Štete od mraza koji je nedavno poharao poljoprivredne kulture u Hercegovini još uvijek se zbrajaju. Kako nam je rekao ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva HNŽ-a Donko Jović, pojedinci pokušavaju iskoristiti novonastalu situaciju i prikazati da su pretrpjeli veće štete nego što realno jesu.
Ministar na terenu
- Bio sam na nekoliko terena i uvjerio sam se kako pojedinci nisu pretrpjeli gotovo nikakvu štetu, a pokušavaju nas uvjeriti kako im je uništeno 50% nasada. Vlada će podijeliti onoliko novca koliko ima, a još jednom pozivam ljude da realno prikažu kolike im je mraz štete nanio, a ne da varanjem pokušavaju oteti novac onima koji su stvarno oštećeni, rekao je jučer ministar Jović za Večernji list. S druge strane, predsjednik Vlade HNŽ-a Nevenko Herceg potvrdio nam je da će županijske vlasti isplatiti milijun maraka oštete poljoprivrednicima čije je usjeve mraz oštetio ili uništio. - Budući da smo osigurali financijsku stabilnost proračuna, u mogućnosti smo izdvojiti značajnija sredstava, odnosno milijun maraka za naknadu šteta koje su zaista bile katastrofalne. Vlada će, nakon što Županijsko povjerenstvo za procjenu šteta, u suradnji s mjerodavnim povjerenstvima za procjenu šteta jedinica lokalne samouprave, provede postupak procjene šteta, sredstva raspodijeliti poljoprivrednicima kako bi sanirali nastale štete. Očekujem da ćemo taj posao završiti u što je moguće kraćem roku, poručio je Herceg. Dodao je kako su ukupne štete višemilijunske te kako nadoknada ne može ići samo s jedne razine vlasti. - Zajedničkim djelovanjem općina, županije i viših razina vlasti moguće ih je barem dijelom nadoknaditi. U tom kontekstu očekujemo potporu i federalne razine vlasti koja mora prepoznati s čime su se poljoprivredni proizvođači u HNŽ-u suočili i umjesto verbalne uputiti i konkretnu pomoć. Očekujemo izmjenu federalnog pravilnika o načinu i uvjetima ostvarenja novčanih poticaja po modelu poticaja proizvodnji da se pomogne poljoprivrednicima koji su pretrpjeli štete na zasađenim površinama, kao i iz sredstava federalne Uprave za civilnu zaštitu, zaključio je Herceg.
Federacija šuti
Ipak, FBiH još uvijek se nije očitovala o tom pitanju i nije poznato hoće li hercegovački poljoprivrednici dobiti sredstva s federalne razine. S druge strane, općine su najavile kako će pokušati pomoći u isplati odštete, ali s obzirom na njihove skromne mogućnosti, pitanje je koliko će biti u stanju odvojiti sredstava iz proračuna za tu namjenu. Trenutačno je sigurno samo jedno - da nije aktualne županijske vlasti u Mostaru, poljoprivrednici vjerojatno ne bi dobili nikakvu odštetu.