Preporuke međunarodnih institucija

Političari moraju objaviti podatke o imovini

Političari moraju objaviti podatke o imovini
22.02.2016.
u 21:55
Pogledaj originalni članak

Grupa zemalja za borbu protiv korupcije (GRECO), posebno antikorupcijsko monitoring tijelo pri Vijeću Europe, poslat će 15 preporuka bh. vlastima koje sadrže nužne zakonodavne, institucionalne i praktične mjere za sprečavanje korupcije, piše Faktor.

Njima bi se trebali ispraviti “nedostaci” koje su, osim GRECO-a, uočile i UU, EUROPOL, Evuropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) te Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).

Što se tiče mjera koje bh. zakonodavne vlasti trebaju poduzeti, ističe se harmonizacija zakona o sukobu interesa na cijelom teritoriju BiH. Ono što danas imamo jesu različita zakonska rješenja na državnoj i entitetskim razinama.

Među preporukama koje se navode u ovom posebnom izvješću, jesu i imovinske kartice dužnosnika u kojima se, smatra GRECO, mora navesti i imovina bliskih srodnika, ali i koje se moraju redovno ažurirati tijekom mandata, piše Faktor. Javnost pri tome, a to danas nije slučaj, mora u svakom trenutku moći imati uvid u imovinske kartice političara, naravno uz poštivanje privatnosti i sigurnosti izabranih dužnosnika i njihove rodbine.

Pri tome se moraju uspostaviti i efikasni kontrolni mehanizmi, uključujući i nasumične provjere točnosti podataka te sankcije u slučaju navođenja lažnih podataka u imovinskim karticama. Što se tiče ponašanja samih parlamentaraca, GRECO preporučuje svojevrsnu “školu” za njih, odnosno da se osim pravilnika ponašanja zastupnici moraju dodatno trenirati u vezi s etikom, integritetom, ali i sprečavanjem korupcije kao i razvijanjem “alata” koji se tiču kontrole zastupnika i to na svim razinama.

Poseban dio izvješća i preporuka tiče se pravosuđa u BiH.

GRECO preporučuje jačanje Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća BiH. Poseban naglasak stavljen je na jačanje zaštite sudaca i tužitelja od utjecaja na njihov rad. Pri tome se preporučuje formiranje posebnih sudskih i tužiteljskih podvijeća. GRECO primjećuje kako je prevelika moć koncentrirana u rukama nekih pravosudnih institucija i pojedinaca pa se preporučuje izbjegavanja takvog djelovanja. Što se samog VSTV-a tiče, GRECO naglašava da se mora osigurati i mogućnost žalbe na odluke VSTV-a koje se tiču imenovanja i disciplinske odgovornosti sudaca i tužitelja. 

Preporučuje se i razvijanje pravila i kontrolnih mehanizama kojima bi se sprečavao sukob interesa nositelja pravosudnih funkcija. Naglašava se nužnost osiguranja dovoljno financijskih sredstava, ali i popunjavanja pozicija u sudovima i tužiteljstvima (trenutno je u BiH, prema podacima GRECO-a, 987 sudaca, od kojih su 627 žene!), te određivanje prioriteta i prioritetnih slučajeva koji se procesuiraju. Naglašava se i jačanje neovisnosti, kapaciteta i transparentnosti Ureda disciplinskog savjetnika koji bi, kako se navodi, trebao provoditi disciplinske procedure i sankcije u slučajevima kada sudovi ili tužiteljstva, odugovlače s postupkom, te izricati sankcije takvim nositeljima pravosudnih funkcija.

Što se tiče rada sudova i tužiteljstava, GRECO ističe i kako treba povećati i transparentnost njihovog rada po pitanju komuniciranja s medijima i javnosti u BiH. Od bh. vlasti se traži i da do 30. lipnja 2017. izvijeste GRECO, odnosno Vijeće Europe što su poduzele po pitanju navedenih preporuka.

U izvješću GRECO-a se podsjeća na činjenicu da su se vlasti u BiH, s ciljem sprečavanja korupcije ili sukoba interesa obvezala da će do 2012. zakonski regulirati pitanje lobiranja. Međutim, taj rok je davno probijen, a kao novi rok je Antikorupcijskom strategijom i Akcijskim planom postavljena 2019. godina.

Izmjenama zakona i njegovim striktnim tumačenjem od Agencije za zaštitu osobnih podataka i Središnjeg izbornog povjerenstva BiH transparentnost imovinskih kartica političara je praktično ukinuta. GRECO navodi kako bi svaki političar u BiH trebao biti spreman na to da se, ako se već bavi tim poslom, podaci o njegovom imovinskom stanju mogu u svakom trenutku javno objaviti. U slučaju lažnog prijavljivanja imovinskog stanja predlažu se i “odgovarajuće” sankcije.

U izvješću se navodi kako je u proteklih pet godina pokrenuto 55 disciplinskih postupaka protiv sudaca i 18 protiv tužitelja. Samo je jedan dobio otkaz, izrečeno je 11 usmenih opomena, 12 pisanih, osam je suspendirano, a 24 su smanjene plaće. Jedan je dobio premještaj.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.