Na crvenom tepihu Večernjakova pečata u Mostaru, među stotinama vrhunskih sportaša, popularnih glumaca i pjevača, diplomata, brojnih premijera i čak pet predsjednika država, jedna osoba bila je najveća zvijezda – hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović. Njoj se najčešće pljeskalo, svi su tražili njezin autogram, fotografirali selfieje... Pitali su začuđeni strani diplomati otkud takva popularnost predsjednice Hrvatske u BiH.
Izjave koje je Grabar-Kitarović davala od preuzimanja dužnosti nikada nisu povrijedile nijedan narod u BiH. Dapače. Svojim potezima gradila je mostove među njima. Cijene je i Srbi i Bošnjaci. Majke Srebrenice prošle godine dočekale su je riječima: “Dobro došla, nado Bosne i Hercegovine. Ti si naša kraljica Balkana!” Te riječi, koje su snažno odjeknule, pomogle su u izgradnji boljih odnosa između Bošnjaka i Hrvata, možda više od svih diplomatskih ofenziva proteklih godina.
Relaksirala je vrlo osjetljive hrvatsko-srpske odnose koji se uvijek reflektiraju i na BiH. Prošlog tjedna, također u Mostaru, u susretu sa srbijanskim premijerom Vučićem višemjesečne retoričke napetosti između dviju država za samo desetak minuta kanalizirala je u uljudbeno diplomatsko komuniciranje. Na takav se način snažnije od radikalnih političara založila za Hrvate i u Srbiji i u RS-u. Upravo status hrvatskih manjina ponajviše ovisi o međusobnim odnosima Srbije i RH.
Pantovčak je za vrijeme Stjepana Mesića nanio nepopravljivu štetu Hrvatima u BiH. Takvu politiku promijenio je Ivo Josipović. Dobro upućeni svjedočili su kako je dao golem doprinos za jednakopravnost bh. Hrvata, ali nikada na štetu druga dva konstitutivna naroda (Srba i Bošnjaka). Predsjednica je također odmah nakon inauguracije među prioritete stavila dugoročno ustavno rješavanje njihova statusa.
U tom kontekstu naglašena je težnja za ulazak BiH u EU.
Uvjerena je kako bi time bili riješeni mnogi unutarnji i vanjski problemi BiH i okruženja.
Dok drugi političari odnemažu bh. Hrvatima kupujući jeftine bodove žestokim izjavama o njihovu položaju, ona tihom diplomacijom za njih lobira kod kuće i u svijetu.
Kako ustavne ovlasti predsjednika RH nisu Bog zna kakve, sadašnja i bivša vlast pokušavaju je zbog toga omalovažiti i kao osobu i kao državnicu. Ona im smirujućim izjavama drži lekciju iz uljudbenog komuniciranja.
Prepoznali su to čak i djeca i stariji svih nacionalnosti kada su Kolindi Grabar-Kitarović pljeskali na mostarskom crvenom tepihu. Jednako kao što prepoznaju i rad i rezultate nekih drugih gostiju iz susjedstva, pa ne treba čuditi ako jeftine populiste, političare bez pokrića, umjesto pljeska, u BiH dočeka tišina ili zvižduci. •