Nije baš lako reći koje ulje je najzdravije. Općenito, profil masnih kiselina ulja - ili vrsta masti koju sadrži - je važan prehrambeni atribut na koji treba obratiti pažnju, rekao je Kris Sollid, registrirani dijetetičar i viši direktor prehrambenih komunikacija za refinery29.com.
Istraživanja pokazuju da zamjena zasićenih masnih kiselina za omega-3 i omega-6 polinezasićene masti može biti korisna za zdravlje vašeg srca. Američka udruga za srce predlaže da odaberete ulja koja sadrže manje od četiri grama zasićenih masnoća - što je povezano s većim rizikom od srčanih bolesti - po žlici, i izbjegavajte sve što sadrži djelomično hidrogenirana ulja ili trans masti.
Također, pravo ulje za vas ovisi o okusu koji preferirate i načinu kuhanja koji koristite za jelo. Na primjer, neka ulja imaju nižu točku dima (temperatura pri kojoj puši ulje) od drugih, tako da nisu prikladna za određene tehnike kuhanja koje zahtijevaju veliku toplinu. S obzirom na sve što znamo o uljima, evo onih za koja se zna da djeluju na zdravlje vašeg srca:
Maslinovo ulje
U mediteranskoj prehrani glavno je maslinovo ulje koje je bogato mononezasićenim masnim kiselinama koje se često nazivaju "dobrim" ili "zdravim" mastima. Kad odaberete maslinovo ulje, opredijelite se za "ekstra djevičansko", što znači da je manje obrađeno i rafinirano.
Kanolino ulje
Kanolino ulje, koje je ulje dobiveno iz biljke kanola, ima pomalo lošu reputaciju, jer su neki proizvodi izrazito prerađeni. Ali ulje kanole je bogato mononezasićenih masti, a malo zasićenih masti. Također ima veću dimnu točku od, recimo, maslinovog ulja ili maslaca.
Kukuruzno ulje
Uz visoku razinu omega-6 masnih kiselina, kukuruzno ulje je iznenađujuće hranjiva alternativa za kuhanje na visokim temperaturama. Iako u procesu stvaranja kukuruznog ulja gubite mnoge hranjive tvari u kukuruzu, ono sadrži i antioksidante poput vitamina E.
Sojino ulje
Još jedna sjajna opcija za kuhanje na visokim temperaturama, sojino ulje sastoji se od polinezasićenih i mononezasićenih masti.