zaštite u zaštitnim zonama i područjima koja graniče utvrđuju se županijskim zakonima, ali s nacionalnim spomenikom. Shodno navedenom, ne postoji sukob nadležnosti između Federalnog ministarstva, općina i gradova jer je jasno definirana nadležnost.”

Da se loše upravlja spomenicima u cjelini, svjedoči i izvješće Ureda za reviziju rada institucija Federacije BiH, a koje se odnosi na radove u povijesnom gradskom području Počitelj kod Čapljine. Prema prezentiranoj dokumentaciji u izvješću revizora, na lokaciji povijesnog gradskog područja Počitelj, koje je odlukom Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika 2003. godine proglašeno nacionalnim spomenikom BiH, Ministarstvo za zaštitu okoliša je u razdoblju od 2002. do 2014. godine utrošilo 5,662.832 konvertibilnih maraka, međutim, još uvijek nije izvršena primopredaja završenih radova između Ministarstva i postojećih upravljačkih struktura navedene lokacije. 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.