U Sarajevu je danas počeo s radom 11. strateški političko-vojni seminar "Učešće BiH u EU vođenim operacijama podrške miru u okviru zajedničke obrambene i sigurnosne politike EU", u organizaciji Ministarstva obrane Bosne i Hercegovine, Misije OESS-a u BiH i Veleposlanstva SR Njemačke u BiH.
Uvodno obraćanje imala je ministrica obrane BiH Marina Pendeš, veleposlanica SR Njemačke Christine Hohmann i predstavnica Misije OESS-a u BiH Željka Šulc.
Pendeš je istaknula da je cilj organizacije seminara unaprijediti međuresorno razumijevanje i suradnju svih sudionika obrambenog i sigurnosnog sektora Bosne i Hercegovine.
Navela je da je strateški cilj Ministarstva obrane BiH priključenje NATO-u i Europskoj uniji i da je na temelju toga "naša institucija odlučna da, pored UN i NATO vođenih misija i mirovnih operacija, angažira OSBiH i u operacijama podrške miru koje vodi Europska unija, a sve na osnovu sporazuma između EU i BiH", koji je Pendeš potpisala s visokom predstavnicom EU za obranu i sigurnost Federicom Mogherini 2015. godine.
- Sudjelovanja u ovoj i sličnim misijama potvrđuje spremnost Oružanih snaga BiH da, zajedno sa saveznicima i partnerima, ravnopravno daju doprinos u izvršavanju vrlo složenih i odgovornih zadataka u okviru operacija kolektivne sigurnosti”, kazala je Pendeš.
Naglasila je da je više ciljeva koji se žele ostvariti kroz seminar, te iskazala očekivanja da će njegovi rezultati pomoći Ministarstvu obrane i Oružanim snagama BiH u namjeri dodatnog unapređenja normativno-pravnih propisa, standardnih operativnih procedura, ukupnog razumijevanja obrambene i sigurnosne politike EU, a u cilju jačanja suradnje s ovom institucijom na tom polju.
Christine Hohmann je pohvalila napore Ministartsva obrane i Oružanih snaga BiH za organizaciju seminara, i kazala da je ovo pravi trenutak za razgovor i diskusiju o temama koje se tiču zajedničke obrambene i sigurnosne politike EU, njihovom razumijevanju u smislu ukupnih napora BiH na putu ka evroatlantskim integracijama.
Također je istaknula da je ponosna na činjenicu da Oružane snage BiH već godinama kroz angažman u operacijama podrške miru doprinose kolektivnoj sigurnosti u svijetu. Dodala je da je učešće bh. pripadnika u sastavu njemačkog kontingenta u okviru mirovne misije “Odlučna podrška” u IR Afganistan "očit pokazatelj spremnosti i opredijeljenosti da zajedno s ostalim partnerima iz EU i NATO-a damo svoj doprinos na ovom polju".
Obraćajući se sudionicima seminara, predstavnica Misije OESS-a u BiH Željka Šulc je kazala da je seminar, kao i teme o kojima će se razgovarati u naredna dva dana, predstavlja važno međudržavno, ali i unutardržavno pitanje, jer u današnjem globalnom svijetu države moraju zajednički odgovoriti na sigurnosne izazove, uključujući tu i izazove transnacionalne prirode, primjenjujući mehanizme kolektivne ili kolaborativne sigurnosti.
Pozvala je sudionike da iskoriste seminar u Sarajevu za izradu analiza i davanje preporuka o potrebnim aktivnostima ZŠ OS i MOBiH u okviru razvoja BiH kao pouzdanog partnera i pružaoca sigurnosti na međunarodnoj sceni.
Dvodnevni seminar se realizira kroz predavanja, panele i rad u grupama u kojima će se razgovarati o važnim pitanjima iz oblasti obrambene i sigurnosne politike Europske unije, iskustvima njenih članica u ovoj oblasti, te perspektivama i budućim planovima MO i OSBiH vezanim za usvajanje i implementaciju potpisanih sporazuma i preuzetih obveza u vezi s učešćem u EU vođenim misijama.
O tim temama svoja viđenja, prijedloge i preporuke prezentirat će stručnjaci za tu oblast iz institucija obrane BiH, SR Njemačke, Republike Hrvatske, Stožera NATO-a u Sarajevu i akademske zajednice u Bosni i Hercegovini.
Seminaru prisustvuje parlamentarni vojni povjerenik Boško Šiljegović, zamjenik ministra obrane za politiku i planove Sead Jusić, načelnik ZŠ OS BiH generalpukovnik Senad Mašović i njegov zamjenik generalmajor Ivica Jerkić, pomoćnici ministra obrane BiH, generalski kor Oružanih snaga BiH, kao i predstavnici Ministarstva sigurnosti BiH, Stožera NATO-a u Sarajevu, Komande EUFOR-a u BiH, predstavnici Republike Hrvatske, zaposleni u MO i OS BiH te članovi akademske zajednice u Bosni i Hercegovini, priopćeno je iz MOBiH.
Šta ste radili 4,god. zašt je BIH na jednom mjestu .