Prosvjednom šetnjom od sjedišta MUP-a Hercegovačko-neretvanske županije do zgrade županijske Vlade, oko stotinu pripadnika Sindikata policije u HNŽ-u upozorilo je na višegodišnje kašnjenje isplata pravomoćnih sudskih presuda.
Radi se o tužbama koje su protiv Vlade HNŽ-a podnijeli proračunski korisnici zbog nepoštivanja odredbi kolektivnih ugovora.
Po riječima predsjednika Sindikata policije u HNŽ-u Kemala Đone, većina proračunskih korisnika naplatila je svoja potraživanja s kamatama, dok je dio njih ostao zakinut.
- Naše članstvo smatra ucjenom da se to radi policiji. (...) Prve tužbe nam moraju isplatiti na jednak način, dok u drugim tužbama, naše članstvo prihvaća da se odriče kamata i troškova postupka - kazao je Đono.
Dodao je kako Sindikat samo želi da se Vlada HNŽ-a ponaša prema njima kao i prema drugim proračunskim korisnicama.
Osim toga, predsjednika Sindikata policije u HNŽ-a u izjavi za medije osvrnuo se i na stanje u kojem se policija nalazi, kazavši kako u ovom trenutku u MUP-u HNŽ-a nedostaje oko 25 posto policijskih službenika.
Po njegovom mišljenju, nema nikakvih naznaka da će se to stanje u skorije vrijeme popraviti, što utječe i na sigurnosnu situaciju u Županiji.
- Policija je već u tihom štrajku. Mi smo trenutno u fazi dogovara oko uvjeta štrajka pred nadležnim sudom, što predstavlja jedinstven slučaj u BiH da se na takav način ometaju sindikalne aktivnosti - naglasio je.
Predstavnici Sindikata uputili su danas županijskom premijeru i resornom ministru prosvjedno pismo u kojem je, uz ostalo, istaknuto kako članstvo Sindikata pristaje na naplatu sudskih presuda pod istim uvjetima kao i u slučajevima ostalih proračunskih korisnika te traže da se naplata iznosa vrši po dospijeću pravomoćnih sudskih presuda.
- Ista potraživanja pojedincima su isplaćena još 2007. godine u skladu s važećim propisima, na osnovu odluke Vlade, a da isti nisu ni tužili, pa čak i za razdoblje koje nije bilo utuživo, dok naže članstvo iste isplate još očekuje i pored pravomoćnih sudskih odluka - navodi se u pismu.
Sindikat, navodi se dalje u pismu, neće pristati na takav odnos koji je "ucjenjivački, nemoralan i nezakonit".