Razni proizvodi za njegu kože nikada nisu bili dostupniji nego danas pa možemo reći da smo prilično dobro informirane što se tiče kremica, pilinga, seruma i ostalog. Međutim, tržište se prelijeva od beskonačne ponude pa često nismo sigurne što je zapravo dobro za našu kožu, piše Net.hr.
Možda svakodnevno koristite nešto s ovog popisa, a ne biste trebale? Ako tko zna, to su svakako dermatolozi, a jedna od dermatologinja otkrila je za New Beauty što bismo odmah trebale prestati koristiti.
1. Flasteri za pore
Ovaj beauty gadget definitivno je precijenjen, tvrdi dermatologinja Julie Russak. “Ako imate začepljene pore, obično je riječ u dubljim slojevima kože pa ih može očistiti samo dubinski tretman lica parom i ekstrakcijom”, dodaje Russak.
2. Beauty eliksiri
“Beauty eliksir je jedan od onih proizvoda zbog kojeg se osjećate lijepo, ali je potpuno beskoristan”, objašnjava Russak, referirajući se na korejske esencije. “Jest da hidratiziraju i smiruju crvenilo, ali miris je ono zbog čega se osjećate preporođeno”, zaključuje.
3. Kokosovo ulje
Čudite se što je kokosovo ulje došlo na ovu listu? Da, naime, ono može biti prilično loš izbor ako imate masnu kožu jer začepljuje pore i može izazvati dodatne prištiće.
4. Proizvodi gelaste teksture
Gelasti proizvodi su učinkoviti za masnu i aknama sklonu kožu jer je ne začepljuju i ne otežavaju, ali nemaju nikakvog učinka na suhoj koži.
5. Mehanički pilinzi
Pilinzi su odlični za vraćanje živosti koži, ali oni koji sadrže krupna zrnca oštećuju kožu i to dugoročno gledano. “Možda kožu čine glatkom i bez mrtvih stanica, ali zapravo na njoj rade male porezotine te mogu izazvati suhoću i iritaciju. Bolja opcija svakako su kemijski pilinzi na bazi glikolne i ostalih kiselina koje dublje prodiru u kožu”, objašnjava Russak.
6. Kreme za smanjenje celulita
Vjerujte da nijedna krema ne može sama razbiti nakupine celulita već samo zategnuti kožu (i to trenutno!) i učiniti je glađom na dodir. Ne bacajte novac već kupite četku od prirodnih vlakana i provodite suho četkanje celulitnih područja kružnim pokretima nekoliko puta na tjedan prije tuširanja. Rezultati neće izostati ako budete uporni.
7. Proizvodi s alkoholom
Proizvodi na bazi alkohola nisu dobri za kožu jer on isušuje. Međutim, nisu svi alkoholi jednaki niti štetni. Prvenstveno govorimo o metanolu koji se tretira kao ‘loš’, dok su cetil alkohol, stearilni alkohol i cetearilni alkohol ‘dobri’ alkoholi jer najčešće služe kao emulgatori.
8. Prošlogodišnje kreme za sunčanje
Iako one često imaju dug rok trajanja, sigurnije je kupiti novu. Ako ste prošlogodišnju kremu za sunčanje držali na nekom vlažnom mjestu poput kupaonice, neće više više toliko učinkovita jer joj se promijenio sastav.