prekogranična suradnja

Preko RH stižu milijuni iz EU za pomoć Hrvatima u BiH

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Preko RH stižu milijuni iz EU za pomoć Hrvatima u BiH
15.03.2022.
u 09:01
Program prekogranične suradnje između RH i BiH za 2022. otvara niz perspektiva
Pogledaj originalni članak

Republika Hrvatska, kao strateški gospodarski partner BiH, a posebice Hrvatima u BiH, nastavlja s procesima koji za cilj imaju gospodarsko jačanje niza lokalnih zajednica u BiH kroz povezivanje s Hrvatskom i iskorištavanje novca iz europskih fondova, piše Večernji list BiH. 

Ovih je dana Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije raspisalo javni poziv za dostavu prijedloga projekata za program prekogranične suradnje između Hrvatske i BiH za 2022. godinu, a njegov cilj je posebno ekonomski ojačati prostore u BiH naseljene Hrvatima, pri čemu će partneri bh. jedinicama lokalne samouprave od Posavine do Hercegovine biti jedinice lokalne i regionalne samouprave od Vukovara do Dubrovnika.

Održivi razvoj

Iz Ministarstva su naglasili kako program pridonosi potpori Hrvatima u BiH i osnaživanju pograničnog područja Republike Hrvatske, njihovom gospodarskom i svekolikom razvoju, osigurava pretpostavke za jačanje konkurentnosti i ostvarenje vlastitih razvojnih potencijala te potiče aktivaciju svih dionika na zajedničkom radu za dobrobit hrvatskog naroda u BiH i njihov gospodarski oporavak. Također, na ovaj način se stvaraju i preduvjeti za sprječavanje iseljavanja stanovništva, odnosno smanjenje negativnog demografskog trenda, a cilj je intenziviranje održivog razvoja u pograničnom području te podizanje kvalitete života kao i integracija cjelokupnog stanovništva koje živi na tom prostoru.

Program je namijenjen jedinicama lokalne i regionalne (područne) samouprave (JLRS) Republike Hrvatske (Dubrovačko-neretvanska, Splitsko-dalmatinska, Šibensko-kninska, Zadarska, Ličko-senjska, Sisačko-moslavačka, Karlovačka, Brodsko-posavska, Vukovarsko-srijemska, Bjelovarsko-bilogorska, Požeško-slavonska, Osječko-baranjska i Zagrebačka županija) i/ili javnim ustanovama i javnim poduzećima čiji su JLRS osnivači, odnosno jedinicama lokalne i regionalne (područne) samouprave (JLRS) BiH (Zapadnohercegovačka, Hercegbosanska, Posavska, Hercegovačko-neretvanska županija, Srednjobosanska županija, Zeničko-dobojska županija, Tuzlanska županija, Sarajevska županija, Banja Luka, Derventa, Prijedor, Bosanski Brod i Distrikt Brčko) i/ili javnim ustanovama i javnim poduzećima čiji su JLRS osnivači.

Također, program je namijenjen pravnim osobama neprofitne naravi registriranim na programskom području Hrvatske i BiH koje služe za zadovoljenje socijalnih, zdravstvenih, obrazovnih i kulturnih potreba. Javni poziv za dostavu projektnih prijedloga za program prekogranične suradnje između Hrvatske i BiH otvoren je do 7. travnja 2022. te se u tom razdoblju mogu podnositi prijave za financiranje sa svim potrebnim dokumentima.

Jačanje suradnje

Raspisivanje dolazi nakon što su resorna ministrica Nataša Tramišak, kao i ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić nedavno održali sastanak s rukovodstvom HDZ-a BiH predvođenog predsjednikom Draganom Čovićem, a tom su prilikom predstavnici vlasti iz Hrvatske najavili kvalitetnije i bolje iskorištavanje sredstava iz europskih fondova, kao i intenziviranje suradnje s lokalnim zajednicama u BiH na realizaciji vrijednih projekata iz domene prekogranične suradnje.

Čović je tom prilikom naglasio kako na ovaj način pokušavaju na dnevni red staviti pitanja koja su ponekad možda po strani zbog nefunkcioniranja razina vlasti u BiH, uputivši upravo na važnost lokalne samouprave. U tom je kontekstu istaknuo važnost činjenice da se na koordinaciji nalaze i predstavnici Vlade Republike Hrvatske; ovaj put su to ministrica Tramišak i ministar Ćorić prilikom čega se, potvrdio je, razgovaralo o zajedničkim temama, poput prekogranične suradnje, odnosno sve ono što jedan i drugi resor može prenijeti na prostor u kojemu se nalazimo.

Važnost ovoga sastanka posebno je vidljiva u kontekstu mogućnosti da Hrvatska, kao članica EU-a, preko dostupnih europskih fondova nastavi pružati potpora i to preko gradova i općina, u jačanju i boljem ekonomskom pozicioniranju hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini. Lokalne samouprave u Republici Hrvatskoj pritom mogu biti vrijedan suradnik lokalnim samoupravama u BiH, pomažući im u procesu otkrivanja važnih programskih područja. •

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.