Nakon ubojstva u Gradačcu, građani prijavljuju saznanja o nasilju

Policajka koju povezuju s ubojicom vratila se na posao, zatražila zaštitu

Policajka koju povezuju s ubojicom vratila se na posao, zatražila zaštitu
17.08.2023.
u 16:07
Pogledaj originalni članak

Nakon trostrukog ubojstva u Gradačcu povećan je broj poziva upućenih SOS crvenoj liniji za žrtve nasilja, piše Večernji list BiH. Za poziv se ne odlučuju samo žrtve nasilja već i građani koji se žele informirati kako mogu prijaviti saznanja o nasilju nad ženama u njihovu okružju. Mubera Hodžić-Lemeš, menadžerica Sigurne kuće u Sarajevu, kaže da je nakon tragedije u Gradačcu zabilježeno enormno povećanje broja upućenih poziva. Prema njezinim riječima, o ukupnom broju poziva nezahvalno je govoriti jer nije vršena analiza trenutačnog razdoblja u odnosu na isto razdoblje prošlog mjeseca ili godine. Međutim, navodi da je nakon stravičnog zločina počinjenog u Gradačcu SOS crvenu liniju u SŽ pozvalo 30 građana. - Mogu reći da je sigurno došlo do povećanja poziva i za 200%. Zovu nas žene koje su žrtve nasilja, traže pomoć, ali zovu i građani kako bi se informirali kako nagovoriti žrtvu nasilja koju poznaju da prijavi nasilje. Ne zovu samo žrtve i možemo reći da se podiže svijest građana - kazala je za klix.ba Hodžić-Lemeš.

Pretukao je zbog hrane

Monstruozna ubojstva u Gradačcu ponovno su u fokus javnosti vratila najekstremniju formu rodno zasnovanog nasilja koje se okonča ubojstvom - femicid. Dok Općinski sud u Gradačcu i Tužiteljstvo TŽ-a prebacuju lopticu tko je i zašto kriv zbog čega brutalno ubijenoj Nizami Hećimović nije određena zaštita od nevjenčanog supruga Nermina Sulejmanovića, višestrukog povratnika i nasilnika koji ju je prije pet dana brutalno likvidirao, u medije je dospjela izjava Nizame koju je dala policiji u Gradačcu 4. srpnja ove godine. U izjavi koja je u posjedu Avaza Nizama Hećimović navodi da je pretučena 3. srpnja oko 19.30 u obiteljskoj kući Nermina Sulejmanovića, a, kako je kazala: "Nermin se žalio na hranu da mu nije ukusna". - Kao nevjenčana supruga želim koristiti blagodati zakona, ne želim davati izjavu o navedenom događaju koji sam prijavila dana 4. srpnja, ali želim da se mom nevjenčanom suprugu izreknu mjere zabrane prilaska meni, uznemiravanja, dok se situacija oko našeg djeteta ne riješi putem nadležnih institucija, a više ne želim živjeti sa Nerminom Sulejmanovićem, izišla sam iz njegove kuće s djetetom, a imajući u vidu da je Nermin nasilna osoba, prijetio je pozivima da se vratim što prije i da će me naći gdje god se nalazim, tako da se bojim njegove prisutnosti. To je sve što imam izjaviti - izjavila je Nizama policiji. Nakon tragičnih ubojstava u Gradačcu federalni ministar pravosuđa Vedran Škobić izjavio je da kao društvo i kao država trebamo raditi na prevenciji kako do ovakvih događaja ne bi došlo ili, ako postoji indicija da će doći, da se navrijeme reagira. - Upravo jedan od načina na koje država može reagirati jest uvođenje zakonske regulative, a tu, prije svega, naglašavam Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji. Osobno sam s predsjednicom FBiH Lidijom Bradara i prije ovoga događaja razgovarao o ovoj temi, o temi nasilja u obitelji, gdje smo na njezinu inicijativu obavili niz razgovora i s drugim relevantnim stručnjacima - kazao je Škobić za Fenu. U tim razgovorima zaključeno je da sadašnja zakonska rješenja, koja su u neku ruku dobra, mogu biti i bolja. - Sadašnje rješenje je da žena, koja je pretrpjela nasilje, ide u sigurnu kuću. A cilj izmjene, odnosno dorade zakona, kako je inicirala predsjednica FBiH, jest da nasilnik ide iz kuće, odnosno ide u zatvor, a da žena ostaje u kući. Mislim da je to najbolji način djelovanja na nasilje u obitelji - smatra Škobić. Komentirajući zahtjeve aktivistica za ženska prava koje traže uvođenje pravne definicije femicida i uvođenje femicida kao kaznenog djela u sve zakonske i podzakonske akte, ministar Škobić je istaknuo da femicid kao pravni institut u kaznenom zakonu ne bi posebno riješio te probleme.

Sutkinja na bolovanju

U zgradi Parlamenta BiH jučer je održan sastanak ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlida Hurtića s predstavnicama Sigurne mreže BiH, mreže nevladinih organizacija u okviru kojih djeluju sigurne kuće za žrtve rodno zasnovanog nasilja. Cilj održanog sastanka je isticanje nužnosti koordinacije svih razina vlasti u provedbi preporuka komiteta Vijeća Europe za praćenje provedbe Istanbulske konvencije, a u svrhu učinkovitije zaštite i prevencije rodno zasnovanog nasilja i femicida u BiH. Dženana Selimović, pripadnica PU Gradačac, za koju se sumnja da je bila u vezi s ubojicom Nerminom Sulejmanovićem te da je navodno odala lokaciju na kojoj je bila brutalno ubijena Nizama Hećimović, vratila se u ponedjeljak s godišnjeg odmora u Italiji te obavlja redovite policijske poslove u Gradačcu, potvrdio je u izjavi za portal Avaza odvjetnik Bakir Hećimović iz Tuzle koji zastupa policajku. - Prema dosadašnjem tijeku istrage, barem ono što je meni poznato, moja branjenica niti je imala vezu s ubojicom niti je odala lokaciju gdje se nalazi oštećena, niti je, prema obujmu poslova koje je obavljala, to mogla znati niti je znala – kazao je odvjetnik Hećimović, objasnivši da je Selimović radila kao pozornica u PU Gradačac. Kako je odvjetnik objasnio, Selimović je u vrijeme zločina bila na godišnjem odmoru u Italiji prema ranije utvrđenom rasporedu te je na portalima vidjela što se dogodilo. Kazao je da je Selimović zatražila zaštitu zbog prijetnji ubojstvom koje je ovih dana dobivala. Predsjednica Općinskog suda Gradačac Slobodanka Kojić medijima je kazala kako nema informaciju da je VSTV pokrenuo disciplinski postupak protiv sutkinje Lejle Numanović. Ona je trenutačno na bolovanju i jako je lošeg psihičkog stanja nakon svega.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.