Ministar pravde BiH Josip Grubeša danas je u Sarajevu, nakon sastanka s ministrom pravosuđa Republike Hrvatske Antom Šprljom, izjavio da je ova posjeta, prije svega, pokazatelj zajedničke opredijeljenosti da se poboljša suradnja dviju država u oblasti pravosuđa, ali i pokazatelj da je Hrvatska veliki prijatelj BiH na njenom europskom putu.
- Evidentno je da je ovom posjetom Republika Hrvatska iskazala veliki interes za pružanje podrške koja nam je veoma značajna i neophodna, što će nam uveliko olakšati posao koji je pred nama - kazao je ministar Grubeša na pres- konferenciji.
Jedna od tema sastanka bila je provođenje međusobno potpisanih sporazuma.
- Zaključili smo da, unatoč do sada postignutoj zavidnoj razini suradnje u oblasti pravosuđa između naših država, postoji potreba da se nužno poboljšaju određeni aspekti pravne pomoći - naveo je Grubeša.
Dodao je da je dogovoreno da se u idućem razdoblju, kroz zajedničke sastanke i usuglašavanja mišljenja između ekspertnih timova dviju država kao i nadogradnju zaključenih sporazuma s ciljem efikasnije borbe protiv svih oblika kriminaliteta, unapređuje suradnja i otklanjaju prepreke na europskom putu.
Ministar pravosuđa Republike Hrvatske Ante Šprlje je ocijenio da je suradnja dvaju ministarstava do sada bila vrlo intenzivna i plodna.
- Naš cilj je da nastavimo dobru suradnju, da je poboljšamo na poljima gdje to možemo putem timova stručnjaka koji će dodatno doprinijeti poboljšavanju i podizanju te suradnje, koja je inače na vrlo visokoj razini - naveo je on.
Istaknuo je da će Republika Hrvatska i dalje snažno podržavati Bosnu i Hercegovinu na njezinom europskom putu, te da će voditi računa da podupre sva nastojanja BiH "da se razvije u jednu modernu i stabilnu demokratsku državu".
- Danas smo prenijeli i zabrinutost hrvatskih vlasti zbog pojava pravnih kvalifikacija koje se koriste u određenim optužnicama i istragama koje se provode protiv hrvatskih državljana koji se nalaze u Republici Hrvatskoj, a za određena djela iz sfere ratnih zločina počinjenih na području BiH - kazao je ministar Šprlje.
Prije svega, naglasio je da je očita pojava neujednačenosti pravnih kvalifikacija, posebice kada se govori o primjeni zakona. U BiH je primijećena pojavnost da se u određenim slučajevima koriste retroaktivno propisi dok se u drugima to ne događa.
- Imamo propis iz 2003. godine koji se primjenjuje retroaktivno na određene državljane, dok se na druge državljane primjenjuje drugi propis. Kao država iskazujemo zabrinutost u tom neujednačenom postupanju i korištenju kvalifikacija koje, bar po našem pravnom poretku, nisu usklađene sa, pa čak mogu reći, modernom europskom pravnom stečevinom. To je jedna od glavnih zabrinutosti naše vlade - potcrtao je Šprlje.
Nije želio navoditi konkretne slučajeve, dodajući da znaju za nekoliko slučajeva za koje su zatražene zamolnice od BiH prema Republici Hrvatskoj.
- Primijetili smo da se u tim kvalifikacijama koriste pravne kvalifikacije koje po hrvatskom pravnom poretku nisu odgovarajućeg karaktera. To je kod nas izazvalo određenu zabrinutost. To je jedan od razloga zbog čega Republika Hrvatska u dijelu tih zamolnica neće moći postupati - pojasnio je ministar pravosuđa Hrvatske.
Kazao je da govori o manje od deset predmeta, ne želeći navoditi pojedine predmete.
Po njegovim riječima, BiH će dobiti i službeni odgovor o tom pitanju, a Republika Hrvatska je dužna odgovoriti zbog čega je nemogućnost postupanja u takvim predmetima.
Naglasio je da postoji odlična suradnja, te da su ovo samo pojedini slučajevi koji su kod njih izazvali zabrinutost.
- Što se tiče procesuiranja ratnih zločina, mi smo se kao Ministarstvo pravde opredijelili i usvojili smo Stretegiju za procesuiranje ratnih zločina i radimo na tome. Ono što želim naglasiti, mi se ne možemo miješati u rad pravosuđa, ali ćemo pokušati kroz svu zakonsku regulativu koliko je god to moguće, olakšati da se ti procesi završe - kazao je ministar pravde BiH Josip Grubeša.
Što se tiče reforme pravosuđa, naveo je da će se ići u tom pravcu da se što bolje preciziraju zakonska rješenja.