U Posavini sa strahom pratili poplave

Plimni valovi prošli, nizak vodostaj Save, svi odahnuli

Foto: ilustracija
Plimni valovi prošli, nizak vodostaj Save, svi odahnuli
11.11.2021.
u 18:16
Pogledaj originalni članak

Stanje nakon obilnih poplava koje su krajem protekloga tjedna pogodile velik dio BiH i dalje se normalizira. Novih oborina nema, vodostaji rijeka su u opadanju, a štete će se tek početi procjenjivati, piše Večernji list BiH. 

Na području Posavine sa zebnjom su praćene informacije o tim posljednjim velikim poplavama na sarajevskom području i gornjem toku rijeke Bosne koja je 2014. godine donijela velike nevolje u posavskom pojasu jer je s bočne strane, neočekivano, rijeka poplavila više od 75 posto područja triju posavskih općina, a domaljevačke više od 90 posto. Već je poznato kako nakon problema s poplavama na drugim područjima, u Posavini tek počinju pa se u posavskoj ravnici uvijek sa strahom očekuju plimni valovi.

Nagli rast

U donjem toku rijeke Bosne posljednjih dana vodostaj je naglo porastao pa su savski nasipi opet postali najposjećenija mjesta jer se bilježio nadolazak svakog centimetra hirovitih rijeka, no stanje zasad ne upućuje na opasnost. Tek kada je prošao i posljednji predviđeni val rijekom Bosnom, mještani uzvodno od ušća Bosne u Savu kod Bosanskog Šamca mogli su odahnuti. - Došlo je do izlijevanja na području općine Modriča, na nebranjenom teritoriju poljoprivrednog zemljišta u donjem toku rijeke Bosne kod mjesne zajednice Vranjak i Koprivna - tvrdi Damir Ivetić, područni rukovoditelj obrane od poplava poplavnog područja Središnja Posavina koja obuhvaća šest posavskih općina. U Prudu, na samom ušću Bosne u Savu, nije došlo do nikakvog izlijevanja. - Naravno da smo nakon Sarajeva ovdje najviše strahovali da ne dođe do slične tragedije, no sada možemo odahnuti, stanje je uredno i mjerenja na rijekama Savi i Bosni daju nam za pravo da odahnemo - dodaje Ivetić. Područje Pruda koje se naslanja tik uz rijeku Bosnu najviše je izloženo poplavama pa su i s najviše straha pratili dolazak plimnih valova od Sarajeva.

I dalje u pripravnosti

- Sa strahom smo pratili silnu vodu koja je nadolazila od Bosne, ali sada je već bolje stanje - kažu nam mještani Pruda okupljeni oko mosta koji spaja Šamac s Prudom jer i Šamčani nisu ovih dana baš mirno spavali. Zahvaljujući niskom vodostaju rijeke Save i obnovljenim nasipima, lijeva strana rijeke Bosne zaštićenija je nego 2014. dok se na desnoj obali najviše strahovalo u šamačkoj općini, u Zasavici.

- U posljednja dva vala olakotna je okolnost ta što je vodostaj rijeke Save koja je mogla progutati sav teret mutne Bosne i njezine vode bio nizak - ističe predsjednik MZ-a Zasavica Marijan Jović. Inače, u Šamcu je zbog ranijeg iskustva Krizni stožer za obranu od poplava i dalje u pripravnosti.- Niski vodostaji rijeke Save zasad primaju sve vodene valove iz Bosne. Znamo kakva nam se katastrofa dogodila 2014. i zato poduzimamo sve mjere da se takvo što ne bi dogodilo i da tomu ne bi bio uzrok ljudski čimbenik - kaže zamjenik načelnika općine Šamac Đuro Ivanović.•

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.