Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva civilnih poslova, usvojilo je Strategiju protivminskog djelovanja Bosne i Hercegovine 2018. – 2025. sa Financijskim planom za njenu provedbu. Njeno usvajanje omogućit će razvoj efikasnog i djelotvornog državnog programa protuminskog djelovanja u cilju smanjivanja i potpunog elminiranja opasnosti od mina za stanovništvo u BiH, priopćeno je iz Vijeća ministara BiH.
Vijeće ministara BiH, na prijedlog Direkcije za ekonomsko planiranje, usvojilo je Program ekonomskih reformi (ERP) za razdoblje 2019 – 2021. godine, sastavljen od pet tematskih cjelina, uključujući prioritete strukturalnih reformi, makroekonomski i fiskalni okvir.
Reforme će biti usmjerene na unapređenje strateškog i zakonodavnog okvira u skladu s ugovorom o uspostavljanju energetske zajednice, stvaranje održivog sustava financiranja željezničke infrastrukture, unapređenje poljoprivredne proizvodnje, jačanje sustava infrastrukture kvaliteta BiH po modelu EU. Radit će se na daljnjem unapređenju
sektora komunikacija i informacijskog društva, uz usklađivanje regulatornog okvira sa standardima EU, intenziviranju suradnje u obrazovanju i povećanju efikasnosti tržišta rada, uspostavljanju efikasnog sustava potrošnje u zdravstvu i unapređenju sustava socijalne zaštite.
Usuglašavanje pravilnika s uredbom EU
Vijeće ministara BiH donijelo je Pravilnik o izmjeni Pravilnika o sirovom mlijeku i Pravilnik o dopuni Pravilnika o proizvodima od mlijeka i starter kulturama u cilju njihovog usuglašavanja s uredbama Europske unije. Izmjene i dopune pravilnika će omogućiti domaćim proizvođačima ravnopravan tretman na tržištu.
Radi se o usuglašavanju nacionalnih propisa sa Uredbom EU iz 2013. godine koja propisuje da konzumno mlijeko ima točku smrzavanja približno jednaku prosječnoj točki smrzavanja sirovog mlijeka zabilježenu u području porijekla prikupljenog konzumnog mlijeka.
„Prosječna točka smrzavanja sirovog mlijeka“ određuje se na nacionalnoj razini država članica i predstavlja nacionalnu odredbu.
Istraživanje svemira
Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog osnova za pristupanje Bosne i Hercegovine Ugovoru o načelima kojima se uređuje djelovanje zemalja u istraživanju i korištenju svemira, uključujući i Mjesec i druga nebeska tijela.
Prihvaćanjem ovog ugovora, Bosna i Hercegovina iskazuje spremnost na suradnju s drugim zemljama potpisnicama. Istovremeno će biti stvoreni uvjeti da mladi znanstvenici iz BiH, uz pomoć stipendija, sudjeluju na simpozijima koje organizira UN u ovoj oblasti.
Ratifikacijom ovog ugovora BiH otvara mogućnost za podnošenje zahtjeva za članstvo u Odboru za mirno korištenje svemira (COPUOS). Ministarstvo prometa i veza dostavit će Prijedlog osnova Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru odobravanja.
Sektor elektronskih komunikacija
Vijeće ministara BiH donijelo je Odluku o načinu korištenja sredstava akumuliranog viška prihoda nad rashodima Regulatorne agencije za komunikacije Bosne i Hercegovine do 31. 12. 2017. godine u iznosu 16.545 171,00 KM.
Iznos od 9.750.000,00 koristit će Regulatorna agencija za komunikacije BiH za provođenje 10 projekata u skladu s Politikom sektora elektronskih komunikacija i najboljim praksama država članica Europske unije.
Planirani projekti su: Kontrola i provjera poštivanja uvjeta dozvole i benchmarking mobilnih mreža – Mobilne mreže (1.500.000 KM); Mjerenje kvaliteta širokopojasnog pristupa internetu u BiH (500.000 KM); Centralizirani sustav za monitoring broja usluga kod svih kablovskih operatora (1.100.000 KM); Informacijski sustav za elektronsko praćenje mrežnih resursa i korisnika dozvola u telekomunikacijama u nadležnim institucijama putem Geografskog informacijskog sustava (GIS) (650.000 KM); Zaštita djece na internetu u sustavima korisnika dozvola RAK-a (450.000 KM); Centralizirani DMS sustav (Document Managment System) (300.000 KM); Izgradnja senzorske mreže za pokrivanje urbanih sredina u velikim gradovima u BiH za mjerenje zauzetosti radiofrekvencijskog spektra, detekciju interferencije i geolociranja izvora emisije (2.000.000 KM); Kontrola razine nejonizirajućeg elektromagnetnog zračenja u cilju zaštite ljudi (2.000.000 KM); Izrada regulatornog okvira za radiofrekvencijske opsege koje koriste dronovi radi zaštite postojećih korisnika frekvencija (100.000 KM); Informacijski sustav za mašinsko prepoznavanje glasova i riječi u medijskom TV i radio prostoru BiH (lnformation System for Voice Recognition - ISvoiceR) (1.150.000 KM).
Informacija o migrantima
Vijeće ministara BiH upoznato je s Informacijom Ministarstva sigurnosti o stanju u oblasti migracija u Bosni i Hercegovini u vezi s povećanim prilivom migranata. Službi za poslove sa strancima od 1. do 27. siječnja 2019. godine prijavljeno je 696 nezakonitih migranata, a namjeru da zatraži azil je iskazalo njih 585, dok je devet osoba podnijelo zahtjev za azil. Među ovim migrantima je bilo 20 maloljetnika bez pratnje, a njih 19 je iskazalo namjeru za podnošenje azila.
Najveći broj migranata pristiglih u siječnju u BiH je iz Pakistana (106) i Iraka (102), a slijede državljani Sirije (85), Maroka (73) i Alžira (67). Među ostalim, koji čine 28,7% ukupnog broja prijavljenih migranata, najzastupljeniji su državljani Bangladeša (43), Irana (40), Indije (34), Libije (32) i Palestine (25).
Ujednačiti naknade za rodilje
Vijeće ministara BiH usvojilo je Deveti izvještaj Bosne i Hercegovine o primjeni Europske socijalne povelje /revidirane/ (Grupa IV: djeca, obitelji i migranti) - referentni razdoblje siječanj 2015. - prosinac 2017. godine.
U izvještaju se, između ostalog, navodi da postojeća zakonska regulativa nije usuglašena kada su u pitanju naknade za rodilje u Federaciji BiH, kako bi bile istovjetne u svim županijama u ovom bh. entitetu.
Izvještaj je pripremila interresorna radna grupa koju su činili imenovani stručni predstavnici nadležnih ministarstava i institucija BiH, entiteta i Brčko distrikta BiH.
Vijeće ministara BiH usvajanjem ovog izvještaja ispunjava obveze Bosne i Hercegovine kao međunarodnog subjekta koji podnosi izvještaj o primjeni revidirane Europske socijalne povelje.