Na području Posavine dvije bare dio su bogate prirodne baštine ne samo Posavine već i šire regije. Bare Starača i Odmut - Tišina prije rata pripadale su općini Bosanski Šamac, a sada Starača pripada federalnom dijelu općine Odžak, a Odmut - Tišina i općini Šamac i općini Domaljevac-Šamac, piše Večernji list BiH.
Ugrožene vrste ptica
Zaštita prirode u Posavini sve više prelazi entitetske granice, što se očituje na projektu oživljavanja tog prirodnog bogatstva i bogatog biodiverziteta Posavine. Zahvaljujući udrugama za zaštitu prirodne baštine, osobito njemačke Euronature, pokrenut je projekt po kojem su u Posavinu vraćena goveda pasmine posavsko-srijemski podolac. Na tome se nije stalo pa se sve realnijim čini i projekt oživljavanja zapuštene bare Starača s bogatim prirodnim potencijalom, zbog koje je zovu i posavski “Kopački rit”. Na prostoru općine Šamac kompleks bara Tišina - Odmut, nakon više od deset godina upornog angažmana Društva za zaštitu biodiverziteta, proglašen je zaštićenom zonom. - Naše aktivnosti počele su oko 2008. i usmjerene su na zaustavljanje negativnih procesa nestajanja ovakvih područja, odnosno močvarnih staništa u cijeloj Posavini, koja posebice na našem području nepobitno nestaju. Tu postoje tri do četiri globalno ugrožene vrste ptica, a s druge strane, imamo blizu 200 vrsta močvarnih biljaka. Izdvojio bih samo jednu vrstu - raznorotku, jednu vrstu paprati sličnu djetelini koja opstaje samo na ovom području i na još tri-četiri lokacije - kaže Jovica Sjenčić, predsjednik Društva za zaštitu biodiverziteta Banja Luke. Prirodni fenomen bara u Posavini krije brojne endemske vrste uz rijeke Bosnu i Savu na sjeveru BiH. Istraživači i ekolozi imaju pune ruke posla, no turistički segment još je zanemaren. Mozaik močvara podržan je i europskim donacijama. Potpora je dana organskoj poljoprivredi te prirodnom uzgoju goveda.
Potpora projektima
- Treba prići organskoj poljoprivredi koja ne samo da ne bi oštećivala ove vodene i druge strukture bare nego bi obogaćivala cijelo područje - ističe Ivo Blažanović iz Službe razvoja općine Šamac koji se posebice angažirao na promoviranju ekoloških projekata i razvijanju ekoturizma. - Trudit ćemo se razvijati ekoturizam kroz promatranje zaštićenih vrsta, fotografiranje, izletišta, razvijanje organske proizvodnje zajedno sa zaštićenim područjem - kaže Slađana Mišić, načelnica Službe za lokalni ekonomski razvoj općine Šamac. Zadovoljstvo pokretanjem ovakve vrste projekata ne skrivaju ni u Grebnicama. - Uz malo dobre volje mislim da se na ovom području može napraviti iznimna turistička destinacija koja može staviti u prioritet tradiciju, ekologiju, zaštićenu prirodu - ističe Đuro Ivanović, mještanin i aktivist Grebnica.