Zenički slučaj

Otmičara nema! Stvaran je jedino strah roditelja i djece

Otmičara nema! Stvaran je jedino strah roditelja i djece
22.10.2016.
u 10:45
Pogledaj originalni članak

 Zenički slučaj o dvije djevojčice posljednji je u nizu sličnih dojava o, pokazat će se, sumnjivim otmicama djece, koje se poput vatrene stihije šire središnjom Bosnom. Počelo je na sarajevskom, a proširilo se zeničkim područjem, zbog čega se već počelo nagađati i o “organiziranoj bandi otmičara u kombiju zatamnjenih stakala”.

- Zapravo, famozni kombi, nekad crni, nekad bijeli, godinama je jedina zajednička poveznica svih ovakvim priča na čitavom Balkanu, dok nikako nije riječ o istim otmičarima.

Ni jedan nije imao isti opis i sve je ovisilo o emocionalnoj reakciji djece prema određenom tipu muškarca, a tek ponekad žena - navode iskusni inspektori. Jedino što je zasad stvarno, čini se, jesu strah i zabrinutost roditelja, koji su zajedno s uznemirenim nastavnicima u samo nekoliko dana više puta alarmirali policijske uprave u Sarajevu, a vrhunac se dogodio jučer ujutro u Zenici, kada se zbog jedne, prema svemu sudeći, maštovite djevojčice, munjevito digla medijska prašina u čitavoj regiji. Ona je navodno ispričala da je uspjela pobjeći, a da su njezinu vršnjakinju oteli u naseljenom mjestu Tetovo.

Zenička policija je odmah blokirala čitav grad, a onda je sve, srećom, ubrzo došlo na svoje mjesto i svi učenici su bili na broju. Iz uprave Osnovne škole “Hasan Kikić” potvrđeno je da nema prijava o nestanku ni jedne učenice te da su izostanke pojedinih učenika opravdali roditelji.

- Djeca obično strahuju od određene populacije, odnosno roditelji i njima bliski srodnici ih odmalena zbog puke poslušnosti straše, recimo, Romima, koji se zbog svoje mnogobrojne obitelji uglavnom koriste kombijima, pa vjerojatno otuda dolazi i taj strah prema tom tipu vozila.

Također, opet ponukani svojim malenim iskustvom, strahuju i od visokih, nabildanih i ćelavih, kao i adolescenata, pa su takvi ljudi uglavnom i - otmičari, kažu nam psiholozi i psihijatri. No, iako su se prijave pokazale tek proizvodom bujne dječje mašte, policija vrlo ozbiljno pristupa svakoj od njih.

- Kako se ne bi širila nepotrebna uznemirenost javnosti, apeliramo da na objektivan način tretirate ovu temu uzimajući u obzir specifičnost dobi u kojoj se djeca dojavitelji nalaze, poručili su iz sarajevske policije kad je već gotovo utvrđeno da su sve dojave o pokušajima otmice na njihovu području – lažne.

I neuspjela parodija dvojice radnika iz Sarajeva, koji su s privatnim kombijem za vrijeme radnog vremena izigravali maskirane otmičare, naišla je na osudu javnosti, ali i policijsku prijavu. U javnost je prošlog tjedna najprije procurila informacija o pokušaju otmice učenika Osnovne škole Pofalići. Tada je roditelj prijavio da mu je sinu nepoznati vozač kombija u neposrednoj blizini škole ponudio prijevoz, i to kazavši da mu je otac poslao taksi koji će ga odvesti kući. Dječak se prestrašio i pobjegao.

Kada je otac pozvao policiju, ispostavilo se da se isto dogodilo još dva puta, i to učenicima iste škole. Do ostalih roditelja ova vijest je stigla kada su djeca upozorena da se kreću u skupinama i da se ne zadržavaju izvan kruga škole. Posljednji slučaj u Sarajevu je prijavljen policiji u četvrtak kada su, naime, nepoznate osobe u vozilo pokušale uvesti djevojčicu u blizini Osnovne škole “Saburina”.

U međuvremenu su pojačane sigurnosne mjere u blizini svih škola, igrališta i okolnih prometnica. S druge strane, pojedine škole već zaključavaju vrata dvorišta, učenicima preporučuju i da nose sendviče kako ne bi izlazili iz njihovog kruga. Mlađim učenicima se ne dopušta čak ni izlazak na veliki odmor ni u dvorište.

Dijana Čirić Parla, predsjedateljica Vijeća roditelja ove županije, kazala je da skrbnici ne žele ulaziti u istinitost događaja te da su prijave podnesene kako bi se sve provjerilo i djeca bila sigurna.

- Vrijeme će pokazati što je doista na stvari. Poručujemo roditeljima da ne paničare i da paze na svoju djecu, osobito pri njihovom odvođenju i dovođenju u školu. To je najbolja stvar koju možemo sada uraditi – zaključila je Parla. Neuropsihijatri kažu da je u nekim slučajevima zasigurno riječ o nedostatku pažnje u obitelji, a kod nekih se radi o dokazivanju pred vršnjacima te savjetuju da roditelji trebaju sjesti s djecom i razgovarati te im dati jasne upute o tome što je širenje glasina, kojima su podložni svi, i odrasli i mališani, a što im doista može biti stvarna prijetnja

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.