objavljena zanimljiva ljestvica

Kako su se umirovljenici iz BiH našli u samom vrhu Europe i po čemu

Kako su se umirovljenici iz BiH našli u samom vrhu Europe i po čemu
01.11.2024.
u 08:27
Britanski portal je uradio je analizu mirovinskih sustava u 50 europskih zemalja kako bi utvrdili koja zemlja nudi najviše umirovljenicima u usporedbi s trenutačnim podacima o troškovima života u zemlji
Pogledaj originalni članak

Zanimljiv članak objavio je popularni britanski portal almondfinancial.co.uk, prije nekoliko mjeseci. U tekstu pod naslovom "Indeks rentabilnosti mirovine za 2024.: Kako se državna mirovina u Ujedinjenom Kraljevstvu uspoređuje s ostatkom Europe?" autora Samuela Robinsona, financijskog savjetnika, iznesen je niz zanimljivih podataka o stanju državnih mirovina u Europskim zemljama. Ono što svakako na prvu "upada u oči" jeste to kako je na objavljenoj ljestvici u tekstu BiH pozicionirana relativno visoko, čak na 6. mjestu u Europi, za razliku od mnogih drugih ljestvica i indikatora gdje se uglavnom nalazimo pri dnu u nezavidnom društvu.

Kako su naveli u tekstu, urađena je analiza mirovinskih sustave u 50 europskih zemalja kako bi utvrdili koja zemlja nudi najviše umirovljenicima u usporedbi s trenutačnim podacima o troškovima života u zemlji. Napominju kako su korišteni podaci s Numbea, koji analiziraju prosječne troškove života, poput kupnje namirnica, cijene obroka u restoranu, računa za energiju itd., i daju procjenu mjesečnih troškova života, bez uključene stanarine. Podaci su izračunati na temelju pretpostavke da većina umirovljenika u tim zemljama nema hipoteku. Almond Financial je zatim rangirao 30 najboljih zemalja u godišnjem indeksu rentabilnosti mirovine, od onih koje su najprikladnije za umirovljenike do onih koje su najmanje prikladne.

BiH se na ovoj "prestižnoj" ljestvici našla na 6. mjestu. Mirovinski sustav naše zemlje prema ovdje predočenim podacima isplaćuje maksimalnu mirovinu od 1227.22 eura, a kad se uzmu u obzir troškovi života prema prethodno pomenutoj metodologiji, onda bi umirovljenici u BiH (oni koji primaju najveću mirovinu) mogli imati na raspolaganju sredstva koja su čak 223.15% iznad tzv. točke rentabilnosti. Luksemburg se našao na vrhu Europskog indeksa rentabilnosti mirovine. Mirovinski sustav ove zemlje isplaćuje prosječno 6095.87 eura mjesečno, a zahvaljujući relativno niskim troškovima života u usporedbi s iznosom mirovine, umirovljenici mogu očekivati udoban život s prihodima od mirovine koji su 538,47% iznad točke rentabilnosti. Španjolska je na drugom mjestu, s maksimalnom isplatom mirovine od 3175 eura mjesečno, a u kombinaciji s niskim troškovima života, umirovljenici mogu uživati u ugodnoj mirovini pod suncem, navodi Samuel Robinson.

Na ovoj ljestvici se u zoni iznad točke rentabilnosti nalazi 18 europskih zemlja, i što je zanimljivo niti jedna od susjednih nam zemalja. Tako se primjerice Crna Gora našla ispod točke rentabilnosti na 22. poziciji  s maksimalnom mirovinom od 461 eura, a Hrvatska na čak 25 poziciji s maksimalnom mirovinom od 423 eura. Armenija se drugu godinu zaredom nalazi na dnu ljestvice Indeksa rentabilnosti mirovina. Armenski državni mirovinski sustav isplaćuje ekvivalent od 84 eura onima koji ispunjavaju uvjete, unatoč prosječnim mjesečnim troškovima života od čak 606 eura. Predzadnja na ljestvici je Moldavija s mjesečnom mirovinom od 120 eura za umirovljenike, unatoč prosječnim životnim troškovima od preko 570,25 eura.

Iako su podaci izneseni u ovom tekstu daleko od realnosti i primanja kakvog ima većina umirovljenika u BiH koji jedva sastavljaju kraj s krajem, analizirajući podatke stječe se krivi dojam.  Ako bi netko neupućen naišao na ovaj podatak mogao bi pomisliti kako su bh. umirovljenici u samom europskom vrhu i vode jedan lagodan život. Međutim svi znamo da to nije tako, pa ipak lijepo je nalaziti se u vrhu neke ljestvice ma koliko to nestvarno zvučalo i nemoguće bilo.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.