Njemačke ljekarne suočavaju se s nestašicom određenih vrsta lijekova čija proizvodnja ovisi o uvozu sirovina iz Azije, priopćio je Savez ljekarnika Sjeverne Rajne-Vestfalije u subotu.
"Situacija je loša, a sljedeće godine bi se nestašice mogle dodatno pogoršati", rekao je predsjednik Saveza ljekarnika Sjeverne Rajne-Vestfalije Thomas Preis.
Savezna udruga njemačkih ljekarnika (ABDA) je priopćila kako se radi o "velikom izazovu" kada je u pitanju neometana opskrba lijekovima, prenosi Jutarnji.hr.
Kao uzrok nestašice lijekova ANDA navodi "ogroman financijski pritisak u zdravstvenom sustavu".
"Kako bi što više uštedjele, ovdašnje farmaceutske tvrtke pojačano premještaju proizvodnju u Aziju. Kada tamo jedna isporuka propadne ili dođe do zastoja u kontejnerskom transportu, to se odmah osjeti u ljekarnama u Njemačkoj", stoji u priopćenju ABDA-e.
Savezni institut za lijekove i medicinske proizvode je priopćio kako su trenutno zaprimili oko 300 prijava za lijekove kod kojih je zabilježen zastoj u isporuci. Istodobno je priopćeno kako se radi o malom broju s obzirom na činjenicu da je na njemačkom tržištu odobreno preko 100.000 lijekova.
Isto tako je rečeno kako se kod zastoja u isporuci ne radi automatski o nestašici lijeka.
Problemi s isporukom se prije svega odnose na neke dječje sirupe protiv povišene temperature, sredstva protiv kašlja te lijekova za snižavanja krvnog tlaka.
Prvi zastoji u isporuci lijekova i sirovina za lijekove, koji uglavnom dolaze iz Kine i Indije, zabilježeni su još tijekom pandemije koronavirusa.
Nakon toga je pokrenuta rasprava o potrebi vraćanja proizvodnje medikamenata u Njemačku.