S POVODOM

Osam preporuka za povratak knjigama u doba korone

Osam preporuka za povratak knjigama u doba korone
09.04.2020.
u 10:00
Pogledaj originalni članak

S nostalgijom se sjećate kad ste ono posljednji put pročitali dobru knjigu? Naravno da se sjećate, naglas odgovarate, jer je to ujedno bio i posljednji put kad ste imali vremena, za bilo što. Knjiga vam već dugo služi da na nju stavite laptop, da vas manje muče leđa dok čitate objave na društvenim mrežama.

Ovo nije tekst o prednostima koje donosi čitanje knjiga. Nudimo tek nekoliko savjeta za uspješno obnavljanje vaše veze s knjigama. Svako doba dobro je da im se vratite, pri čemu je ovo doba korone definitivno najbolje moguće. Barem probajte.

 

1. Tražite dok ne pronađete

Nemate živce za četrdeset i pet likova (tek ste na desetoj stranici) britanskih krimića? Bez uvrede, ali niste ljubitelj ničijih klasika? Nije da vas pretjerano zanimaju paralelni svjetovi, sretni završeci, nesretni ratovi ili povijesne drame?

Tko je ikada rekao da morate imati živce, biti ljubitelj i zanimati se za dijela koja su dobra, ali za druge ljude? Pronađite svoje! Izbor je, doslovno, neograničen.

Posljednjih desetljeća stvoreni su cijeli novi književni pravci, s novim piscima koji govore novim i drugačijim glasovima. Neki od tih glasova sigurno nalikuje na onaj kojim biste vi govorili da kojim slučajem pišete knjigu. Pronađite te glasove i našli ste svog partnera.

 

•2. Što je bilo, bilo je

Stvarno želite vjerovati u sretne veze s knjigama, ali ne možete zaboraviti loša iskustva. Svi smo imali barem jedno, neki od nas i više njih. Poznatiji su pod nazivom “lektira”.

Pamtite li knjigu koja se zove Lelejska gora? Često se pitate je li Homer možda mogao znati kako će se njegovi epovi odraziti na odnos djece 20. i 21. stoljeća prema pisanoj riječi? Da je kojim slučajem znao, bi li ih i onda napisao?

Nemojte dopustiti da vam jedna loša veza s knjigom uništi vjeru u sve knjige. Ostavite jednom prošlost iza sebe, čekaju vas knjige koje ćete voljeti.

 

• 3. Vraćajte se starim ljubavima

Nemate li dostupne elektroničke, nadamo se legalne kopije knjiga, doba korone moglo bi vas donekle ograničiti, no samo donekle. Uputite se do polica s knjigama, znamo da ih imate, i jednostavno odaberite jednu.

Umjesto da se upuštate u nepoznato, možete reciklirati oprobano dobro iskustvo. Svaka knjiga koja vas je jednom ranije učinila sretnima, ima magičnu sposobnost da to ponovi.

Kućna biblioteka nudi vam još jednu mogućnost. Upustite se u avanturu s knjigom koju jednom ranije niste baš najbolje razumjeli. Uzmite u obzir da je prošlo dosta vremena i da ste se promijenili. Da su stvari ovog puta drugačije. Da će knjiga ovog puta biti drugačija.

 

• 4. Zakažite sastanak s knjigom

Odredite vrijeme za čitanje, danas. Nemate dovoljno vremena? Nađite ga. Možemo to i drugačije reći - ako Bill Gates ima vremena za jednu knjigu tjedno, imate ga i vi za jednu knjigu mjesečno. Trenutke za knjigu oduzmite od vremena koje provodite na društvenim mrežama, u proučavanju simptoma svih onih bolesti koje nikada nećete imati, u gledanju neinspirativnih televizijskih sadržaja ili slušanju loših i lošijih vijesti.

 

• 5. Zanimajte se što drugi misle o vašoj vezi

Danas je vrlo lako doznati što drugi misle o knjizi koju smo pročitali. Zašto da ne? Drugačiji pogledi često mogu pomoći da bolje shvatimo svoje. Drugačija mišljenja mogu nas učvrstiti u vlastitim ili navesti da shvatimo kako trebamo poraditi na našim analitičkim sposobnostima. Uvijek je moguće da su nam neki detalji promakli.

Književni kritičari, primjerice, često će jako finim jezikom iskazati ono što smo i sami shvatili, ali nismo znali prave riječi.

Ono što je kod ovog petog pravila najbolje je potpravilo da se sa svim drugim mišljenjima možete, ali i ne morate složiti.

 

• 6. Nitko nema ništa protiv vaših neozbiljnih veza

Za stručnjake iz vremena naše mladosti (mislimo na roditelje) čitanje ljubavnih romana iz Praktične žene ili stripova Alana Forda nije bila samo nula čitalačka aktivnost. Bila je to aktivnost duboko u negativnom saldu.

Dobra vijest je da današnji stručnjaci (mislimo na prave stručnjake) ne prave razliku između ozbiljnih i neozbiljnih knjiga. Važno je samo da čitate. Naravno, i da pustite djecu da čitaju neozbiljne stvari. Ozbiljne će, također, doći na red, ne brinite se.

 

• 7. Broj bivših je ipak važan

Čitanje je moždana aktivnost. Praksom postajemo bolji. Svi ljudi koji su veliki čitatelji dijele jednu zajedničku osobinu, a to je da su pročitali jako mnogo knjiga.

Onako usput, Bill Gates smatra da je čitanje knjiga ključni element njegova uspjeha.

 

• 8. Sljedeća, molim

Na trideset i osmoj ste stranici, već danima. Zbilja dajete sve od sebe, ali ne ide. Dok čekate da između vas i knjige klikne ono nešto, pitate se je li vrijedno daljnheg truda. Iskreno, vrlo vjerojatno da nije.

Zar nismo upravo ostavili obvezno čitanje u prošlosti? Osim toga, sadašnji trenutak suviše je kratak da biste ga trošili na knjige koje vam ne daju ništa od onog što želite.

Knjige s kojima nemate kemiju su tuđe knjige, bez grižnje savjesti ih prepustite drugim ljudima. Vrijeme je za novi početak.

Vjeruje se da je William Shakespeare napisao Kralja Leara u karanteni dok je Londonom harala kuga. No, ne trebate ovu informaciju shvatiti kao sugestiju da čitate Kralja Leara. Naš izbor ionako bi bio Macbeth.

 

Ostajte zdravo!•

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.