Od formiranja Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, protekla godina bila je najuspješnija kada je u pitanju sektor obučavanja, istaknuto je danas na Godišnjoj konferenciji o obuci Oružanih snaga BiH na kojoj su zbrojeni rezultati u prošloj godini.
Tijekom konferencije u Sarajevu prezentirani su rezultati pripadnika Oružanih snaga BiH po jedinicama, uz naglašavanje njihovih sudjelovanja u deset međunarodnih vojnih vježbi, vojnim obukama s civilnim strukturama te EUFOR-om i međunarodnim natjecanjima.
U protekloj godini realizirane su tri vježbe bataljunske razine u kojima je sudjelovalo gotovo 1.700 pripadnika Oružanih snaga BiH, a radi se o multifunkcionalnim i multidimenzionalnim vježbama.
Kako je rečeno, da bi se moglo odgovoriti suvremenim obrambenim metodama i izazovima u modernom okruženju osnovno je da jedinice Oružanih snaga budu obučene i opremljene, ali neophodno je osigurati i njihovu motiviranost.
Ukazano je na probleme i izazove s kojima se komande i jedinice Oružanih snaga BiH suočavaju tijekom realiziranja planskih aktivnosti obuke koje se organiziraju s ciljem unapređenja planiranja, izvođenja, standardizacije, ocjenjivanja i daljnjeg razvoja sustava upravljanja obukom i edukacijom.
Zamjenik ministrice obrane BiH Sead Jusić ocijenio je da su OSBiH vojska koja s najmanje resursa postiže najbolje rezultate, iznoseći podatak da od 11 jedinica ima razinu osposobljenosti za NATO operacije.
- Teško da neka zemlja iz okružja ima takav stupanj obučenosti svojih jedinica s ovako oskudnim resursima. Plan je borbenu grupu od oko 800 osoba obučiti da budu na ovoj razini kao tim - pojasnio je Jusić govoreći o planovima za budućnosti koji su vezini za dokument Pregled obrane.
Ta jedinica bi trebala biti sprema za bilo koji vid operacije bilo da se radi o borbenoj operaciji ili su u pitanju druge operacije za koje su zadužene Oružane snage.
Načelnik Zajedničkog stožera Oružanih snaga BiH generalpukovnik Senad Mašović podvukao je danas da su Oružane snage bile suočene s problemom osiguranja neophodnih sredstava za realizaciju obuke.
Izrazio je nadu da će tijekom ove godine biti učinjeni dodatni napori kako bi se stvorili uvjeti za obučavanje pripadnika Oružanih snaga i to sve s ciljem da bi se moglo odgovoriti na bilo koji izazov s kojim bi se te snage mogle eventualno suočiti.
Zahvalio je partnerskim državama, NATO i EUFOR stožeru u Sarajevu jer su pružili podršku jedinicama Oružanih snaga BiH na realizaciji obuke.
Nakon današnje konferencije očekuje se definiranje prioriteta za jedinice Oružanih snaga BiH za ovu godinu, a kako je zaključeno uz znanstvene lekcije može se očekivati unapređenje sustava obuke.