Sudionici 9. sastanka Parlamentarnog foruma za europske integracije su danas u Sarajevu pozdravili napore svih nivoa vlasti u BiH u davanju kredibilnih odgovora na Upitnik Europske komisije i pozvali sve sudionike u tom procesu da daju što jasnije i preciznije odgovore i da okončaju taj posao.
S tim u vezi, parlamentarci su naglasili da usvojeni Mehanizam koordinacije mora postati u potpunosti operativan, te upozorili da samo zajednički rad i traženje rješenja putem kompromisa na provođenju akcijskih planova za realizaciju Reformske agende mogu dati zadovoljavajući rezultat.
Sastanak Parlamentarnog foruma za europske integracije, kojeg čine članovi komisija/odbora za europske integracije PSBiH, Parlamenta Federacije BiH, Narodne skupštine Republike Srpske, Skupštine Brčko Distrikta BiH, kao i predsjednici skupština županije u Federaciji BiH, održan je danas u organizaciji Zajedničke komisije za europske integracije Parlamentarne skupštine BiH.
Parlamentarci su istakli potrebu jačanja nadzorne uloge parlamenata u procesu europskih integracija, kao i potrebu jačanja funkcije informiranja i uključivanja šire javnosti u aktivnosti na putu BiH ka Europskoj uniji.
U vezi s informacijom o IPA 2 programu pomoći EU našoj zemlji, naglašeno je da je riječ o ključnom instrumentu u procesu europskih integracija, budući da je, kako je rečeno, riječ o financijskoj pomoći koja podrazumijeva provođenje reformi i usvajanje državnih strategija razvoja u pojedinim sektorima.
Predloženo je da svi parlamenti u BiH od izvršnih vlasti barem dva puta godišnje zatraže informaciju o ispunjavanju uslova i korištenju IPA 2 fondova pomoći EU Bosni i Hercegovini.
Predstavnica Direkcije za europske integracije Zara Halilović je, obraćajući se sudionicima sastanka, istaknula da je IPA 2 ključni instrument za cjelokupni proces europskih integracija, da je ona potpuno drugačiji instrument od svoje prethodnice, „zato što je IPA 2 unijela značajne novine“.
Po njenim riječima, IPA 2 je direktno spojena sa realizacijom reformi.
- Da bi se mogla spojiti sa realizacijom reformi, odnosno kao financijska pomoć u njihovoj realizaciji, onda se od svake zemlje korisnice zatražilo da mora imati usvojene cjelodržavne sektorske strategije - navela je Halilović.
Naglasila je da su usvojene cjelodržavne sektorske strategije „alfa i omega za korištenje IPA-e 2, odnosno glavni preduslov u tome“.
Halilović je napomenula da IPA 2 zahtijeva sektorski pristup i taj sektorski prostup ima određene kriterije koje bi mi morali ispuniti kako bi ga primijenili.
- Ni u jednom sektoru nismo ispunili te kriterije, što i nije toliko značajno, ali je bitno da radimo na njima i da ih ispunjavamo. Prvi kriterij, osnovni, početak cjelokupne priče o korištenju IPA-e 2 je postojanje cjelodržavnih sektorskih strategija. Ukoliko nemamo te strategije onda Europska komisija odustaje od davanja financijske pomoći za taj sektor - pojasnila je Halilović.
Šef Sekcije operacija za socijalni razvoj, civilno društvo i prekograničnu suradnju u Izaslanstvu Europske unije u BiH Massimo Mina je kazao da su svi parlamenti u BiH, na svim nivoima, veoma važni u smislu uloge nadzora.
- To je razlog što EU pruža pomoć parlamentima, uglavnom putem twining projekata koji su jedan od najkonkretnijih vidova pomoći koja se može mobilizirati - kazao je Mina.
Izrazio je zadovoljstvo što mogu doprinijeti funkcioniranju i radu parlamenata u procesu euroatlanskih integracija.
Tijekom današnjeg sastanka, razmijenjene su i informacije o aktivnostima zakonodavnih institucija u vezi s procesom europskih integracija u razdoblju između dvije sjednice Parlamentarnog foruma.