Francuzi su poznati po vinu, siru i kuharskom umijeću.
Korijeni francuske kuhinje sežu duboko, a sve je krenulo još sredinom 17. stoljeća kada je chef François Pierre La Varenne objavio kuharicu u kojoj je naglasak bio na lokalnim i sezonskim namirnicama, komplementarnim okusima i tehnikama.
“Francuska kuhinja se, u svojoj srži, bavi time kako od jednostavnih sastojaka napraviti nešto profinjeno”, kaže Maryann Tebben, autorica knjige koja se bavi povješću francuske kuhinje. U njoj naglašava kako su ljudi i dan dana očarani francuskom kuhinjom, čak i kad se radi o jednostavnim stvarima poput “francuza” ili listanog tijesta. Slijedom toga, CNN izdvaja 20 francuskih jela koje bi svi trebali probati barem jednom u životu.
Boeuf Bourguignon
Postoji li više francuska tehnika od kuhanja govedine u crvenom vinu? Ovo jelo dobilo je ime po poznatom crvenom vinu iz burgundske regije. U ovom jelu kombiniran je pinot noir, meso i svježe povrće kako bi se dobio bogati gulaš.
Najvažnija stvar kod ovog jela je da ga se ostavi da odstoji preko noći i posluži tek drugi dan. Ako pak ne volite govedinu, možete napraviti i francusko jelo coq au vin, koje je vrlo slično, a koristi se piletina.
Bouillabaisse
Dugog imena i još dužeg popisa sastojaka, bouillabaisse je nekada bio jelo siromaha, a sada se nalazi na jelovniku gotovo svakog restorana s Michelinovom zvjezdicom. Radi se o juhi koja mora sadržavati barem četiri ili šest vrsta ribe koja se reže pred gostima restorana, tu su još i rakovi te začinjeni rtemeljac, a nijedan bouillabaisse nije kompletan bez krutona.
Tarte Tatin
Popis klasičnih francuskih jela bio bi nepotpun bez neke slastice iz francuskog bogatog slastičarskog repertoara. Tarte Tatin, iako možda nije profinjen kao neke slastice, omiljen je diljem svijeta zbog bogatog okusa i povijesti. U suštini, radi se o preokrenutom tartu od jabuka.
A iako je ukusan gdje god ga jeli, možda ga je najbolje jesti tamo odakle je potekao, na sjeveru Francuske gdje su najfinije jabuke.
Francuska juha od luka
Juha od luka nije novi izum ili čak jelo koje se može izravno povezati s Francuskom. Naime, neka od najranijih spominjanja ovog jela datiraju još iz starog Rima, ali najpoznatija verzija, ona s goveđim temeljcem, lukom, tostiranim kruhom i sirom Gruyèreom je Francuska.
Ono što ovu juhu izdvaja od ostalih je sloj sira kojim je prekrivena juha. To se dobiva tako što se juha kuha u pećnicici na va vrhu se otopi sir.
Escargot
Escargot je jedno od najpoznatijih francuskih jela. Ono možda nije za svakoga, ali svakako je za avanturiste koji vole sve probati.
Izvorni recept sadrži puževe, peršin i maslac sa češnjakom. Puževi se poslužuju topli ili u kućici ili na posebnom tanjuru sa 6 do 12 malih odjeljaka.
Često se uz jelo poslužuje i kruh kako bi ga mogli umakati u bogati umak od maslaca. Također, ne koriste se bilo koji puževi,
Čokoladni soufflé
Jedenje soufllea mnogi uspoređuju s jedenjem oblaka. To je bogat, a istovremeno lagan desert koji se u Francuskoj sprema od 18. stoljeća.
Iako ga niej lako pripremiti, popis sastojaka je prilično jednostavan. Njegova prozračna tekstura dobiva se odvajanjem bjelanjaka i žumanjaka i tučenjem čvrstog snijega od bjelanjaka koji se dodaje u čokoladnu smjesu. Temperatura i vrijeme pečenja su specifični i lako je pogriješiti, ali trud se isplati.
Palačinke
Palačinke se mogu poslužiti za doručak, ručak ili večeru, ovisno od čega su napravljene. Također, mogu biti poslužene kao trokutovi ili klasično zamotane. Francuske palačinke su tanke i obično se pripremaju na golemom zagrijanom kolutu, a mogu biti punjenje slanim ili slatkim dodacima.
Salata Niçoise
Ova salata bogata je svježim i šarenim povrćem koje je dostupno na francuskoj rivijeri. Sastoji se od listova zelene salate, maslinovog ulja i svježeg povrća. Tu može biti rajčica, crnih maslina, kapara i zelenih mladih mauna. Neki dodaju i inćune ili tunu.
Crème brûlée
Slatka krema od vanilije prekrivena slojem prženog šećera, ovo je jelo u kojem se suprotnosti definitivno privlače.
Cassoulet
Ovisno o regiji, ovo jelo može imati različite sastojke. Ono se vrti oko ragua od graha, negdje se priprema s confitom od patke, svinjetine i kobasica. Neki dodaju i pokrov od krušnih mrvica.
Quiche Lorraine
Kremasta jaja, dimljena slanina i kora od tijesta – to je quiche Lorraine, zaštitni znak francuske kuhinje.
Confit de canard
Ono što je nekada bila metoda čuvanja mesa prije pojave hladnjaka, danas je postala jedna od najpoznatijih metoda pripreme mesa. Cofit metodom dobiva se sočno mekano meso s hrskavom kožicom koje je obogaćeno solji, začinima i vlastitom masnoćom.
To nije najjednostavniji proces, ali teško zamisliti način na koji se može napraviti ukusnija patka. Najprije se sirovo meso “paca” sa soli i začinima poput timjana i češnjaka, zatim se pošira na niskoj temperaturi nekoliko sati dok se sva masnoća ne otopi, na posljetku se peče.
Ratatouille
Među svim tim jelima s govedinom i peradi u francuskoj kuhinji našlo se i jedno s povrćem – ratatouille. Za ovo jelo koristi se ljetno povrće: patlidžan, tikvice, paprike, luk i rajčice. Obično se priprema kao složenac u pećnici.
Profiteroli
Profiteroli mogu biti različitih okusa. Mogu biti punjeni kremom od vanilije ili sladoledom, a može ih se prliti čokoladnim umakom, poslužiti uz jagode ili bez ičega.
Rade se od posebnog, delikatngo tijesta koje se zove pâte à choux, koje je jedan od temelja francuskog slatičarstva. Radi se kuhanjem brašna s vodom, mlijekom i maslacem prije nego što se umiješaju jaja.
Sole meunière
Ovo riblje jelo navodno je bilo omiljeno jelo kralja Luja XIV. Ima tek nekoliko sastojaka, ali oni se sljubljuju i daju poseban ukus.
Priprema se od lista jer ima čvrsto meso i svježeg je okusa. List se panira u brašnu, a zatim se prži na maslacu dok ne postane hrskav i zlatno-smeđe boje. Posipa se peršinom i prelijeva kipućim maslacem.