OHR je upoznat sa današnjom odlukom Narodne skupštine Republike Srpske kojom je van snage stavljena odluka o raspisivanju referenduma o Sudu i Tužiteljstvu BiH iz 2015. godine, i o ovlastima i odlukama visokog predstavnika.
Kako je navedeno u izvještaju koji je visoki predstavnik podnio Vijeću sigurnosti UN-a, odluka iz 2015. godine bila je problematična s obzirom na to da je nastojala rješavati pitanja koja su izvan nadležnosti Republike Srpske.
Odluka je predstavljala otvoreno osporavanje suvereniteta Bosne i Hercegovine i kršenje obaveza i dužnosti koje Republika Srpska ima na osnovu Aneksa 4. i Aneksa 10. Općeg okvirnog sporazuma za mir, navodi se u priopćenju iz OHR-a.
OHR brinu i neki drugi zaključci doneseni na današnjoj sjednici NSRS, posebno oni koji traže ponovno uvođenje odluke o referendumu "čim bude postignut konsenzus svih značajnih političkih subjekata u RS" te podršku za inicijativu o građanskoj peticiji na istu temu.
U vezi s tim, visoki predstavnik želi istaći da vlasti RS imaju pravo organizirati referendume samo o pitanjima koja spadaju u njihove ustavne nadležnosti.
Nadalje, visoki predstavnik želi ponoviti da, u skladu sa Općim okvirnim sporazumom za mir, bh. entiteti zakonski postoje samo na temelju Ustava BiH i nemaju pravo miješati se u isključive nadležnosti institucija BiH.
Visoki predstavnik poziva sve organe vlasti u BiH da se zajedno i konstruktivno angažiraju kako bi se osiguralo jačanje i nezavisan rad pravosudnih institucija na svim nivoima.