Posavina

Podići svijest o važnosti mentalnoga zdravlja

10.11.2016.
u 10:00
Pogledaj originalni članak

Centar za mentalno zdravlje u Odžaku radi na prevenciji, liječenju i rehabilitaciji oboljelih te njihovu socijalnom uključivanju, zagovara prava osoba s poteškoćama mentalnoga zdravlja te njihovo uključivanje u zajednicu i zapošljavanje. Centar je u pet godina rada uspio formirati i Udrugu osoba s duševnim poteškoćama i članova njihovih obitelji “Neuron”. U sklopu dana otvorenih vrata, organizirali su niz sadržaja kojima su dali jasnu poruku - i mi smo ravnopravni članovi zajednice. Stoga radimo na prevenciji i liječenju. - Kroz radne i okupacijske art-terapije štićenici udruge stvorili su radove, gotovo umjetničke vrijednosti, koji su “čuda od slame”, prelijepe košare ukrašene dekupaž tehnikom, kazala je psihijatrica Biljana Marković. Potrebu za takvom ustanovom potkrijepila je činjenicom da je u ovoj godini registrirano 2500 korisnika kojima je pruženo oko 5000 usluga.

Članovi Udruge “Neuron”, bez imalo straha od javne riječi ili fotoaparata, zapravo su imali veliku želju da javnosti prenesemo njihov rad. Centar im je, kažu, drugi dom jer tu nalaze mjesto za druženje, razgovore, učenje i pomoć onda kada prevladaju, prije svega, samostigmu. Udruga “Neuron” okuplja osobe oboljele od duševnih bolesti (s posebnim naglaskom na oboljele od shizofrenije), članove obitelji, kao i zdravstvene profesionalce te volontere. - Važno je da svaka osoba prepozna poteškoće koje bi mogle izazvati neki zdravstveni problem u mentalnom zdravlju. Ako netko ima takav problem, nije duševno bolestan. Treba znati da su neke reakcije u određenoj situaciji primjerene, kao, recimo, prilikom gubitka voljene osobe sasvim je u redu da je osoba rastresena, plačljiva, ali ako to traje dulje od šest mjeseci, može se pretvoriti u patološko stanje produljenog žalovanja i zahtjeva pomoć stručnjaka, objašnjava Ana Majić, glavna sestra u Domu zdravlja Odžak.

- Ako imate nekakav problem, razgovarajte s vama bliskom osobom. Saslušajte problem svoga prijatelja, čuvajte njegovu tajnu i preporučite mu da potraži stručnu pomoć, preporuka je stručnjaka. U Centru za mentalno zdravlje Odžak posebno su angažirani na prevenciji i edukaciji širokog spektra ovisnosti o alkoholu, drogama, kocki, internetu, hrani (pretilost kod mladih). - Od 2008., od kada pružamo usluge za osobe ovisne o psihoaktivnim supstancijama, registrirana je 41 osoba, što je veliki broj za malu sredinu jer istraživanja pokazuju kako na jednoga prijavljenoga ima još pet neprijavljenih ovisnika. Problem je i alkoholizam, ali nakon potpisivanja protokola o prijavi nasilja u obitelji, radimo na prevenciji i liječenju i takvih osoba, kaže sestra Ana Majić. Ravnatelj Doma zdravlja Odžak Anto Majić ističe kako treba razbiti predrasudu da je mentalno zdravlje samo za liječenje psihičkih bolesnika. Centar je otvoren za sve. - Depresivni sindrom vrlo će brzo biti oboljenje broj jedan. Svi kojima je “tijesno” u duši, iz bilo kojeg razloga, naći će mjesto u ovom Centru. Svatko može doći, kaže Majić. 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.